Zırhlı araçlara için geliştirilen mini uydu SOTM ‘Vuran’a entegre edildi

Zırhlı araçlara için geliştirilen mini uydu SOTM 'Vuran'a entegre edildi

Savunma Sanayii Başkanı Demir, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, zırhlı araçlara yönelik geniş bantlı mini Uydu sistemi geliştirme projesinin başarıyla sonuçlandığını belirtti.

Demir, “Projeyle değiştirilebilir bant genişliklerinde, Yerli frekans atlamalı askeri ve sivil modemle çalışan mini uydu sistemi geliştirildi ve Vuran aracına entegre edildi” dedi.

Zırhlı araçlara için geliştirilen mini uydu SOTM 'Vuran'a entegre edildi
Zırhlı araçlara için geliştirilen mini uydu SOTM ‘Vuran’a entegre edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Zırhlı araçlara yönelik geniş bantlı mini uydu sistemi geliştirme projemiz başarıyla sonuçlandı. Projeyle değiştirilebilir bant genişliklerinde, yerli frekans atlamalı askeri ve sivil modemle çalışan mini uydu sistemi (SOTM) geliştirildi ve Vuran aracına entegre edildi.”

(SOTM) Mini uydu çalışma şekli

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; proje kapsamında geliştirilen zırhlı araç üzeri mini uydu antenli haberleşme sistemi, hareketli kara platformlarıyla yer istasyonu arasında Ku-Bant üzerinden çift yönlü haberleşme sağlıyor.

Sistem üzerindeki anten, on-road ve off-road arazi tipi araçlarda uydu takibi ve INS birimlerinden aldığı eksen hareketlerine göre stabilizasyon yapabiliyor.

Açıklamada, “Demo ve test faaliyetleri sırasında TÜRKSAT uyduları vasıtasıyla 4×4 zırhlı kara aracı Vuran üzerinde yapılandırılan K-UHB (Kara Aracı Uydu Haberleşme Birimi) ile merkez olarak yapılandırılan M-UHB (Merkez Uydu Haberleşme Birimi) arasında çift yönlü olarak farklı yol ve arazi şartlarına sahip (Off-Road ve On-Road) test güzergahlarında; 4 araç-içi ve araç-dışı kamera görüntüsünün canlı aktarımı, görüntülü görüşme, sesli görüşme, yazılı-sesli mesaj, şifreli ve şifresiz dosya transferi faaliyetleri gerçekleştirildi” denildi.

(SOTM) Mini uydu çalışma şekli
(SOTM) Mini uydu çalışma şekli

SOTM Mini uydu oluşturan birimler:

“- 12 inç Ku-Bant SOTM (Satcom-On-the-Move) Anten Birimi

– DVB Modem

– Frekans Atlamalı (NATO STANAG 4606 Sürüm 3 Uyumlu) EPM Modem.”

SOTM Anteni On-Road ve Off-Road arazi tiplerinde uydu takibi ve INS birimlerinden aldığı eksen hareketlerine göre stabilizasyon yapabiliyor.

Demo ve test faaliyetleri sırasında TÜRKSAT uyduları vasıtasıyla 4×4 Zırhlı Kara Aracı BMC Vuran üzerinde yapılandırılan Kara Aracı Uydu Haberleşme Birimi (K-UHB) ile merkez olarak yapılandırılan Merkez Uydu Haberleşme Birimi (M-UHB) arasında çift yönlü olarak farklı yol ve arazi şartlarına sahip (Off-Road ve On-Road) test güzergahlarında şu faaliyetler gerçekleştirildi:

SOTM Mini uydu oluşturan birimler
SOTM Mini uydu oluşturan birimler

“- 4 araç-içi ve araç-dışı kamera görüntüsünün canlı aktarımı

– Görüntülü görüşme

– Sesli görüşme

– Yazılı mesaj

– Sesli mesaj

– Şifreli ve şifresiz dosya transferi

– Canbus üzerinden alınan zırhlı araca ait anlık sensör verileri (uzun far, kısa far, sis farı, sinyal, mayın kilitleri kemer ikaz, hız, motor devri, vites bilgisi).”

One thought on “Zırhlı araçlara için geliştirilen mini uydu SOTM ‘Vuran’a entegre edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir