Yunan basını: Yunanistan’ın ordusu Türkiye’nin dörtte biri kadar

Türkiye Yunanistan askeri güç karşılaştırması 2022

Avrupa Siyasi Topluluğu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunan gazetecinin imalı sorusuna verdiği kararlı cevap, Yunan basınını meşgul etmeye devam ediyor. Şimdi de olası savaş senaryolarını değerlendiren Yunan basını, özellikle üstünde durulan tarihin 2023 ve sonrası olduğunu yazdı. Ayrıca haberde itiraf gibi bir cümle de yer alıyor: Yunanistan’ın ordusu Türkiye’nin dörtte biri kadar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya’nın başkenti Prag’da gerçekleştirilen Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısına katılmış ve burada önemli temaslarda bulunmuştu.

Temaslarının ardından basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Yunan gazetecinin yönelttiği imalı soruya verdiği kararlı cevap gündem oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği cevap Yunan basınını meşgul etmeye devam ediyor.

Yunan basını: Yunanistan'ın ordusu Türkiye'nin dörtte biri kadar
Yunan basını: Yunanistan’ın ordusu Türkiye’nin dörtte biri kadar

“BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ” PANİĞİ

Yunan gazetecinin, “Bir gece ansızın gelebiliriz, dediğinizde Yunanistan’a saldırıda bulunabiliriz mi demek istiyorsunuz?” sorusuna Erdoğan şöyle cevap vermişti:

“Yani konuyu anlamışsın aslında. Bu sadece Yunanistan için geçerli değil, bizi rahatsız eden, bize saldıran hangi ülke olursa olsun onlara karşı bizim cevabımız: Bir gece ansızın gelebiliriz. Bunu böyle bilmeleri lazım, böyle anlamaları lazım. Şu an itibarıyla siz anladığınıza göre herhalde onlar da anlamıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri Yunan medyasında yankı uyandırdı ve manşetlere taşındı.

Başkan Erdoğan’ın bu kararlı tavrı sonrası Yunanistan, yine Avrupa’dan medet umarak, Türkiye’yi ‘uyarmalarını’ istedi.

BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ” PANİĞİ
BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ” PANİĞİ

KOMŞUDA SAVAŞ SENARYOLARI GÜNDEMDE: TÜRKİYE’NİN ÇEYREĞİ KADARIZ

Şimdi de Yunan basınında olası savaş senaryoları gündeme gelmeye başladı. Olası bir savaş için özellikle üstünde durulan tarih: 2023 ve sonrası…

Türkiye’nin PKK/PYD terör örgütüne karşı Suriye’de ve Irak’ın kuzeyinde başarılı operasyonlar yaptığı, Karabağ zaferinde etkin rol oynadığı belirtilen haberde, NATO üyesi bir ülkeye karşı savaşa girmesinin ise tamamen farklı bir konu olduğuna dikkat çekildi.

Aynı zamanda ordu kıyaslamasının yapıldığı haberde, Yunan ordusunun, Türkiye’nin yalnızca ‘dörtte biri kadar’ olduğu vurgulandı.

Türkiye ve Yunanistan ordusunun karşılaştırması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Aklınızı başınıza alın’ uyarısı Yunanistan’da panik havası oluşturdu. Ege’de gerilimi yükselten açıklamaların ardından Türkiye ve Yunanistan’ın askeri güçleri merak konusu oldu. İşte Türkiye ve Yunanistan’ın askeri güçleri.

Türkiye Yunanistan askeri güç karşılaştırması 2022
Türkiye Yunanistan askeri güç karşılaştırması 2022

HAVA GÜCÜNDEN İLK 10’DA

Hava gücü verilerine göre ise saldırı helikopteri sıralamasında altıncı olan Türkiye, helikopter, eğitmen ve tanker filosunda da ilk 10’da yer alıyor.

DENİZ KUVVETLERİNDE İLK 3’TE

Türkiye deniz kuvvetlerinde fırkateyn sayısıyla üçüncü sıraya yerleşirken, denizaltılar, korvetler ve kara kuvvetleri kapsamında zırhlı araçlar, tanklar, ağır silahlarda da ilk 10 içinde yer aldığı görülüyor.

Türkiye coğrafi konumunun faydaları ve lojistik gücüyle de listede ön planda. Bağlantı noktaları ve terminaller de 11. sırada yer alıyor.

ORTADOĞU’DA ZİRVEDE

Global Power’ın Ortadoğu ülkeleri sıralamasında Türkiye tüm ülkeleri geride bırakarak birinci sıraya yerleşti.

BD merkezli, bağımsız Global Firepower’ın 2020 raporuna göre Türk ordusu için şu özelliklere yer veriliyor:

Savunma bütçesi: 19 milyar dolar

Toplam askeri personel: 735 bin

Toplam hava gücü: 1,055 (uçak + İHA + helikopter)

Savaş uçağı: 206

Muharebe tankı: 2 bin 622

Donanma gücü: 149

Sıralamada ülke ordularının teknoloji yönünden gelişmişlik, insani gücü, sahada uzun kalma ve hareket kabileyi gibi özellikleri dikkate alındı.

142 ülkelik listenin başında ABD var. Ardından Rusya geliyor. 3. sırada Çin,  4. sırada Hindistan ve 5. sırada Japonya bulunuyor.

Dünya Listesin’de Yunanistan ise 33. sırada yer alıyor.

YUNANİSTAN’DA ASKERLİK SÜRESİ ne kadar?

Yunanistan’da şu an 18 yaşın üstündeki erkeklere 12 ay zorunlu askerlik uygulanmaktadır. Kadınlar da Silahlı Kuvvetleri’nde hizmet edebilir. Ancak askerlik yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yunanistan’da askerlik yaşı 18’dir. Etkin personel sayısı 200.000’dir. Yunanistan’da savaş zamanı etkin personel sayısı 750.000’dir. Rezerve personel sayısı 220.500’dür.

Yunanistan’ın askeri harcama maliyeti 11.709.060.000 $ ve askeri harcamaların GSYİH paydası %5,6’dır.

YUNANİSTAN DENİZ KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ ne kadar?

YUNANİSTAN DENİZ KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ
YUNANİSTAN DENİZ KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ

30,000 Personel

84 Savaş gemisi

49 Filo Destek ve diğer Gemiler

29 Uçak

YUNANİSTAN HAVA KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ NE KADAR?

33,000 personel

625 uçak

8 tür hava savunma sistemi

Yunanistan'ın ilk İHA'sı Archytas
YUNANİSTAN HAVA KUVVETLERİ BÜYÜKLÜĞÜ

YUNANİSTAN TÜRKİYE ASKERİ GÜCÜ KARŞILAŞTIRMASI 2022

Türkiye’nin envanterinde yerli ve milli birçok silah, İHA ve SİHA bulunurken Yunanistan ABD ve Avrupa’dan kullanılmış uçak, helikopter gibi araçlar dilenmeye devam ediyor.

Türkiye’nin aktif olarak 355 bin askeri personeli bulunurken Yunanistan’ın 107 bin personeli bulunuyor.

Türkiye toplam 1056 adet uçağa sahipken Yunanistan’da bu sayı 625’te kaldı. Türkiye’nin 206 adet savaş uçağı bulunuyor. Yunanistan’da ise 187 adet savaş uçağı bulunuyor. Envanterimizde 471 adet helikopter bulunurken Yunanistan’da 270 adet bulunuyor. Türkiye’nin taaruz helikopteri 104 iken Yunanistan’da bu sayı 29’da kaldı.

Türkiye’nin 3045 adet tankı bulunurken Yunanistan’da sadee 1344 adet tankı bulunuyor. Türkiye’nin 11630 adet zırhlı aracı bulunurken Yunanistan’ın 3845 adet zırhılı aracı bulunuyor.

Türkiye’nin 12 adet denizaltısı bulunurken Yunanistan’da da 11 adet bulunuyor.

Bun karşın Türkiye’nin 16 adet fırkateyni bulunurken Yunanistan 13’te kaldı.

Ayrıca Türkiye’de 10 korvet bulunurken Yunanistan envanterinde hiç korvet bulundurmuyor.

Türkiye’nin İHA ve SİHA sayısı 100’ü aşarken Yunanistan’ın sadece İsrail’den 2020 yılında kiraladığı 2 adet Heron’u olduğu biliniyor.

Öte yandan ABD merkezli, bağımsız Global Firepower’ın 2020 raporuna göre Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en güçlü 13’üncü ordusu konumunda bulunuyor. Aynı listede Yunan ordusu 33. sırada yer alıyor.

Yunan basını: Türkiye ile farkı kapatıyoruz
Yunan basını: Türkiye ile farkı kapatıyoruz

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN EMEKLİ KOMUTANA TEPKİ

Türk ordusunun “çok zayıfladığını” savunan emekli asker, bir sıcak çatışma yaşanması halinde Türk SİHA’larının “ekmek kırıntısı” gibi kalacağını savundu. Provokatif söylemlerini daha sonra çıktığı “Open TV” yayınında da sürdüren Yanis Egolfopulos, “Yunanistan ordusu için 2019’dan beri büyük paralar harcandı. Şu an silah üstünlüğü bizde. Türklerden korkmuyoruz. Keşke ilk adımı atsalar” dedi. Emekli koramiral, 1996 Kardak krizi sırasında dönenim hükümeti “vur” emri verseydi, Türkiye’nin bugün Yunanistan’ı tehdit edemeyeceğini de söyledi.

Emekli Yunan komutanın provokatif sözlerine bugün KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile katıldığı ortak basın toplantısında yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Cesareti varsa yapsaydı. Boş laflarla kendilerini avutmalarına gerek yok” yorumunda bulundu.

“YUNANİSTAN SÖYLEDİKLERİNİN TAM TERSİNİ YAPIYOR”

Bakan Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Strateji belirleseler ne olacak, tatbikat yapsalar ne olacak? Dendias’ın Ankara’daki toplantı öncesi ‘olumsuz bir şey’ demeyeceğim deyip olumsuz basın konuşması yapması gibi, Cumhurbaşkanımıza ‘aramıza 3. tarafları sokmayalım’ deyip davet göndermemesi. Çok umurumuzda değil ama… Bunları demelerine rağmen aradan kısa süre geçmesine rağmen tam tersi davranışlarda bulunmaları kabul edilemez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir