Türklere ait yüzer vinç Rus topçu ateşiyle vuruldu

Türklere ait yüzer vinç Rus topçu ateşiyle vuruldu

Rusya-Ukrayna savaşı arasında kalan Türk bayraklı bir deniz vinci topçu atışıyla vuruldu.

Türk iş insanı Yalçın Sabancı’ya ait YASA Denizcilik’e ait YASA JUPITER isimli kuruyük gemisi, Odessa açıklarında roketle vuruldu. Marshall Adaları bayraklı gemide bulunan 8’i Türk, 11’i Ukraynalı olmak üzere toplam 19 mürettebatta herhangi bir can kaybı olmadığı öğrenilirken geminin Romanya’ya doğru seyrini sürdürdüğü bildirildi.

24 Şubat 2022 günü başlayan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle çok sayıda deniz insanı ve gemi iki ülkenin liman kentlerinde mahsur kalırken Türkiye’ye dönmeleri uzun bürokratik işlemlerin adından gerçekleşmişti. Savaşın hemen başında Romanya’ya doğru giden YA-SA Denizcilik’e ait Jüpiter isimli gemi açılan ateşle vurulurken Türk gemilerinin büyük çoğunluğu bölgeden tahliye edilmişti.

Dinyeper Nehri’nin Karadeniz’le buluştuğu Ukrayna’nın Kherson bölgesinde mürettebatsız bekletilen 12 geminin yakınındayken başka bir yere çekilen deniz vinci hedef gözetilerek yapılan atış sonrası vuruldu.

Türklere ait yüzer vinç Rus topçu ateşiyle vuruldu
Türklere ait yüzer vinç Rus topçu ateşiyle vuruldu

45 metre genişliğindeki Zakhariy’nin Dinyeper nehrinin Karadeniz’le buluştuğu delta mayınla kapatıldığı için Türkiye’ye dönemediği öğrenildi. Karadeniz havzasında çalışan en yükü deniz vinci olan Zakhariy’nin makine dairesine isabet eden 2 top mermisiyle alev aldığı ve yan yattığı öğrenilirken Türk sahipleri Remzi ve Onur Solak.

1987 yılından beri bölgede Ukrayna ve Rusya adına deniz inşaatları yaptığını söyleyen Remzi Solak, vurulan Zakhariy’in Ukrayna’da yapıldığını ve Türk bayrağını dalgalandırdığını söyledi. 800 ton ağırlık kaldırma kapasitesiyle havzanın en dikkat çekici deniz aracı olduğunu belirten Solak, “Zakhariy, 2021 yılı boyunca Ukrayna’nın en büyük köprü projesi olan Zaporeje Köprüsü’nü inşa ettik.

İnşaat bitince Kherson’a geldiğimizde savaş patladı. Ukrayna’da limanlar kapatılınca Pallada’da 12 Türk gemisiyle mahsur kaldık. 30 Ekim’de Rus silahlı kuvvetleri rızamız dışında Türk gemilerinin yanından çektiler. Türk gemileri güvenli bölgedeydi bizi 1 km ilerideki Ukrayana’ya yakın bölgeye römorkörlerle çektiler. Nehrin bataklık kısmında güvensiz Zatoma 5 bölgesinde beklemeye başladık” dedi.

YASA’dan açıklama

YASA Denizcilik de olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Yasa Gemi İşletmeciliği Şirketi’nin yöneticiliğinde olan, Marshall Islands bayraklı Yasa Jupiter gemisi, Odessa/Ukrayna Limanı’nda yük tahliyesi akabinde 5 nolu ambar kapağı üzerinden isabet almıştır. Gemide herhangi bir yaralanma veya can kaybı yaşanmamış olup hafif bir maddi hasar gerçekleşmiştir. Gemi hasar tespiti ve sair işlemler için en yakın güvenli bölgeye kendi imkanlarıyla seyretmektedir” denildi.

Türklere ait yüzer vinç Rus topçu ateşiyle vuruldu
Türklere ait yüzer vinç Rus topçu ateşiyle vuruldu

‘KURTARMAK İSTİYORUZ’

Solak, “Haziranda Dinyeper nehrinde Antonov köprüsü bombalandı ve Rusya’nın bir tankı batmıştı. Köprüden düşen tankı çıkartmamızı istediler. Biz savaşa taraf olamayacağımızı bildirdik. Yapsaydık, dünyadan ambargo görüp kara listeye girerdik ve hiçbir yerden iş alamazdık. Rus askerleri bizi vurulmamız için güvensiz alana çekti” dedi.

‘HER AN BATABİLİR’

Onur Solak, “Köprü yapma yeteneği ve ağırlık nakletme özelliğiyle dikkat çeken bir deniz makinesiydi Zakhariy. Güvensiz alandan Türk gemilerinin yanına gitmek istedik izin vermediler. 12 Aralık’ta 15.30 sıralarında sadece bize yönelik atışla vurulduk. 2 ton hidrolik yağı alev aldı ve Zakhariy büyük zarar gördü. Güvensiz alanda olduğu için fazla mürettebat tutmuyorduk. Ana duba delindi, her an batabilir, batarsa büyük bir emek biter. 10-12 milyon dolar zararımız var” dedi.

OCAK AYINDA ZELENSKİY AÇMIŞTI

Zakhariy’nin 12 yıldır bitirilemeyen Ukrayna-Zaporozhye Köprüsü için özel olarak yapıldığı öğrenildi. Zakhariy, bir yılda Ukrayna’nın en büyük köprüsünü tamamlarken açılışını Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Ocak 2022 de yapmıştı.  Türk bayrağı çekilen Zakhariy, 800 ton kaldırma kapasitesine sahip. Nehirlerde köprü gibi zorlu inşaatları yapabilecek nitelikteki yüzer vinç 13,6 metre yükseklikten 97 metreye uzayabilen vinci ile tercih ediliyordu.

Türklere ait yüzer vinç Rus topçu ateşiyle vuruldu
Türklere ait yüzer vinç Rus topçu ateşiyle vuruldu

DENİZCİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne (AAKKM) gelen Odessa açıklarında Marshall Adaları bayraklı Türk sahipli YASA JUPITER isimli gemiye bomba isabet ettiği bilgisi üzerine, yapılan görüşmede geminin yardım talebi olmadığı, Romanya karasularına intikal halinde olduğu, can kaybı olmadığı ve güvende olduğu öğrenilmiştir” denildi.

199.9 metre uzunluğunda ve 32 metre genişliğindeki gemi, 2019 yılında inşa edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir