Yeni Fırtına Obüslerinden 6 adeti TSK’ya teslim edildi

Yeni Fırtına Obüslerinden 6 adeti TSK'ya teslim edildi

Yeni nesil Fırtına T-155 Obüsleri

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “TSK’ya teslim edilecek 6 Yeni Nesil Fırtına Obüsü, yeni yetenekler kazandırılarak üretimine başladığımız obüslerdir. Proje sonuna kadar 140 Yeni Nesil Fırtına Obüsü’nü ordumuzun hizmetine sunacağız.” dedi.

Tosyalı, Yeni Fırtına Obüslerinin sağladıkları kazanımlara değinerek, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle BMC bünyesinde ülkemizin bu alandaki en yetkin zırhlı araç tasarım ve üretim ekibi oluşturuldu. Bu fabrikada hem Fırtına Obüslerinin muharebe sahasındaki etkinliğinin artırılması hem ana muharebe tanklarımızın yeteneklerinin geliştirilmesi hem de sıfırdan zırhlı araç tasarımı gibi çok önemli çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda Fırtına Obüsü’nün beka kabiliyeti ve ateş gücünün artırılmasının yanında yurt içinde tasarlayıp ürettiğimiz ürünler ile dışa bağımlılığı da önemli ölçüde azaltıldı.

Yeni Fırtına Obüslerinden 6 adeti TSK'ya teslim edildi
Yeni Fırtına Obüslerinden 6 adeti TSK’ya teslim edildi

T-155 FIRTINA OBÜSLERİNE YERLİ MOTOR 2025’TE

Burada özellikle bir noktanın altını çizmek istiyorum ki Fırtına Obüsü’nde en kritik konu olan ithal teknoloji motor ve transmisyonun yerine 2025 yılından itibaren BMC Power tarafından geliştirilen yerli motor ve transmisyonun kullanılmasıyla Fırtına Obüsü’müz tamamen yerli ve milli hale getirilmiş olacak.

Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatı yapılacak 6 adet Yeni Nesil Fırtına Obüsü, BMC Savunma olarak 6 yıl aradan sonra yeni yetenekler kazandırılmış halde üretimine yeniden başladığımız obüslerdir.

İnşallah proje sonuna kadar 140 adet Yeni Nesil Fırtına Obüsü’nü ordumuzun hizmetine sunacağız. Bu çalışmaları BMC ile birlikte ekip halinde yürüttüğümüz ASELSAN, Makine ve Kimya Endüstrisi ve ASFAT‘a teşekkürlerimi sunarım.”

Tesiste devraldığımızdan bu yana toplam 674 bin 748 adetlik üretim ve yenileme çalışması yaptık. Bu çalışmalarla yaklaşık 40 milyon dolarlık yatırım ve altyapı kurulumu gerçekleştirmiş bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

T-155 FIRTINA OBÜSLERİNE YERLİ MOTOR 2025'TE
T-155 FIRTINA OBÜSLERİNE YERLİ MOTOR 2025’TE

İskenderun’da devam eden 2,5 milyar dolar değerindeki yatırım ki ülkemizin halihazırda devam eden en büyük sanayi yatırımıdır, yaklaşık 4 milyon ton/yıl yassı çeliğin ithal ikamesine katkı sağlayacağız. Bu yatırım sayesinde ülkemize 1500’ü aşkın ilave istihdam yaratacağız.”

T-155 FIRTINA OBÜSLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Saatte hızı 65 kilometreye kadar çıkabilen Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, 2.8 metre enindeki hendekten ve 1.5 metre derinlikteki sulardan geçebiliyor. Yeni Nesil FIRTINA Obüsünün mühimmat iklimlendirme bölümlerine sahip yeni taret tasarımı, tamamen elektrikli ve servo kontrollü kule takat sistemi, geliştirilmiş atış kontrol sistemi, artırılmış atış hızı ve genişletilmiş etkili menzili bulunuyor.

Önceki versiyonunda yer alan elektrikle çalışan ve elektronik kontrollü otomatik mühimmat yükleme sistemi, Yeni Nesil FIRTINA Obüsünde tam otomatik olarak güncellendi. Kendini koruma için aynı zamanda görerek atış kabiliyeti de kazandırılan Yeni Nesil FIRTINA Obüsünde, ASELSAN ürünü 12,7 mm SARP UKSS dahil olmak üzere birçok yeni özellik bulunuyor.

Ayrıca, BMC POWER tarafından yürütülen projeler kapsamında yaklaşık 30 Milyon Dolarlık yatırım ile kurulan ve Avrupa’nın sayılı askeri motor test merkezlerinden olan BMC POWER Motor ve Transmisyon Test Merkezi’de son 3 yıl içinde tesise kazandırılan önemli bir yatırım olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin 400 Beygir gücünde ilk yerli ve milli askeri motorlarının seri üretimi de yine bu tesiste kurulan motor-transmisyon üretim hattında gerçekleştiriliyor. ‘’Yeni ALTAY’’ ın yerli ve milli güç grubu BATU ve Yeni Nesil FIRTINA’nın yerli ve milli güç grubu UTKU’nun tasarım ve geliştirme faaliyetleri de BMC Savunma Arifiye Yerleşkesi’nde yürütülüyor.

T-155 FIRTINA OBÜSLERİNİN ÖZELLİKLERİ
T-155 FIRTINA OBÜSLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fırtına obüsleri ve Altay tanklarımıza ilave olarak Arifiye tesisimizde Altuğ 8×8 zırhlı personel taşıyıcıların üretimi ve ihracatı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının modernizasyonu, 400 beygirden 1500 beygire kadar farklı motor ve transmisyonların proje, araçlara entegre ve üretim çalışmaları da devam ediyor.” şeklinde konuştu.

2 thoughts on “Yeni Fırtına Obüslerinden 6 adeti TSK’ya teslim edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir