Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsü Teslimatı

Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsü Teslimatı

Yeni Nesil T-155 FIRTINA yeni eklentiler

Prototip testleri 2017 yılında yapılan FIRTINA-II, T-155 FIRTINA K/M Obüsünün geliştirilmiş yeni nesil bir sürümü olup; mühimmat iklimlendirme bölümlerine sahip yeni taret tasarımı, tamamen elektrikli ve servo kontrollü kule takat sistemi (mevcut hidrolik tabanlı kule takat sisteminin yerini alıyor), geliştirilmiş Atış Kontrol Sistemi, artırılmış atış hızı, genişletilmiş etkili menzil, tam otomatik mühimmat yükleme sistemi (FIRTINA-I, elektrikle çalışan ve elektronik kontrollü otomatik mühimmat yükleme sistemi ile donatılmıştır) ve kendini koruma için aynı zamanda görerek atış (direct fire) kabiliyeti de kazandıran ASELSAN ürünü 12.7mm SARP UKKS dahil olmak üzere selefine göre bir dizi iyileştirmeler içeriyor. Mevcut FIRTINA-I K/M Obüslerinden bir bölümünün de FIRTINA-II seviyesine yükseltilmesi beklenmektedir.

Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsü Teslimatı
Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsü Teslimatı

Aselsan ileri teknolojiye dayalı modern bir obüsün ku­lesini tamamen baştan tasarladı ve herhangi bir taşıyıcı platform üzerine entegre edilebilir seviyede yurt dışına bağımlılığı bulunmayan ürün ortaya çıkardı. Bu kapsamda kule ve namlu yönlendirme sistemi tamamen elektrikli ve servo kontrollü hale getirilmiş, birçok görev donanımı günümüz teknolojisine uygun olarak tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Mermi doldurma fonksiyonu magazinden namluya tam otomatik hale getirilmiş, Obüsün yakın koruma ihtiyacına yönelik olarak SARP silah sistemi entegre edilmiştir.

Halihazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve atış kontrol sistemi Aselsan tarafından sağlanmış olan mevcut Fırtına Obüsleri, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekatlarında yoğun ve etkin olarak kullanıldı. Obüsler verilen görevleri başarı ile tamamladı.

9 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek tören ile tek seferde en yüksek adetli Yeni Nesil FIRTINA Obüsü teslimatı gerçekleştirilmiş olacak.

Yeni Nesil T-155 FIRTINA yeni eklentiler
Yeni Nesil T-155 FIRTINA yeni eklentiler

T-155 FIRTINA Obüsü üzerinden geliştirilen Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, çok daha modern elektronik alt sistemlerle donatılmış bir platform olarak öne çıkıyor. Obüslerin üç adetlik ilk teslimatı, 3 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilmişti.

Motor ambargosu sebebiyle eldeki güç gruplarıyla üretimi gerçekleştirilen ilk 3 adetlik Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nden sonra, kamuoyuna herhangi bir yeni teslimat haberi yansımamıştı. 9 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek törenle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek obüslerin, hangi güç grubuyla teçhiz edildiği henüz belirsizliğini koruyor.

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamında ASELSAN; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) donanımlarını başarılı bir şekilde FIRTINA-II Obüsü’ne entegre etti.

Bu kapsamda Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atış testleri, 2018 yılı içerisinde başarıyla icra edildi. Söz konusu Obüslerde T-155 FIRTINA K/M Obüsün de de kullanılan Alman MTU ürünü 1.000bg kapasiteli MTU MB-881 KA-500 Dizel Motoru ve Allison ürünü X1100-5A3 Otomatik Transmisyonun’dan oluşan güç grubu kullanılmıştır. 281 adet teslim edilen T-155 FIRTINA K/M Obüslerindeki güç grubu Güney Kore’den hazır olarak gelmişti.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için toplam 140 adet Yeni Nesil FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs (KMO) Sistemi üretilmesi planlanıyor.

Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsüne 1.200bg Motor Teslimatı

FIRTINA-II K/M Obüslerinde kullanılmak üzere 1.200bg kapasiteli 12 silindirli (V12) dizel bir motor ve Allison X1100-5A3 temelli otomatik transmisyondan oluşacak yeni bir güç grubunun geliştirilmesi maksadıyla Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile Caterpillar Defence UK (CAT UK) arasında bir Mutabakat Muhtırası (MoU) imzalanmıştı.

O tarihte şirket yetkililerinden edindiğim bilgiye göre Caterpillar Defence UK ürünü mevcut bir motorun çekirdeği üzerine şekillendirilecek yeni motorun geliştirme sürecinde 1’inci ABFM mühendisleri de görev alacak ve burada üretimi yapılacak motor ITAR kısıtlamalarına tabi parça ve alt-sistem içermeyeceğinden ihracatında da bir kısıtlama (ITAR-Free) yaşanmayacaktı.

Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsüne 1.200bg Motor Teslimatı
Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsüne 1.200bg Motor Teslimatı

Ancak, Türkiye daha sonra bu ihtiyaç için bütçesel anlamda daha iyi bir teklif sunduğu belirtilen L3 Harris Firması ile anlaşmıştı. Alman RENK Firması 1 Mart 2021’de  L3Harris Technologies Firmasının Combat Propulsion Systems iş birimini ve Magnet-Motor GmbH iş birimini satın alacağını duyurmuş ve olağan izin sürecinin tamamlanmasını müteakip satın alma işlemi 2021 yılı ikinci yarısında tamamlanmıştı.

Yeni Nesil T-155 FIRTINA Kundağı Motorlu Obüsü (FIRTINA-II) Programı için geliştirilen X1100™-5A4 Otomatik Transmisyonundan oluşan ‘Türk Güç Grubu’ ile güçlendirilecektir. Söz konusu güç grubunun entegrasyon sorumluluğu ise BMC Power (ASFAT AŞ) Firmasında.

Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsü İhracat potansiyeli yüksek

FIRTINA Obüsü’nün ihracatında, motor konusundaki tedarik probleminin çözülmesiyle birlikte herhangi bir engel kalmıyor. Türkiye daha önce iki ülke ile yüklü miktarda T-155 FIRTINA Obüsü ihracatı konusunda mutabık kalmış ancak motor problemi sebebiyle anlaşma yürürlüğe girememişti.

Bu kapsamda yeni nesil donanımlar ile teçhiz edilen FIRTINA-II Kundağı Motorlu Obüs Sistemi’nin ihracat potansiyelinin yüksek olduğu düşünülüyor.

Fırtına 2 obüs mühimmatı
Fırtına 2 obüs mühimmatı

Fırtına ve Fırtına 2 obüs arasındaki  fark

 • Elektrik tahrikli kule
 • SARP UKSS (Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi)
 • Yeni nesil Atış Kontrol Sistemi
 • Klima Kabiliyet farkı
 • Daha kısa surede atış yeteneği

Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsü detayları

Genel

 • Muharebe Ağırlığı             48 t
 • Uzunluk                             13.1 m
 • Genişlik                             3.40 m
 • Yükseklik                           3.85 m
 • Mürettebat                         5
 • Atış Kontrol                       Otomatik
 • Mermi Doldurma               Tam Otomatik
 • Gece Görüş                       Evet
 • NBC Koruma                     Evet
 • Görerek Atış                      Evet, SARP UKKS Üzerinden
Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsü detayları
Yeni Nesil T-155 FIRTINA Obüsü detayları

Yeni Nesil T-155 Silah Sistemi

 • Çap/Namlu Uzunluğu       155 mm, 52 çap

Atış Hızı

 • Ani                                    15 saniyede 3 mermi
 • Maksimum                        7-8 mermi/dak
 • Sürekli                              2 mermi/dak

Atış Aralığı

 • Yükseliş/Alçalış               +70 / -2.5 derece
 • Yana Dönüş                    360 derece

Menzil

 • M107 (HE)                      18km
 • M549A1/RAP (HE)         30km
 • ERFB/BB (HE)               40km +

Hareket Kabiliyeti

 • Hız                                 65km/s
 • Yerden Yükseklik           0.42m
 • Meyil Tırmanma             60 %
 • Dik Engel Geçme           0.75m
 • Hendek Geçme              2.8m

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir