TUSAŞ’ın 700 km menzilli Süper ŞİMŞEK silahı!

TUSAŞ'ın 700 km menzilli Süper ŞİMŞEK silahı!

TUSAŞ’ın ses üstü hıza çıkabilen hedef uçağı Şimşek İHA, görücüye çıktı. F-16’lar gibi savaş uçaklarını taklit ederek düşman hava savunma sistemlerini yanıltan süpersonik Şimşek, kamikaze (intihar) özelliğiyle de kritik görevler icra edebiliyor.

TUSAŞ’ın ‘hedef uçak’ olarak yıllardır kullandığı ŞİMŞEK, düşman açısından son derece tehlikeli bir platform haline geldi. Onun adı şimdi Süper ŞİMŞEK: Kendisini düşman radarlarına farklı tipte uçaklar gibi gösterebiliyor, dost unsurlara elektromanyetik koruma sağlıyor, harp başlıklı versiyonu bir seyir füzesi gibi hareket ederek 700 kilometre menzilde hedefini imha edebiliyor.

Radarda görünmeksizin saatte 850 kilometre hızla ilerleyen insansız uçak ANKA-3, bünyesinde taşıdığı Süper ŞİMŞEK ile gerçek bir sihirbazlığa hazırlanıyor. TUSAŞ İnsansız Hava Araçları Mühendislik Direktörü Bülent Korkem’in ANKA-3‘le birlikte duyurduğu Süper ŞİMŞEK pek çok göreve uyarlanabiliyor. Bu görevlerin en önemlilerinden biri şüphesiz radarları kandırma operasyonu olacak.

TUSAŞ'ın 700 km menzilli Süper ŞİMŞEK silahı!
TUSAŞ’ın 700 km menzilli Süper ŞİMŞEK silahı!

ŞİMŞEK elektronik taarruz kabiliyeti sayesinde kendisini düşman radarına farklı şekillerde gösterebiliyor. Bu, isteğe göre bazen bir F-16 olabiliyor, bazen bir F-4… Radarda C-130 nakliye uçağı ebadında bile görünebilen ŞİMŞEK, yaydığı sinyaller sayesinde isterse kendisini birkaç uçak şeklinde sunabiliyor. Sahte hedef özelliğiyle gerideki gerçek hava unsurlarına koruma sağlayarak onların beka kabiliyetini artırıyor.

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, ŞİMŞEK’in kabiliyetlerini verdiği bir röportajda şöyle anlatmıştı:

“Sahte uçağınızın yanında gerçek bir uçağınız varsa gerçek uçağın fark edilmesi ve vurulması çok daha zor oluyor. Her uçaktan yansıyan bir radar simgesinin imzası var. Dolayısıyla sahte hedef, yani ŞİMŞEK kendisini radara farklı bir uçak gibi tanıtıyor. F-16, F-4, C-130 gibi… Ayrıca sinyali fazla gönderirseniz 2’den fazla uçağı da radara gösterebiliyor. ŞİMŞEK kamikaze uçak olarak da görev yapabiliyor, patlayıcı bir başlık entegre edilerek belli bir hedefi gidip vurabiliyor. Şu anda geliştirmekte olduğumuz birkaç tane türü var. ŞİMŞEK’in daha küçükleri de geliştirildi.”

SÜPER ŞİMŞEK’İN  ÖZELLİKLERİ

TUSAŞ’ın yıllardır ‘hedef uçak’ olarak kullandığı ŞİMŞEK platformu, katapult yardımıyla havalanıyor. Üzerinde patlayıcı taşımadığı takdirde istenen noktaya paraşütle güvenli bir şekilde indirilip yeniden kullanılabiliyor.

ŞİMŞEK’in son versiyonunu Süper ŞİMŞEK olarak adlandıran TUSAŞ yetkilisi Bülent Korkem, ‘seyir füzesi’ olarak kullanılabilecek bu süper silaha ilişkin kritik bir bilgi daha verdi. Menzili uzatılan Süper ŞİMŞEK, harp başlığıyla hedefe doğru ateşlendiği takdirde 700 kilometrelik bir seyir izleyebiliyor. Akıllı bir ‘dolanan mühimmat’ özelliğine sahip durumdaki ŞİMŞEK’in gerçek savaş ortamında oyun değiştiren bir işleve sahip olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

SÜPER ŞİMŞEK'İN  ÖZELLİKLERİ
SÜPER ŞİMŞEK’İN  ÖZELLİKLERİ

ŞİMŞEK geçtiğimiz yıllarda yine TUSAŞ yapımı ANKA-S platformundan ateşlenmişti. İnsansız uçak ANKA-3’ün de mühimmatlarından olan ŞİMŞEK, düşman bölgeye yönelik derin harekâtların vazgeçilmez silahı olma potansiyeli taşıyor. Hedefe yönelik imha görevi haricindeki tüm operasyonlarda ŞİMŞEK, otopilot sistemi sayesinde kalkış ve iniş dahil tüm görevini otomatik olarak gerçekleştiriyor.

SÜPER ŞİMŞEK’İN HAVADAN HAVAYA GÖREV YAPABİLİYOR

Süpersonik hıza ulaşabilen Süper ŞİMŞEK’i Bülent Korkem şöyle anlattı:

“Süper ŞİMŞEK öncelikle hedef uçak olacak. Bunu sahte hedef ve taarruz amaçlı mühimmatlı versiyonları izleyecek. Mühimmatlı versiyonlarda farklı türde arayıcı başlıklar kullanılacak. Dolayısıyla Süper ŞİMŞEK havadan yere, havadan havaya taarruz görevleri yapabilecek, üzerine kendi kapasitesi dahilinde elektronik harp sistemleri takılıp yerdeki düşman sistemlerinin tespiti, bunların baskılanması gibi görevleri gerçekleştirebilecek. En son versiyonlarından birinde seyir füzesine kadar ulaşabilecek bir yelpazede bu hava aracını da kullanacağız. 700 kilometrenin üzerinde menzil bekliyoruz.”

Korkem’in “Havadan havaya taarruz görevinde de kullanılacak” ifadesi Süper ŞİMŞEK’i daha farklı bir boyuta taşıyor. ŞİMŞEK, üzerindeki elektronik harp aygıtlarını düşman hava araçlarının sensörlerini köreltmek için kullanabilecek. Böylelikle gökyüzünde ‘Hava-SOJ’ görevini yerine getirecek ŞİMŞEK, dost unsurlar için de güvenli bir elektromanyetik spektrum oluşturacak.

Süper ŞİMŞEK’in ilk modelinin Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtardığı Karabağ Savaşı’nda da kullanıldığı iddia edilmişti. O savaşta Ermeni hatlarında bulunan Rus hava savunma sistemleri başarıyla vurulmuştu.

SÜPER ŞİMŞEK'İN HAVADAN HAVAYA GÖREV YAPABİLİYOR
SÜPER ŞİMŞEK’İN HAVADAN HAVAYA GÖREV YAPABİLİYOR

TUSAŞ özgün tasarım ve üretimi olan ŞİMŞEK sistemi genel özellikleri:

 • 45 dakika havada kalma süresi
 • Azami hız 350+ kts
 • 50 ft (15 m) ile 25.000 ft (7600 m) irtifa arasında görev
 • Menzil 120 ile 700 km
 • Fırlatıcı ile kalkış, hava aracı kanadından bırakma
 • Paraşüt ile karaya veya denize iniş
 • Gemi helikopter platformlarından kalkış ve kontrol
 • İleri kompozit teknolojileri ile üretilmiş yapı
 • Askeri standartlara uyumluluk
 • Özgün “YKİ Uçuş Kontrol Sistemi” ve “Otopilot Sistemi” sayesinde kalkış ve iniş dâhil bütün görev süresince tam otonom uçuş kabiliyeti
 • Yer Kontrol İstasyonu ile görev öncesi planlama ve kontrol, uçuş esnasında değiştirebilme özelliği
 • Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile acil durumlarda önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş
 • Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi kaydetme ve sonradan oynatabilme
 • Kayan harita

Faydalı Yükler:• Pasif Radar İz Arttırıcı – Luneberg Lens
• Aktif Radar İz Arttırıcı
• Skor Kaydedici Sistem (SKS)
• IR İz Arttırıcı (Hot Nose)
• İz Dumanı
• OTS Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS)

Faydalı Yük Entegrasyon Çalışmaları:• Karşı Tedbir Fırlatma Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir