Yunanistan’dan şok açıklama: Bayraktar TB2’yi ele geçirdik

TB2 ENKAZI YUNANİSTA’NA GÖTÜRÜLDÜ

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, YunanistanLibya’daki iç savaşın taraflarından Halife Hafter’den Bayraktar TB2 enkazı hakkında bilgi istedi ancak Hafter Yunanistan’ın talebini reddetti. Daha sonra Atina yönetimi, Hafter’i yakın olduğu bir isimle ikna etmeyi başardı.

Türkiye’nin ve dünyanın en güçlü SİHA’larından Bayraktar TB2, diğer ülkelerin hedefinde olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Yunanistan’ın, Hafter’in kapısını çalarak Bayraktar TB2 istediği ortaya çıktı. Peki Yunanistan neden böyle bir talepte bulundu. İşte neden.

Yunanistan'dan şok açıklama: Bayraktar TB2'yi ele geçirdik
Yunanistan’dan şok açıklama: Bayraktar TB2’yi ele geçirdik

Dünyanın önde gelen SİHA’larından Bayraktar TB2, adını her geçen gün duyurmaya devam ediyor. Düşmanın korkulu rüyası haline gelen TB2, farklı ülkeler tarafından da analiz ediliyor. Onlarca ülke TB2 satın almak için sıraya girerken, Yunanistan’ın ise yerli SİHA’mızı farklı amaçla istedikleri ortaya çıktı.

Türk SİHA’ları faaliyet alanını gittikçe genişletirken dünya basınında Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2’ler sık sık gündeme geliyor. Son olarak Yunanistan’ın Bayraktar TB2 İHA’ya karşı yeni bir önlem arayışında olduğu ortaya çıktı.

Yunan medyası, Yunan istihbaratçıların darbeci Hafter’in yardımıyla düşürülen bir Bayraktar TB2 SİHA’yı Yunanistan’a getirdiğini iddia etti.

Yunan medyasından haberler aktaran Youtube kanalı WOS, çarpıcı bir video yayımladı.

Yunan medyasının iddiasına göre, Yunan istihbaratçılar Libya’da düşürüldüğü öne sürülen bir Bayraktar TB2 SİHA‘yı Yunanistan’a getirdi. Darbeci Hafter’in Yunan istihbaratçılara teslim edildiği öne sürülen Bayraktar TB2‘nin bir balıkçı teknesiyle Yunanistan’a parça parça getirildiği ileri sürülürken SİHA’nın yazılım bilgisine ulaşmak için İsrail’in de devreye girdiği ifade edildi.

TB2 ENKAZI YUNANİSTA’NA GÖTÜRÜLDÜ
TB2 ENKAZI YUNANİSTA’NA GÖTÜRÜLDÜ

2020 yılında Libya’da düşürüldüğü söylenen bir TB2’nin enkazını satın alan Yunanistan’ın incelemek üzere SİHA’yı Atina’ya getirdiği iddia edildi. Yunanistan’ın Bayraktar TB2 enkazının gövde, beyin ve motor parçalarını bir balıkçı gemisinin içinde balık ağlarıyla gizleyerek limana getirdiği aktarıldı.

Ayrıca, İsrail’in Yunanistan’a parça transferi konusunda yardım ettiği de ileri sürüldü. Söz konusu iddialar, Yunan basınında geniş yankı uyandırdı.

One thought on “Yunanistan’dan şok açıklama: Bayraktar TB2’yi ele geçirdik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir