Yerli SİDA Marlin denize indi

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli silahlı insansız deniz aracında (SİDA) ile ilgili bir paylaşım yaptı.

Türkiye’nin SİHA’ların ardından SİDA’larıyla da iddiasını ortaya koyduğunu söyleyen Demir, “Marlin SİDA dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız suüstü aracı oldu!” dedi.

Yerli SİDA Marlin denize indi
Yerli SİDA Marlin denize indi

Marlin’in üzerinde bulunan elektronik harp sistemi, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bu haliyle Marlin, üzerinde elektronik harp sistemleri taşıyan dünya üzerindeki ilk insansız su üstü platformu. Marlin, bu ay Portekiz’de düzenlenecek olan NATO Tatbikatı’na da davet edildi.

Marlin SİDA nedir, özellikleri nelerdir?

Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesiyle üretilen MARLIN insansız deniz aracı en yetenekli insansız su üstü aracı olarak öne çıkıyor.

MARLİN SİDA’da, ASELSAN üretimi elektronik-harp faydalı yükleri kullanıldı. Elektronik-harp alanında Dünya’da herkes tarafından kabul gören bir gelişmişliğe sahip olan ASELSAN, çok gelişmiş elektronik-harp sistemlerinin geliştirilmesini sağlıyor. KORAL, MİLKAR, ARES ve REDET bunlardan sadece bazıları.

Elektronik Harp Nedir?

Üstün silahlar ve taktikler, savaşların kazanılmasında daima avantaj sağlamışlardır. Tarih boyunca bu silah ve taktiklere karşı, karşı tedbirler alınmıştır. Elektronik harp da bunlardan bir tanesidir.

Elektronik Harp Nedir? Koral, Redet II
Elektronik Harp Nedir? Koral, Redet II

Elektronik harp (EH) ve İngilizce telaffuzuyla Electronic Warfare (EW), ülkeler arasında, ülkelerin sahip olduğu teknoloji ve elde ettiği istihbarat bilgisine göre sürdürülen elektromanyetik spektrumun kontrolünü ele geçirme savaşıdır. Bu sayede, çeşitli tekniklerin kullanılmasıyla elektromanyetik tayfın düşman güçlerince kullanımını tamamen engellerken, dost güçlerce kullanımını askeri amaçlar doğrultusunda en faydalı hale getirmeyi hedefleyen bir sistemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir