Yunanistan’ın ilk İHA’sı Archytas

Archytas inceleyelim

Yunanistan’ın ‘Türkleri titretecek’ İHA’sı sosyal medyada Yunanların alay konusu oldu! “Marketten mi aldınız?

Bir Yunan gazetesinin, Yunanistan‘ın ilk insansız hava aracı (İHA) tanıttığı sosyal medya paylaşımı alay konusu oldu. “Türkleri titretecek İHA” ifadeleriyle paylaşılan İHA görsellerinin oyuncak makete benzetilmesinin ardından Yunanlar da içlerinde olmak üzere birçok kullanıcı yaptıkları yorumlarla eğlenceli anlar yaşattı.

Yunanistan'ın ilk İHA'sı Archytas
Yunanistan’ın ilk İHA’sı Archytas

Archytas inceleyelim

İnsansız hava araçları konusunda Avrupa ülkelerinin gerisinde kalan Yunanistan, uzun zamandır üzerinde çalıştığı Archytas insansız hava aracını tanıttı. Hellenic Aerospace Industry and the Aristotle ve Thessaly tarafından geliştirilen İHA, Selanik’te düzenlenen International Exhibition of Thessaloniki etkinliğinde sergilendi.

Archytas, gözetleme ve keşif yeteneklerine sahip. Askeri görevlerde ve arama-kurtarma çalışmalarında kullanılması için tasarlandı. Yunanistan’ın kara ve deniz sınırları boyunca gözetleme görev yapabilecek, kara araçlarını izleyecek ve yüksek hızlarda hareket eden insansız deniz araçlarını tespit edecek. Silah sistemine sahip olmadığı için saldırı veya savunma eylemleri gerçekleştiremeyecek.

Archytas İHA, 120 km/h seyir hızına, 300 kilometre menzile ve 14 kilogram ağırlığa sahip. Kesintisiz olarak dört saat uçuş gerçekleştirebiliyor. Kanatların altındaki dört adet pervane sayesinde dikey iniş ve kalkış yapabiliyor.

Archytas inceleyelim
Archytas inceleyelim

Archytas İHA

Prototip versiyonun ilk uçuşu Ekim 2022’de yapılacak. Ön üretim versiyonunun Aralık 2023’e kadar üretilmesi ve seri üretim versiyonunun ilk uçuşunu Mart 2024’te yapması planlanıyor.

Dikey kalkış ve iniş (VTOL) kabiliyeti, kanatları negatif V kuyruğuna bağlayan uzunlamasına kiriş üzerinde yer alan 4 adet elektrikli pervane tarafından sağlanmakta. İHA’nın minimum sürtünmeye maruz kalması ve uçuş dayanıklılığını belirli seviyelere çıkarılması amacıyla fazladan 4 adet yüzeyler arası dikme (payanda) daha entegre edilmiştir.

Üretici firmaya göre bu durum İHA’nın çok uzak mesafelerde görev yapabilmesini sağlarken aynı zamanda büyük gemilerin güvertelerine de iniş yapmasını sağlaycak.

Archytas inceleyelim
Archytas inceleyelim

Tanıtılan Archytas İHA prototipinin ilk uçuşunu 2022 Ekim ayının sonlarında gerçekleştireceği üretici firma tarafından açıklandı. İlk uçuşun ardından Aralık 2023’e kadar entegrasyon süreçlerinin bitmesi ve Mart 2024 tarihine kadar üretilmesi beklenmekte.

Sistemin ilk kullanıcıları Yunan Silahlı Kuvvetleri ve diğer Yunan sivil güvenlik kurumları olacak. Ayrıca Archytas İHA’ya uluslararası arenanın ilgisi sorulduğunda Koklas “Yunanistan’ın yanı sıra diğer birçok ülkenin de dikkatini çekmiş ve olağanüstü bir ticari beklenti elde etmiştir.” ifadelerini kullandı.

One thought on “Yunanistan’ın ilk İHA’sı Archytas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir