ULAQ SİDA’ya yerli TÜMOSAN motoru!

ULAQ SİDA'ya yerli TÜMOSAN motoru!

“ARES Tersanesi” ile “TÜMOSAN” arasında, “ULAQ SİDA“ya entegre edilecek yerli dizel marin motorlarının tedariki konusunda sözleşme görüşmelerine başlanıldı.

ARES Tersanesi ile TÜMOSAN arasında, Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Projesi kapsamında inşa edilen ULAQ-SİDA’ya entegre edilecek yerli dizel marin motorlarının tedariki konusunda sözleşme görüşmelerine başlanıldı. Açıklama, 1 Eylül tarihinde TÜMOSAN tarafından yapıldı.

ULAQ, TÜMOSAN ile ARES Tersanesi arasında yapılacak anlaşma ile artık daha yüksek yerlilik yüzdesine sahip olacak. 12.7 mm uzaktan komutalı silah sisteminden gemisavar füzelere kadar çeşitli silah sistemleriyle teçhiz edilecek ULAQ SİDA’nın, yakında envantere girmesi bekleniyor.

ULAQ SİDA'ya yerli TÜMOSAN motoru!
ULAQ SİDA’ya yerli TÜMOSAN motoru!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meteksan Savunma ile Ares Tersanesi tarafından geliştirilen ULAQ SİDA’nın seri üretimine başlanıldığını açıklamıştı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik ilk ULAQ teslimatı, bu yıl içerisinde gerçekleştirilebilir.

ULAQ SİDA

400 kilometreyi aşabilen seyir menziline, saatte 70 kilometrenin üzerinde sürat kabiliyetine, gündüz/gece görüş imkânlarına, otonom seyir algoritmalarına, kriptolu ve elektronik harp korumalı haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen ULAQ SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargâh komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabiliyor.

İnsansız deniz araçları alanında ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin; istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı konfigürasyonlarının üretimi devam ettirilecek.

TÜMOSAN Yeni Nesil Dizel Motor Ailesini Tanıttı

TÜMOSAN Yeni Nesil Dizel Motor Ailesini Tanıttı
TÜMOSAN Yeni Nesil Dizel Motor Ailesini Tanıttı

   TÜMOSAN, %100 yerli sermayeli bir Türk markası olarak, Türk Mühendisinin ve Türk sanayisinin gücünü, yeni tasarımı dizel motoru ile göstererek, Türk halkına, bu anlamdaki ilk yerli dizel motorunu hediye ediyor. TÜBİTAK desteği ile 2012 yılında başlatılan “YENİ NESİL DİZEL MOTOR GELİŞTİRİLMESİ” projesi çerçevesinde, 155 Beygir Gücünden 1000 Beygir Gücüne kadar olacak olan ailenin ilk iki üyesi, 4 Silindirli 4.5 Litre ve 6 Silindirli 6,8 Litre motorlarının ateşlemesi TÜMOSAN Konya Fabrikası’nda gerçekleştirildi. Test, Validasyon ve Kalibrasyon süreci devam eden bu motorların yanında seri üretim hazırlıklarını da sürdüren TÜMOSAN, Sıralı 5.2 ve 7.8 Litre  motor modellerinin tasarımına kendi bünyesindeki Türk mühendisleri ile devam ediyor.

2 thoughts on “ULAQ SİDA’ya yerli TÜMOSAN motoru!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir