Türkiye’den bir ülkeye daha “GÖKDENİZ” ihracatı

Türkiye’nin savunma sanayindeki lider kurumu ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen “GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi” (CIWS), Türkmenistan ve Pakistan’dan sonra bir ülkeye daha ihraç edilecek.

Milli yerli imkanlarla ASELSAN tarafından büyük bir özenle geliştirilen GÖKDENİZ 35mm’lik Yakın Hava Savunma Sistemi, daha önce Türkmenistan için üretilen C92 Korveti için tercih edilmiştir. Pakistan Donanması için üretilen PN MİLGEM Korvetleri’nde de kullanılması konusunda anlaşılan GÖKDENİZ CIWS, son olarak ise Filipin Donanması tarafından tercih edilmiştir.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore’de  Filipin Donanması için üretilecek iki adet korvet, ASELSAN üretimi GÖKDENİZ CIWS ile MUHAFIZ 30mm’lik Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi ekleneçek.

GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS)

GÖKDENİZ YHSS; ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini dahi imha edebilen nokta savunma sistemimizdir.

Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine imkan vermektedir bu sayede hedeflerine hızlı saldırı yapma imkanı vermekte.

GÖKDENİZ, anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları küçük çaplı tekne, gemiler gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkili şekilde yapabilmektedir.

GÖKDENİZ YHSS Genel Özellikleri

  • Stabilize silah kulesi ile deniz durumu 0 – 5 aralığında işletim
  • Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi
  • 3-B Arama Radarı (Opsiyonel)
  • Otonom veya Savaş Yönetim Sistemi’ne entegre operasyon
  • 35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)
  • Parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)

BU YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ DİĞER SAVUNMA SANAYİ HABERLERİNE BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ 👉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir