Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Üretim Zırhlı Pikap Aracı BMC Tulga seri üretime Hazır!

Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Üretim Zırhlı Pikap Aracı BMC Tulga seri üretime Hazır!

BMC TULGA (4×4) Zırhlı Pikap

Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, ülke için sınıfında ilk olan zırhlı pikap aracı Tulga’yı talepler doğrultusunda geliştirerek seri üretime hazır hale getirdi.
BMC’nin son dönemdeki en dikkat çekici projelerinden biri de Tulga adı verilen yerli üretim zırhlı SUV modeli oldu. BMC Tulga, geçtiğimiz yılın kasım ayında MÜSİAD EXPO’da ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş ve araçla ilgili bazı özellikler paylaşılmıştı.
Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Üretim Zırhlı Pikap Aracı BMC Tulga seri üretime Hazır!
Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Üretim Zırhlı Pikap Aracı BMC Tulga seri üretime Hazır!

BMC, güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara yerli ve milli çözümler geliştirmek için çalışmalara devam ediyor. BMC’nin iç güvenlik personelinin ihtiyaçlarını dikkate alarak ürettiği zırhlı pikap, ilk kez İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Eylül 2019’da BMC’nin İzmir’deki fabrikasını ziyaretinde ortaya çıktı.

Geçen yıl düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST İstanbul) ilk kez sergilenen aracı Cumhurbaşkanı Erdoğan kullandı. Araca, miğfer anlamına gelen Tulga ismi Erdoğan’ın onayıyla koyuldu.

Güvenlik güçlerinin talepleri doğrultusunda birçok açıdan geliştirilen pikap araca yeni donanımlar eklenerek performansı arttırıldı. Seri üretime hazır hale getirilen araç, son hali ve kamuflajlı boyamasıyla Bakan Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, İçişleri Bakanlığı bakan yardımcıları ve emniyet görevlilerine sunuldu.

BMC Tulga SUV ile ilgili çalışmalar sürerken, BMC Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk’ten araçla ilgili yeni bir paylaşım geldi. Öztürk, sosyal medya hesabı üzerinden Tulga SUV’un sürüş testlerine ilişkin kısa bir video paylaşarak şu notu düştü: “Türkiye’nin ilk yerli ve milli doğuştan zırhlı SUV aracı BMC TULGA (4X4). Geniş iç hacmi ve 7 kişilik taşıma kapasitesi ile yüksek konfor ve koruma bir arada. Ülkemiz için çalışmaya ve üretmeye çok şükür devam ediyoruz.”

BMC TULGA (4x4) Zırhlı Pikap
BMC TULGA (4×4) Zırhlı Pikap

BMC TULGA (4×4) Zırhlı Pikap ÖZELLİKLERİ

2,5 yıllık bir çalışmayla ilk olarak güvenlik güçleri için zırhlı pikap olarak tasarlanan aracın toplam 7 farklı versiyonunun olması planlanıyor. 5 kişi taşıma kapasitesi bulunan araç, yaklaşık 6 ton ağırlığında. Araç farklı görevleri yerine getirebilecek ve kasasına konuşlandırılacak sistemlerle silahlandırılabilecek.

Mayına karşı duyarlı olan araç, yüksek balistik koruma seviyesine sahip ve 3 kilogram TNT’ye dayanıklı şekilde görev yapacak. İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, aracın ilk kullanıcıları olması öngörülüyor.

1 sürücü ve 6 personel taşıyabilen BMC Tulga’nın kalbinde 4.5 litrelik turbo intercooler dizel motor bulunuyor. 4 silindirli motor 2500 devirde 250 beygir güç, 1500 – 1800 devir aralığında da 800 Nm tork üretiyor. 6 ileri tam otomatik tork konvertörlü şanzımana sahip BMC Tulga’nın maksimum hızı 130 km/s, menzili ile 400 kilometre. -32 ve 50 derece sıcaklıklarda çalışabileceği belirtilen Tulga’da disk frenler ve bağımsız çift salıncaklı ön-arka süspansiyon bulunuyor.

Aracın özellikle Orta Doğu‘da kullanılan bu tipteki araçlar için önemli bir alternatif oluşturacağı düşünülüyor. Sonradan zırhlandırılan araçlarda kısa sürede bakım ihtiyacı oluşuyor ya da arızalar ortaya çıkıyor. Tulga’nın doğrudan zırhlı olarak tasarlandığı için en az 2 yıl sahada sorunsuz şekilde görev yapabileceği belirtiliyor.

BMC TULGA (4x4) Zırhlı Pikap ÖZELLİKLERİ
BMC TULGA (4×4) Zırhlı Pikap ÖZELLİKLERİ

BMC Tulga SUV

ile ilgili çalışmalar sürerken, BMC Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk’ten araçla ilgili yeni bir paylaşım geldi. Öztürk, sosyal medya hesabı üzerinden Tulga SUV’un sürüş testlerine ilişkin kısa bir video paylaşarak şu notu düştü: “Türkiye’nin ilk yerli ve milli doğuştan zırhlı SUV aracı BMC TULGA (4X4). Geniş iç hacmi ve 7 kişilik taşıma kapasitesi ile yüksek konfor ve koruma bir arada. Ülkemiz için çalışmaya ve üretmeye çok şükür devam ediyoruz.”

BMC’nin geçtiğimiz yıl tanıttığı zırhlı pickup’ın SUV versiyonu olarak karşımıza çıkan Tulga’nın boş ağırlığının 7250 kilogram olduğu ve taşıma kapasitesiyle birlikte 8 tona kadar çıktığı açıklanmıştı. Balistik korumalı devriye müdahale aracı olarak tanımlanan 4×4 Tulga SUV’un 4875 mm uzunluğa, 2070 mm yüksekliğe ve 2050 mm genişliğe sahip olduğu ifade edilmişti.

BMC Tulga satışa çıkacak mı?

Fuarda bulunan BMC yetkililerinden yapılan açıklamalara göre yerli üretim SUV Tulga, sivillere satılmayacak.
BMC Tulga SUV 
BMC Tulga SUV

BMC Tulga ne kadar yerli?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı da BMC pick-up’ı Tulga‘yı kullandı. Biz de sizler gibi %100 yerli ve milli araç olarak tanıtılan bu pick-up’ı merak ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir