Yerli Kalaşnikof Asi 21 ve SAR-308 tanıttı

Yerli Kalaşnikof Asi 21 ve SAR-308 tanıttı

IDEF Fuarı katılımcıların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Fuarın en ilgi çeken ürünleri arasında Özyurt Silah Sanayi’nin ürettiği yerli Kalaşnikof Asi 21 piyade tüfeği bulunuyor.

YERLİ KALAŞNİKOF GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Özyurt Silah Sanayi’nin ürettiği yerli kalaşnikof Asi 21 piyade tüfeği ilk kez sergilendi. Özyurt Silah Sanayi’nin Kurucu Başkanı Serdar Özyurt, “ASİ 21’in etkili menzili 600-650 metre. Hafifliği 4 kilo ama 3 kilonun altına düşürmeyi planlıyoruz. 30 şarjör kapasitesi var. Arap ve Afrika ülkelerinden yoğun talep var.

Dünya genelinde başta NATO ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye silah ve mermi satan Özyurt Silah Sanayi’nin Kurucu Başkanı Serdar Özyurt, ürünlerin yüzde 90 yerli olduğunu söyledi. IDEF’21’de yeni silahları tanıttıklarını ve ilgiden memnun olduklarını belirten Özyurt, yerli kalaşnikof Asi 21 piyade tüfeğinin ilk kez sergilendiğini ve 3 ülkeden sipariş aldıklarını dile getirdi.

Mermi tedariki ile üretimi konusunda hizmet veren Özyurt Silah Sanayi, 1 yıl önce üretmeye başladığı Uzun Menzil Yerli Keskin Nişancı BMZ 338, Yerli Keskin Nişancı Tüfeği YİĞİT21, Yerli Kalaşnikof Asi 21 Piyade Tüfeği ve Yerli Tabanca Efe19 ile 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’21) yer aldı.

1 yılda 4 silah üretildi

Fuardaki ilgiden memnun olduklarını dile getirerek silahlara yönelik bilgi veren şirketin kurucu başkanı Serdar Özyurt, Azerbaycan, Amerika ve Afrika ülkelerinden sipariş aldık, fuar bittikten sonra fabrikamızda anlaşma yapacağız. Silahları Türkiye’nin ardından da müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ürettik. Aslında firmamız 10 yıllık, silah üretmek için fabrikayı 1 yıl önce kurduk. Amerika, Azerbaycan, Asya ve Afrika ülkelerine mermi tedarik ediyorduk. 1 yıl içerisinde 4 silah ürettik. Fuarda silahlarımızla yer almanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Yerli Kalaşnikof Asi 21
Yerli Kalaşnikof Asi 21

Test sonucu başarılı

Fabrikanın Silivri’de olduğunu anlatan Özyurt, “Yerlilik oranımız yüzde 90, üstüne de çıkıyoruz. Sadece Türkiye’de olmayan parçaları yurt dışından alıyoruz. Bunu silahın kalitesini artırmak için yapıyoruz. Testlerimizin sonuçları çok iyi geldi, kaliteli silahlar ürettiğimize inanıyoruz. Piyade tüfeğinin hammaddesi çeliktir, 7.62×39 kalibreli silahlar, Ortadoğu’da orduların, silahlı kuvvetlerin en çok kullandığı silahtır. Biz de bu silahı ürettiğimiz için gururluyuz” dedi.

ASİ 21’in menzili 650 metre

Türkiye’ye yakışır bir şekilde en iyi silahı üretmek için çalıştıklarını vurgulayan Özyurt, “ASİ 21’in etkili menzili 600-650 metredir. Hafiflik olarak 4 kiloya yakın ama 3 kilonun altına düşürmeyi planlıyoruz. 30 şarjör kapasitesi var. Arap ve Afrika ülkelerinden yoğun talep var. Gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Piyade tüfeğinin prototipleri bitti, 15 gün içerisinde seri üretime geçiyoruz. Arap ülkelerinden 5 adet sipariş aldık. Aylık ASİ 21’den bin ile bin 500 adet üretmeyi hedefliyoruz. Talep geldikçe makine, teçhizatı artırıp, üretim kapasitesini yukarı çekeriz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Savunma sanayinin önünü açmıştır, fabrika kurmamıza vesile olmuştur. Bize de düşen en iyi silahlı üretmektir” diye konuştu.

Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ “Türkiye’nin yerli Kalaşnikof’u” SAR-308’i IDEF 2019’da sergiledi.

IDEF 2019’da Sarsılmaz standında Savunma Sanayii Dergilik’e konuşan Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ’nin satış müdürü Hakan Özadalı “Türkiye’nin yerli Kalaşnikof’u” SAR-308 hakkında bilgiler verdi.
Özadalı dergimize yaptığı açıklamalarda, AK-47 platformundaki SAR-308’i tanıtırken, bu silahın TSK envanterine girmiş bir ürün olduğunu, halen Türk ordusu tarafından kullandığını, Kalaşnikof sistemine sahip olsa da özellikle sabit dipçiği, polimer şarjörü ve el kundağı ile bazı değişik özelliklerinin bulunduğunu, belirti.
Özadalı sözlerine şöyle devam etti:

“SAR-308 model 16239 AK-47 platformunda ürettiğimiz tüfeğimizin teleskobik dipçiği, aynı zamanda katlanabilir bir dipçiğimiz vardır. Personelin rahat bir şekilde taşıması için tasarlanmıştır. Bu mevcut platformlarda olmamaktadır. Yani bizim ürünümüze özgü bir üründür, teleskobiktir. Şu anda 5 bin adet teslim ettik. Bu silahların geçen yıl teslimatları tamamlandı. Önümüzdeki günlerde yine teslimatlar devam edecek. Seri üretimi de devam ediyor. Şu anda jandarma birliklerimize teslim etmiş durumdayız.

Normal bir Kalaşnikof’tan farkı şudur: Üzerindeki takmış olduğumuz dipçik, el kundağı ve şarjör, polimerden imaldir. Diğer orijinal serilerinde ahşaptır bunlar ve şarjörleri metaldir. Burada daha hafif AK-47 elde etmek istedik. O yüzden de biz bunu biraz daha modernize edip, özellikle el kundağı sistemini modernize edip bu şekilde sunduk.”
Özadalı sözlerini bu ürünün Türkiye’de üretilmiş ilk Kalaşnikof olduğunu belirterek sonlandırdı.

Türkiye’nin yerli Kalaşnikof’u” SAR-308
Türkiye’nin yerli Kalaşnikof’u” SAR-308

Sarsılmaz tarafından üretımı yapılan Piyade Tüfeği SAR308, dünyaca ünlü Rus piyade tüfeği AK-47’nin (Kalaşnikof) Türk rakibi oldu. TSK’nın envanterinde de olan SAR308, 300 metre etkili menzil ve 600-650 dakikada atıma sahip.

KARDA, ÇAMURDA, SU ALTINDA, TOZDA ÇALIŞMASININ SIRRI

SAR308 tasarım itibari ile oldukça geniş çalışma boşluklarına sahip. Silahın içerisine çamur, toz vb. unsurlar girse bile silah fonksiyonunu yerine getire-bilmekte ve sağlıklı atış yapabilmekte.

ATIŞ MODLARI

Tüfekte; emniyet, tekli atış ve seri (otomatik) atış olmak üzere üç mod bulunmaktadır.

Ürün Özellikleri

• Sabit dipçik
• Alev gizleyen
• U gezli nişangah sistemi
• Yüksek dayanımlı polimer el kundağı

Kalibre (Çap) : 7,62 x 39 mm.
Namlu Boyu : 410mm
Toplam Yükseklik : 275mm
Mermi Kovanı Fırlatımı : Sağ
Ateşleme Modları : Tek / Seri atış
Maksimum Uzunluk : 900 – 1010 mm.
Tetik Ağırlığı : 25 – 40 N
Atış Hızı : 650 at/dk
Şarjör Kapasitesi : 30 Mermi
Namlu Çıkış Hızı : 680 m/s
YİV Set : Sağa dönüşlü 4 yiv-set
Türkiye’nin yerli Kalaşnikof’u” SAR-308
Türkiye’nin yerli Kalaşnikof’u” SAR-308

Kalaşnikof için Türkiye’nin ilk yerli mühimmatı üretildi

Türkiye’nin mühimmat alanındaki önemli firmalarından Turaç, kendisine ait Sterling markası altında AK-47 (Kalaşnikof) serisi silahlardan ateşlenen 7,62×39 mm’lik piyade tüfeği fişeklerinin seri üretimine başladı.

Üretilen fişekler, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) stoklarına girdi.

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş, konuyla ilgili olarak MSI Dergisi’ne şunları söyledi:

“Türkiye bir NATO üyesi olduğu için, siyasi açıdan yanlış anlaşılma korkusuyla envanterinde, neredeyse 300.000 adet AK-47 bulunmasına rağmen, bu silahın fişeğinin üretiminden, çok uzun yıllar, şiddetle uzak durmuş. En düşük olduğu zamanlarda, yıllık 6 milyon adet ihtiyaç duyulan bu fişeklerin ithalatı, yoğunlaşan operasyonlar ile birlikte, yıllık 100 milyon adede ulaştı. Bunun maddi karşılığı da yaklaşık 30 milyon dolar gibi, çok ciddi bir rakam.

Biz de bu fişeğin üretiminin üzerinde, özellikle durduk; çünkü hem MSB’den hem de İçişleri Bakanlığından, bu konuda çok yoğun talepler geldi. İlkleri seven bir firma olduğumuz için de bu fişeği Türkiye’de üretmeyi başaran ilk firma biz olduk. Dolayısıyla Türkiye’nin bu fişekteki dışa bağımlığını azalttık. Güvenlik güçlerimiz, artık bundan sonra, yoğun operasyonların etkisiyle depolarındaki fişeklerin biteceği endişesini asla yaşamayacaklar. Ülkemize hayırlı olsun.”

Sterling Marka 7,62×39 mm Fişeklerin Teknik Özellikleri:

Çekirdek Ağırlığı: 152 Grain
Çekirdek Tipi: Yumuşak uçlu
Fişek Ağırlığı: 16,2 gram
Hız: 710±15 m/s (5 m’de)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir