Yunan basınından F-16 itirafı Miçotakis için ciddi bir yenilgi

Türkiye ABD'den F-16 alımında son durum nedir ?

Türkiye, F-35 krizinden sonra ABD’den 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 80 adet savaş uçağının modernizasyonu için kit satın alma talebinde bulunmuştu. ABD Başkanı Biden, daha önce Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarını satmaları gerektiğini, bunun için ABD Kongresi’nden onay alabileceklerini söylemişti. Ancak New Jersey Senatörü Bob Menendez’in sunduğu “F-16’lar veya F-16 modernizasyon kitlerinin Türkiye tarafından Yunanistan hava sahasına yönelik tekrarlayan ihlallerde kullanılmayacağına dair güvence” ve “satışın ABD çıkarına olması” eklemeleri tasarının Senato versiyonuna dahil edilmişti.

Yunan basınından F-16 itirafı Miçotakis için ciddi bir yenilgi
Yunan basınından F-16 itirafı Miçotakis için ciddi bir yenilgi

ABD’den Türkiye’ye F-16 satış şartında geri adım! 2 madde çıkarıldı

Maryland Senatörü Chris van Hollen ise bu koşullara, uçakların terör örgütü YPG/PKK’ya karşı kullanılmamasını ve Türkiye’nin İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylaması şartını eklemişti. Konuyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala başkanlığındaki bir heyet de ABD’ye gitmişti. Tasarıdan iki koşul maddesinin çıkarılmasının Türkiye’nin ABD’de yürüttüğü diplomatik çabaların sonucu olduğu vurgulandı.

ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan, Türkiye’ye F-16 satışını koşullara bağlayan eklemelerin ikisi de çıkarıldı. Komşuda adeta soğuk duş etkisi yaratan karar sonrası Yunan basınından itiraf gibi bir manşet geldi.

ABD'den Türkiye'ye F-16 satış şartında geri adım! 2 madde çıkarıldı
ABD’den Türkiye’ye F-16 satış şartında geri adım! 2 madde çıkarıldı

ABD Kongresi’nin Türkiye’ye F-16 satışı için ortaya sunduğu, “F-16’lar veya F-16 modernizasyon kitlerinin Türkiye tarafından Yunanistan sahasına yönelik tekrarlayan ihlallerde kullanılmayacağına dair” güvence ve satışın ABD çıkarına olması yönünde iki madde ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının senato versiyonundan çıkarıldı.

Karar komşu Yunanistan’da adeta soğuk duş etkisi yarattı. Bu Haber ülkedeki pek çok gazete ve televizyonda birinci haber oldu.

Skai bu gelişmeyi ‘Miçotakis doktrini için ciddi bir yenilgi’ başlığı ile okurlarına sundu.

Haberde Ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon’nun (SYRİZA) açıklamalarına yer verildi ve kararın Türkiye için bir ödül olduğu yorumunda bulunuldu.

Kathimerini bu gelişmeyi ‘ABD Senatosu, F-16’nın Türkiye’ye satışını kısıtlayan değişiklikleri geri çekti’ başlığı ile duyurdu.

Çipras’ın partisinden yapılan açıklamada, ‘ABD Senatosu’nun Türk F-16’ları hakkındaki kararı, Miçotakis doktrini için son derece ciddi bir yenilgidir’ denildi.

To Vima haberinde ‘Erdoğan’ın itirazları yanıt mı buldu’ sorusunu sorarken, ABD basınının henüz bu kararın detaylarını yazmadığına vurgu yapıldı.

Greece ABD Senatosu Türkiye’ye F-16 satışı için şartları çıkardı’ başlığını atarken Türkiye’ye karşı sert ifadeleri ile bilinen Ta Nea ise bu sefer sadece haberi okurlarına sunmak ile yetindi, haberde bir yoruma yer verilmedi.

YUNANİSTAN f-16 ŞARTI KONMUŞTU

YUNANİSTAN f-16 ŞARTI KONMUŞTU
YUNANİSTAN f-16 ŞARTI KONMUŞTU

Eklemede Silah İhracatı Kontrol Yasası kapsamında Türkiye’ye yeni F-16 satışının yapılmaması ve F-16 modernizasyon kitlerinin satılmaması hükmü konulurken bu maddenin muafiyetini ise Senato ve Temsilciler Meclisi ilgili komitelerine söz konusu satışın ABD’nin önemli ulusal güvenlik menfaatlerine temas ettiği, bu silahların Yunan hava sahasını mükerrer şekilde ihlal etmeyeceğini temin etmek için atılacak somut adımlar sunulduğu takdirde başkanın bu maddeyi uygulamaktan muaf olacağı ifade edilmişti.

Öte yandan, Maryland Senatörü van Hollen ise bu koşullara, uçakların YPG/PKK terör örgütüne karşı kullanılmamasını ve Türkiye’nin İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylaması koşulunu eklemişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir