Türkiye’nin 3 bin km menzilli füzesi hazır

Türkiye'nin 3 bin km menzilli füzesi hazır

Yunanistan’ın uykularını kaçıran 561 km menzilli TAYFUN balistik füzesi sonrası sosyal medyada yeni bir füze iddiası konuşuluyor. Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, Türkiye’nin 3000 bin km menzilli bir füzeyi başarıyla ürettiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan da ”561 km menzil yetmez 1000’i geçmeli” demişti.

Yerli teknoloji hamlesiyle dev projeler üreten Türkiye, başta Yunanistan olmak üzere birçok ülkenin gözünü korkuttu. Savunma sanayide İHA/SİHA, SİDA, tank ve füze gibi silahlarda üretime hız verilirken Türkiye’nin ilk balistik füzesi TAYFUN‘dan sonra yeni müjdeler art arda geldi.

Türkiye'nin 3 bin km menzilli füzesi hazır
Türkiye’nin 3 bin km menzilli füzesi hazır

561 km’lik menzili olan TAYFUN füzesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1000 km menzil üzerine çıkacak bir füze üretimi sinyalini vermişti.

TÜRKİYE’DE 3 BİN KM’LİK FÜZE ÜRETİLDİ

Sosyal medya Twitter’da savunma sanayide gelişimini sürdüren füzelerle ilgili heyecanlandıran bir iddia ortaya atıldı.

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, 1000 km menzili geçen bir füze müjdesini vererek  “Türk savunma sanayii 3 bin kilometre menzilli balistik füzeyi başarıyla üretti” dedi. Karakuş’un açıklaması akıllara CENK ve GEZGİN balistik füzelerini getirdi.

CENK VE GEZGİN AKILLARA GELDİ

Türkiye’nin ilk milli seyir füzesi Gezgin ve Cenk için ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE’nin çalışmaları devam ediyor. Cenk ve Gezgin’in menzillerinin 1000 km’yi geçeceği konuşuluyor.

TÜRKİYE'DE 3 BİN KM'LİK FÜZE ÜRETİLDİ
TÜRKİYE’DE 3 BİN KM’LİK FÜZE ÜRETİLDİ

GEZGİN FÜZESİNDE SON DURUM NEDİR?

TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan OKUMUŞ, “GEZGİN’de çalışmalar çok başarılı olarak devam etmektedir, projede çok önemli safhaları aştık. GEZGİN projesi de bittiği zaman, GÖKHAN gibi çığır açıcı teknolojilere sahip ve eş değeri olmayan  bir füze sistemi ortaya çıkacak. Ukrayna sürecinin nereye gideceğini bilmiyoruz ama bizim projemize etkisi yok.” ifadelerini kullandı.

GEZGİN Füzesi’nde nihai aşamada, Kale Arge tarafından geliştirilen ARAT Turbojet Motoru’nun kullanılacağı tahmin ediliyor.

GEZGİN FÜZESİNDE SON DURUM NEDİR?
GEZGİN FÜZESİNDE SON DURUM NEDİR?
Türk Donanmasının en stratejik mühimmat projesi GEZGİN SF 2020 yılının sonlarında atış testlerine başlaması planlanan, ilk etapta 800 km menzilli olup daha sonra 1400 km menzile kadar çıkartmayı hedeflediğimiz seyir füzemizdir.
Gezgin füzesi nedir?
Gezgin füzesi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir