Yunanistan Türkiye’ye karşı Fransız Patroller devriye İHA’sı satın alacak

Yunanistan Türkiye'ye karşı Fransız Patroller devriye İHA’sı satın alacak

Türkiye’nin komşu devletleri sinsi planlarına devam ederken silahlanmayı sürdürüyor.

Yunanistan, NATO’nun SPERWER İHA programı kapsamında Fransa merkezli savunma şirketi Safran ile Patroller İHA için sözleşme imzaladı.

Yunanistan Türkiye'ye karşı Fransız Patroller devriye İHA’sı satın alacak
Yunanistan Türkiye’ye karşı Fransız Patroller devriye İHA’sı satın alacak

Yunanistan Kara Kuvvetleri ve bir bütün olarak Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin gözetleme ve istihbarat toplama kapasitesi, NATO satın alma ajansı (NSPA) aracılığıyla satın alınacak Fransız Patroller devriye İHA’larının eklenmesiyle önemli ölçüde artırılıyor.

Kara Kuvvetleri (GES), 2024’ün sonlarında teslim edilmesi ve Ordu’nun sahip olduğu bazı eski SPERWER sistemlerinin yerini alarak hemen hizmete girmesi beklenen dört adet Fransız Patroller devriye İHA’sı ve üç yer kontrol istasyonunu sahip olacak.

Tedarik edilecek İHA’ların asıl görevi Yunanistan-Türkiye kara sınırını gözetlemek olacak ve bu nedenle 4. Kolordu’nun sorumluluk alanı içindeki bir havaalanına (Gümülcine veya Dedeağaç) yerleştirilmesi düşünülüyor.

“İHA’lar Evros’un (Meriç) hassas bölgesinde Silahlı Kuvvetlerin “gözleri” olacak” değerlendirmesi yapan Yunan ordusundan bir yetkilinin, “Ağırlıklı olarak Meriç sınırı boyunca ve Kuzey Ege bölgesinde devriye uçuşları gerçekleştirecek olan İHA’ların, göç akışlarının izlenmesi ve Yunanistan-Türkiye sınırındaki hareketleri hakkında bilgi toplanması, Türkiye’nin son yıllarda önemli ilerlemeler kaydettiği bir alan olan gelişmiş gözetleme yeteneklerine sahip uçakların kullanılmasını zorunlu kılıyor.” ifadelerini kullanıyor.

210 kg taşıma yükü ve 200 km’ye kadar menzil ile 20 saate kadar 16.000 fitte uçma kabiliyeti ile MALE (Orta İrtifa Uzun Dayanıklılık) kategorisine aittirler.

Gelişmiş sensörlere, radarlara ve uzun mesafelerden hareketli hedeflerin tespit edilmesini sağlayan Euroflir 410 multispektral sensör miline sahiptirler. Daha sonraki bir versiyonunda Patroller, bir lazer hedef bulma sensörü kullanarak güdümlü roket silahlarını taşıyabilecek.

Yunanistan Türkiye'ye karşı Fransız Patroller devriye İHA’sı satın alacak
Yunanistan Türkiye’ye karşı Fransız Patroller devriye İHA’sı satın alacak

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye ile ilgili olarak İHA’lar ve diğer silah sistemleri konusunda sahada kaybedilen zemini anında kapatmak için farklı yeteneklere sahip çok sayıda aracı içeren tasarımda çalışmalara hız verdi. Fransa’dan alınacak bu 4 İHA için şimdiden hazırlıklara başladı.

GEETHA’nın planlaması, Ege’nin tamamını ve Doğu Akdeniz’in bir bölümünü kapsayan İskiros (İskiri) adasında konuşlanan 135. Savaş Filosu’nda bulunan ve İsrail’den leasing uygulaması ile kiralanan ve süre sona erdiğinde satın alınması hedeflenen UAV HERON’ları daha etkin bir biçimde Ege’nin tamamında ve Doğu Akdeniz’in değişik bölgelerinde kullanmayı planlıyor.

Artı, bu HERON’ların silahlı versiyonu olan HERON TP’yi envanterine dahil etmek üzere bizzat Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un İsraillilerle muhatap olduğu ve HERON TP’nin Yunanistan’a verilmesi için kendilerini ikna ettiği belirtiliyor.

Yunanistan MQ-9 Sea Guardians satın alacak

Yunanistan MQ-9 Sea Guardians satın alacak 
Yunanistan MQ-9 Sea Guardians satın alacak

Aynı zamanda, Temmuz 2022’de Parlamento Savunma Komitesi tarafından onaylanan 3 adet Amerikan yapımı MQ-9 Sea Guardians’ın satın alınması düşünülüyor.

MQ-9 Sea Guardians’ların satın alınmasıyla, deniz ortamında gözetleme, tanımlama ve hedef belirleme görevlerini üstlenmek için ideal kabul ediliyor ve Yunanistan Silahlı Kuvvetler envanterine dahil edilmeleri ile Ege ve Doğu Akdeniz’deki Yunanistan’ın ulusal çıkar alanlarının “koruyucuları” olacakları ileri sürülüyor.

MQ-9 Sea Guardians teknik olarak bakınca Türkiye’deki Akıncı ve aksungur özelliklerini karşılayan yüksek teknoloji İHA olduğu gize çarpıyor.

Sea Guardian Özellikler:

24 metre kanat açıklığı

11.7 metre boy

5670 kg maksimum kalkış ağırlığı

1650 beygir güç üreten 1 adet Honeywell TPE331-10 turboprop motor

2721 kg yakıt taşıma kapasitesi

2177 kg maksimum faydalı yük taşıma kapasitesi

1814 kg dışta kanat altında, 363 kg gövde içinde yük taşıma kapasitesi

8 adet kanat altlarında 1 adet gövde içinde yükleme noktası

40.000 feet maksimum uçuş irtifası

40 saat maksimum havada kalış süresi

210 knots maksimum uçuş hızı

Raytheon üretimi MTS-B EO/IR kamera

GA-ASI Lynx Multi-mode Radar

VHF/UHF haberleşme sistemi

Buz çözme, hava alığı ısıtma sistemleri

40.000 saat uçuş ömrü

Otomatik kalkış-iniş

Çok modlu yüzey tarama radarı

Silah ve Sonobuoy taşıma yeteneği

3 thoughts on “Yunanistan Türkiye’ye karşı Fransız Patroller devriye İHA’sı satın alacak

 1. Hello I am so excited I found your blog, I really found you by error, while I was
  browsing on Askjeeve for something else, Regardless I am here now
  and would just like to say many thanks for a marvelous post
  and a all round entertaining blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have
  saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a lot more, Please do keep up the great job.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir