Yunanistan itiraf etti: Ne yapsak nafile

Yunanistan itiraf etti: Ne yapsak nafile

Yunanistan basını hükümetin Doğu Akdeniz’de AB ile yaptığı EastMed boru hattı planını alt üst eden Türkiye’nin Libya ile 2019’da imzaladığı “Mutabakat Muhtırası”na karşı gelmesinin artık nafile olduğunu yazdı.

Yunanistan’ın eski ekonomi bakanı ve mecliste temsil edilen Mera25 isimli Parti’nin lideri Yanis Varufakis mecliste yaptığı konuşmada ülkesinin Libya politikasını ağır sözlerle eleştirdi. Yunanistan’ın Libya’da Hafter’i destekleyerek yanlış tarafı tuttuğunu ve sonuçta fiyasko yaşandığını söyledi.

‘DİPLOMATİK FİYASKO’

Varufakis Yunanistan meclisinde yaptığı konuşmadaYunanistan’ın Libya sorununa bulaşarak ve yanlış tarafı tutarak son yılların en büyük diplomatik fiyaskosu ile karşılaştığını söyledi. Hafter’in bir ‘savaş ağası’olduğunu söyleyen Varufakis, Hafter’in desteklenmesinin Yunanistan’ın 1990’larda Bosna Savaşı’nda sırp Savaş suçlularını desteklemesine benzediğini belirtti

Yunanistan itiraf etti: Ne yapsak nafile
Yunanistan itiraf etti: Ne yapsak nafile

‘TÜRKİYE’NİN İŞİNE YARIYOR’

Yunan medyasında yer alan habere göre Varufakis hükümetinin İsrail ve büyük Petrol şirketleri ile yaptığı anlaşmanın TÜRKİYE’nin işine geldiği ve Türkiye’ye yaradığını anlattı. Bu sayede Türk lider Erdoğan’ın bölgede daha fazla güç kazandığı ve iç kamuoyunu bir arada tutabildiğini söyleyen Varufakis Yunanistan’ın Libya’ya karışarak beklenmedik ölçüde kompleks bir oyuna girdiği ve yanlış tarafı tuttuğunu vurguladı.

Yunan basınında yer alan analiz yazısında, Kiryakos Miçotakis hükümetinin, Türkiye ve Libya arasında imzalanan Mutabakat Muhtırası’nı geçersiz kılmak için gösterdiği çaba yersiz bulunarak eleştirildi. Yunanistan’da yayımlanan To Vima gazetesindeki Yannis Magriotis imzalı analizde, 2019’da Türkiye ve Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına ilişkin Mutabakat Muhtırası’nın, Yunanistan dış politikası ile savunma ve güvenlik politikasında değişikliklere yol açtığı belirtildi.

Türkiye’nin revizyonist bir politika izlediği ileri sürülen analizde, Yunanistan’ın Kıbrıs meselesi ile Türk-Yunan ilişkilerindeki sorunları çözmek ve kendi jeopolitik değerini artırmak yerine “diplomasi sermayesini” Türkiye-Libya mutabakat muhtırasının getirdiklerini geçersiz kılmak için harcaması sorgulandı.

Yunanistan itiraf etti: Ne yapsak nafile
Yunanistan itiraf etti: Ne yapsak nafile

Uluslararası topluma, Yunanistan’ın uluslararası hukuka bağlı olduğunu göstermek için İtalya ile imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasıyla, Korfu Adası’nın kuzeybatısında bulunan ve konum olarak Meis Adası ile benzerlik gösteren Othonoi Adası’nın Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) belirlenmesinde tam etki sahibi olmadığının kabul edildiği ifade edildi.

Yunanistan’ın Mısır ile 2020’de deniz yetki alanlarının kısmi olarak belirlenmesine yönelik imzaladığı anlaşmanın, Türkiye-Libya Mutabakat Muhtırası’nı bertaraf etmeyi amaçladığı kaydedilen analizde, ancak bu şekilde yeni gri bölgeler oluştuğu belirtildi.

Analizde, Yunanistan’da son yıllarda görev yapan hükümetlerin Libya ile ilişkilere gereken önemi vermediği eleştirisi de yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir