Yunan basını Türk tanklarını vurmakla tehdit etti

Yunan basını Türk tanklarını vurmakla tehdit etti

Yunan basını, “Türk tank öldürücü! Yunanistan, Amerikan Javelin tanksavar füzelerini tedarik edecek mi?” başlıklı haberinde Türkiye’nin tank gücünü hedef aldı.

Yunan basınından Pentapostagma gazetesi, Amerikan tanksavar füzelerinin tedarik edilmesi için çağrı yapıldı. Türkiye ile yaşanabilecek muhtemel çatışmada bu yönde adım atılması gerektiği kaydedildi.

Savunma kapasitesinde gün geçtikçe daha güçlü bir noktaya ulaşan Türkiye, dünyanın dikkatini çekmeyi sürdürüyor.

Türkiye’nin savunma sanayiindeki atılımlarının yakından takip edildiği yerlerin başında Yunanistan geliyor.

Yunan basınından Pentapostagma gazetesi, “Türk tank öldürücü! Yunanistan, Amerikan Javelin tanksavar füzelerini tedarik edecek mi?” başlıklı haberinde Türkiye’nin tank gücünü hedef aldı.

Yunan basını, Türk tanklarını vurmakla tehdit etti
Yunan basını, Türk tanklarını vurmakla tehdit etti

TÜRK TANKLARIYLA İLGİLİ SKANDAL İFADELER

ABD’nin Javelin tank savar sistemlerinin üretimiyle ilgili kapasitesini artırdığı belirtilerek skandal ifadelere yer verildi:

Türk tanklarını tepelerinden vurabilmeleri büyük bir avantaj. O kısım, Türk tanklarının en az zırha sahip oldukları ve AKKOR savunma sistemleri tarafından korunmayan bir yer.

‘TÜRKİYE’YE KARŞI TANKSAVAR GÜCÜNÜ ARTIRIN’ ÇAĞRISI

Türk tanklarını tepelerinden vurabilmeleri büyük bir avantaj. O kısım, Türk tanklarının en az zırha sahip oldukları ve AKKOR savunma sistemleri tarafından korunmayan bir yer. ‘Türkiye’ye karşı tanksavar gücünü artırın’ çağrısı Olası Yunan-Türk askeri çatışmasında Atina’nın tanksavar yeteneklerini artırması gerektiği çağrısı yapıldı.

Olası Yunan-Türk askeri çatışmasında Atina’nın tanksavar yeteneklerini artırması gerektiği çağrısı yapıldı.

Her iki ülkenin tank potansiyelinin, “Meriç ve adalardaki kara operasyonlarının sonucunu şekillendirerek önemli bir rol oynayacağı” kaydedildi.

Haberde, “Ukrayna’daki savaşta kanıtlanmış oldukça etkili ve güvenilir Javelin tanksavarları ile tanksavar savunmamızın güçlendirilmesi zorunlu hale geliyor.” denildi.

Altay’ın seri üretimi başlayacak Türkiye’nin 2026 yılına kadar tamamlanması planlanan 81 Leopard 2A4 tankının modernizasyon çalışmalarını yürüterek tank potansiyelini yükseltmeye çalıştığının da bilindiği kaydedildi. 2025 yılının ise Yeni Altay tanklarının seri üretim yılı olacağına dikkat çekilerek şöyle denildi: AKKOR ile 360 derecelik koruma kalkanı Aynı zamanda Türkiye, tankları için AKKOR sisteminin inşasına devam ediyor. AKKOR, yüksek teknolojiye sahip radarı ile gelen füze veya tanksavar füzesini çok kısa sürede tespit ettikten sonra 360 derecelik koruma kalkanı oluşturacak. Güdümlü doğal imha mühimmatları, üzerlerindeki sensörler sayesinde tanksavar tehdidi yaklaştığı anda infilak ederek tehdidi etkisiz hale getirecek.

AKKOR ile 360 derecelik koruma kalkanı

AKKOR ile 360 derecelik koruma kalkanı
AKKOR ile 360 derecelik koruma kalkanı

Aynı zamanda Türkiye, tankları için AKKOR sisteminin inşasına devam ediyor. AKKOR, yüksek teknolojiye sahip radarı ile gelen füze veya tanksavar füzesini çok kısa sürede tespit ettikten sonra 360 derecelik koruma kalkanı oluşturacak. Güdümlü doğal imha mühimmatları, üzerlerindeki sensörler sayesinde tanksavar tehdidi yaklaştığı anda infilak ederek tehdidi etkisiz hale getiren bir sistem şeklinde tasarlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir