Yunanistan’a net mesajı: Rahat durmazlarsa vururuz

Yunanistan'a net mesajı: Rahat durmazlarsa vururuz

Samsun’da gençlerle buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ege’deki adaları silahlandıran ve tatbikatlar düzenleyen Yunanistan‘a tepki gösterdi. Erdoğan, “Şimdi artık füzelerimizi yapmaya başladık. Bu üretim tabii Yunan’ı ürkütüyor.

Tayfun Atina’yı vurur diyorlar, rahat durmazsa vururuz tabi”
Bulgaristan Cumhurbaşkanı’nın önceki günkü Türkiye ziyaretinde kendisine BAYKAR’ı ziyaret ettiğini ve ardından yaptıkları görüşmede kendisine nasıl bulduğunu sorduğunu kaydetti. Erdoğan, “Toplantıda kendisine nasıl bulduğunu sordum. ‘Şu anda Türkiye savunma sanayinde İHA’larla, SİHA’larla, Akıncı’larla adeta bir devrim yapıyor. Acaba beraber çalışamaz mıyız?’ dedi. Ben de ‘şu anda bu özel sektör, bizim değil, ama bunları kendileriyle görüşmek suretiyle böyle bir adım atmaya yanaşırlar mı onu özel sektör kendisi karar verir.

Yunanistan'a net mesajı: Rahat durmazlarsa vururuz
Yunanistan’a net mesajı: Rahat durmazlarsa vururuz

Ama Türkiye olarak bizler de sizlerle birlikte her zaman adım atmaya varız’ dedim. Geçmişte biz çok daha farklı bir konumdaydık ama şimdi hamdolsun göreve geldiğimde bizim savunma sanayinde yüzde 20 yerliydi. Ama şimdi yüzde 80 yerli, bu konuma geldik. Artık biz bize yetiyoruz, F-16’nız var ama mühimmatınız olmasaydı ne yapardınız? Ama şimdi F-16’nın mühimmatını biz yapıyoruz. Özellikle SİHA’larda yapıyoruz. Şimdi artık füzelerimizi yapmaya başladık, bu üretim Yunan’ı ürkütüyor. TAYFUN diyorsun, Yunan ürküyor ‘Atina’yı vurur’ diyor. E vuracak tabi, sen rahat durmazsan sen Amerika’dan adalara bir şeyler almaya çalışırsan Türkiye gibi bir ülke herhalde armut toplamayacak bir şeyler yapması lazım” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun’da Ömer Halisdemir Spor Salonu’nda düzenlenen Gençlik Buluşması’nda açıklamalarda bulundu. Gençlerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası anlaşmalara göre silahlandırılması ve asker çıkarılması yasak olan adaları silahlarla donatan Atina yönetimine tepki gösterdi.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan SEN RAHAT DURMAZSAN VURACAK TABİ"
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan SEN RAHAT DURMAZSAN VURACAK TABİ”

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi artık füzelerimizi yapmaya başladık. Bu üretim tabii Yunan’ı ürkütüyor. Tayfun diyorsun şimdi Yunan ürküyor, ‘Atina’yı vurur’ diyor. E vuracak tabi, sen rahat durmazsan, Amerika’dan adalara bir şeyler almaya çalışırsan, Türkiye gibi bir ülke herhalde armut toplamayacak. ABD‘yi defalarca uyardım umurlarında olmadı, bize yanlış yapıyorlar” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “4-5 bin TIR Suriye’nin kuzeyine Amerika silah mühimmat gönderiyor. Bunu defaatle kendilerine söylememe rağmen hiç umurlarında değil. Dedim kusura bakmayın, biz NATO’da sizinle beraberiz, beraber olmamıza rağmen siz, bize bu yanlışı yapıyorsunuz ve terör örgütünün yanında yer alıyorsunuz. Öyleyse kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz başka çare yok” ifadelerini de kullandı

Geçtiğimiz haftalarda Savunma Sanayii Başkanlığı’nın ‘Tayfun Füze Sistemi Geliştirme Projesi’ kapsamında ROKETSAN tarafından füze test atışı gerçekleştirilmişti. Rize-Artvin Havalimanı’nda Milli Savunma Bakanlığı’na ait apronda, karadan denize yapılan uzun menzilli atışta yerli füze ‘Tayfun’, Sinop açıklarına fırlatılmıştı. Test sonucunda füze, 561 kilometre uzaklıktaki hedefi başarıyla vurmuştu. Tayfun’un milli imkanlarla üretilmiş olması Yunan basınında endişeye yol açmıştı.

TAYFUN BALİSTİK FÜZE MENZİLİ
TAYFUN BALİSTİK FÜZE MENZİLİ

Erdoğan, Kızılelma ile ilgili olarak, “Çok fazla sürmeyecek Selçuk Bey’in ifadesine göre 1 ay içerisinde uçurma durumu olabilir. Çok da muhteşem bir eser olacak” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir