Türkiye’den Suudilere teklif! ‘Bu iyi bir fırsat’

Türkiye'den Suudilere teklif! 'Bu iyi bir fırsat'

Ankara-Riyad arasında yeni bir dönem başladı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Ankara ziyaretiyle iki ülke arasında gerginliklerin yarattığı ticari anlaşmazlıklar son buluyor.

Bugünden itibaren, Türk malları Suudi Arabistan gümrüklerinde bekletilmeden ülkeye alınacak. Ticari ve iş vizeleri anında verilecek. İhalelere Türk firmalarının alınmaması problemi de ortadan kalktı.

Suudi Arabistan’la ticaret hacminin en az iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirten Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Türkiye’nin inşaat malzemeleri, makine ve ekipmanları, sanayi ürünleri, gıda, sağlık, kozmetik gibi sektörler başta olmak üzere 10 farklı branşta Suudi Arabistan’a katkı sağlayabileceğini vurguladı.

Türkiye'den Suudilere teklif! 'Bu iyi bir fırsat'
Türkiye’den Suudilere teklif! ‘Bu iyi bir fırsat’

Ülkede Türk mallarının sergileneceği bir fuar yapalım. Saudi 2030’da gerçekleştirilmesi öngörülen 3.3 trilyon dolarlık enerji, su, konut ve altyapı projelerine teklif verin. Selman’ın Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından iki ülkenin iş dünyası da yuvarlak masa etrafında bir araya geldi.

DEİK’in düzenlediği toplantıya Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah Al Kasabi, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih, DEİK Başkanı Nail Olpak ve işadamları katıldı.

Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında Kovid-19 salgını öncesinde 6,5 milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacmini bu yıl en az iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirterek tüm Suudi iş insanlarını başkent Riyad’da düzenlenecek Turk Expo Fuarı’na davet etti.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla 19-21 Mart tarihlerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Uluslararası Sergi ve Fuar Merkezi’nde, Turk Expo Fuarı düzenlenecek.

Ulusoy, Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımda, Riyad’da düzenlenecek Türk ihraç ürünleri fuarına ilişkin bilgi verdi.

Suudi Arabistan’ın çok büyük bir dönüşümden geçtiğine işaret eden Ulusoy, Suudi Arabistan’daki petrol dışı sektörlerde üretimin artırılması adına Türkiye’nin ara mamuller, makine, ekipman ve diğer birçok ürünüyle Suudi Arabistan’a bu alanda katkı sağlayabileceğini söyledi.

“Türkiye, Suudi Arabistan’ın güvenilir ticari ortağıdır”

Türkiye'den Suudilere teklif! 'Bu iyi bir fırsat'
Türkiye’den Suudilere teklif! ‘Bu iyi bir fırsat’

Ulusoy, Suudi Arabistan ve Türkiye ekonomilerinin, birbirlerinin tamamlayıcısı olduğuna işaret ederek “Türkiye’nin Suudi Arabistan’daki üretime sunacağı katkıların yanında dünyada benzersiz bir fiyat kalite oranı sunan Türk tüketim mamullerinin de Suudi Arabistan’da önemli katkılar sağlayacağına eminiz.” ifadesini kullandı.

“Türkiye, Suudi Arabistan’ın güvenilir ticari ortağıdır.” diyen Ulusoy, bu amaçla Turk Expo fuarına tüm Suudi iş insanlarını beklediklerini söyledi.

Ulusoy, yaklaşık 150 Türk firmasının ürünlerini sergileyeceği bu fuarda Türkiye’den inşaat malzemeleri, makine ve ekipmanları, sanayi ürünleri, gıda, sağlık, kozmetik gibi sektörler başta olmak üzere 10 farklı branşta ürünlerin Suudi iş insanlarıyla buluşacağı bilgisini verdi.

“Ticaret hacmini en az iki katına çıkarmayı hedefliyoruz”

Suudi Arabistan’la salgın öncesinde ticaret hacminin 6,5 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Ulusoy, “Suudi Arabistan’la ticaret hacmini en az iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Ulusoy, şunları kaydetti:

“Bu fuarda Suudi Arabistan firmaları için Türk firmalarıyla B2B imkanları, Network imkanları bunun yanında yeni Türk ürünleriyle tanışma fırsatları ve ayrıca bu ürünlerin Suudi Arabistan piyasasında tanıtımı ve girişi için distribütör olma adına bir çok fırsat olacaktır.”

Türkiye, Suudi Arabistan SWAP ANLAŞMASI

Türkiye, Suudi Arabistan SWAP ANLAŞMASI
Türkiye, Suudi Arabistan SWAP ANLAŞMASI

Suudi Arabistan’la görüşmelerde en önemli konulardan biri de swap görüşmeleriydi. İki lider, bu konuda kararılık mesajı verirken, teknik görüşmelerin önümüzdeki dönemde sürmesi bekleniyor.

Sabah’ta yer alan habere göre, Merkez Bankası, ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi, yerel para birimleri ile ticaretin desteklenmesi ve finansal işbirliklerinin güçlendirilmesi amacıyla swap anlaşmaları yapıyor.

BAE Merkez Bankası’yla 5 milyar dolar, Kore Merkez Bankası 2 milyar dolar, Çin Merkez Bankası’yla 6 milyar dolar, Katar’la 15 milyar dolar anlaşma yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir