Wagner askerleri nükleer silahlarını ele mi geçirdi?

Wagner askerleri nükleer silahlarını ele mi geçirdi?

Rusya’nın paralı asker grubu Wagner ile Rusya arasında ipler adeta kopma noktasına geldi. Rus ordusunun kamplarını vurduğunu dile getiren Wagner’in lideri Prigojin, darbe imasında bulundu.

Wagner askerleri nükleer silahlarını ele mi geçirdi?
Wagner askerleri nükleer silahlarını ele mi geçirdi?

Dün gece saatlerinde Rus paramiliter grup Wagner, mühimmat sıkıntısı yaşadığı ve Rus Ordusu’nun kendilerine yönelik hava Rus harekatı gerçekleştirdiği gerekçesiyle Moskova’ya doğru yola çıktı. Gece ve sabah saatlerinde Rus Ordusu tarafından vurulan Wagner, buna rağmen Moskova’ya yaklaşık 300 kilometre mesafede bulunan Rostov şehrini ele geçirdi.

Söz konusu gelişmeyi değerlendiren Emekli Kurmay Albay Eray Güçlüer, Wagner’in nükleer silahlara erişme ve kullanma kabiliyeti olduğunu söyleyerek olayın ciddiyetine dikkat çekti.

Çeşitli kaynaklara göre ise ele geçirilen Rostov şehri ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. İddiaya göre; Rostov şehrinde, ‘14254 numaralı’ askeri birim bulunuyor. Bu birim, çeşitli tipteki nükleer füzelere ve bombalara ev sahipliği yapıyor.

Öte yandan Kursk şehrindeki 448. Füze Tugayı’na ait Iskander-M Kısa Menzilli Balistik Füzeleri için nükleer harp başlıklarının da Rostov şehrindeki 14254 numaralı askeri birimde depolandığı iddia ediliyor.

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlaması ve karşılık vermekle tehdit etmesinin ardından ülkede kaos ortamı oluştu.

CNN Türk canlı yayınında olayın ciddiyetini anlatan Emekli Kurmay Albay Eray Güçlüer, Wagner askerlerinin sıradan birileri olmadığını ve üst düzey askeri bilgilere sahip olduğunu belirterek olayın daha da büyüyebileceğini söyledi.

RUSYA’DAN İNTİKAM SÖZLERİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında aktif rol üstlenen Rus paralı asker grubu Wagner ile Rus ordusunun yöneticileri arasında tansiyon yükseldi. Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un, Wagner askerlerini yok etmek için operasyonlar düzenlediğini iddia ederek, “Rus Silahlı Kuvvetleri, Wagner PMC kamplarına füze saldırısı düzenledi. Çok sayıda yoldaşımız öldü, bu savaşa nasıl yanıt vereceğimize biz karar vereceğiz” dedi.

Wagner askerleri nükleer silahlarını ele mi geçirdi?
Wagner askerleri nükleer silahlarını ele mi geçirdi?

ADAMLARIMIZI YOK EDENLER CEZALANDIRILACAK

“Şoygu ve Gerasimov’un cezalandırılması gerektiğini söyleyen Prigojin, “Ülkenin askeri liderliğinin getirdiği kötülük durdurulmalı. Askerlerin hayatlarını ihmal ediyorlar.

Onlar adalet kelimesini unuttular, biz onu geri getireceğiz. Binlerce Rus askerinin hayatını mahveden ve adamlarımızı yok edenler cezalandırılacak. Bize karşı koymaya çalışan herkesi tehlike olarak değerlendirip yolumuz üzerindeki kontrol noktaları da dahil olmak üzere anında yok edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“MESELENİN BU GECE HALLOLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”CNN Türk canlı yayınında olayı değerlendiren Emekli Kurmay Albay Eray Güçlüer, olayın ciddiyetini gözler önüne serdi. Güçlüer, “Rusya bu süreci başarıyla yürütemedi.

Ukrayna savaşında özellikle hissettik. Wagner, 9 ayrı ülkede faaliyet gösteriyor. İşin sosyolojisine baktığınız da meselenin bu gece hemen hallolabileceğini düşünmüyorum. Wagner’in karşı atakları ne olacak? Sıradan savaşçılar değil. Rusya kısa sürede halledemeyebilir. Rusya şu an kendi içinde büyüttüğü canavarla mücadele ediyor.” dedi.

BUNLAR SIRADAN İNSANLAR DEĞİLLER

“Güçlüer sözlerini şöyle sürdürdü: “Wagner’in nükleer silahlara erişebilme ve kullanabilme kabileyetleri var. Bunlar uçak, helikopter, tankları kullanabiliyorlar. Bunlar sıradan insanlar değiller. Emekli Rus askerleri.

İşin yüzü yavaş yavaş ortaya çıkacak. İnşallah daha büyük tehlikeler yaşanmaz.”

Wagner Askerlerinin sahip Olabileceği Füzeler

Wagner Askerlerinin sahip Olabileceği Füzeler 
Wagner Askerlerinin sahip Olabileceği Füzeler

9K720 Iskander-M

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen 9K720 Iskander (NATO: SS-26 ‘STONE’) Balistik Füze Sistemi, 400 ila 500 kilometre arasına menzile sahiptir. Iskander-M füzesi, nükleer veya konvansiyonel olmak üzere 700 kilogram ağırlığında harp başlığı taşıma kapasitesine sahip. Iskander-M, 10 ila 30 metrelik dairesel sapma (CEP) ile hedefini vurabiliyor.

Halihazırda Wagner unsurlarının, Iskander-M’i kullanma kabiliyetine sahip olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. Ancak Wagner güçlerinin; Strela-10, Toçka-U ve Pantsir gibi bazı güdümlü mühimmatı kullandıkları biliniyor. Öte yandan Rus Ordusu içerisinde Wagner’e sempati duyan askerler, olası bir durumda Iskander-M kullanımı için Wagner unsurlarına yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir