Türkiye’den Afganistan’a yardım: İlk tren yola çıktı

Türkiye'den Afganistan'a yardım götüren ilk tren yola çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’den Afganistan’a insani yardım götüren trenlerden ilki, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle uğurlandı. Afganistan’a gönderilen insani yardım trenini uğurlama töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Son 4 yılda dünyanın en çok yardım yapan ülkesiyiz.

Oysa Amerika ve Avrupa bizden daha zengin. Gönlü zengin olan, bu işin hassasiyetinde olan bir milletin evladıyız” dedi. Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise, “Kadim bir kültüre sahip olan Türkiye Cumhuriyeti, tüm mazlumların, iyiliğe muhtaç olanların her zaman yanında olduğunu her zaman ispatlamıştır” dedi.

Türkiye'den Afganistan'a yardım götüren ilk tren yola çıktı
Türkiye’den Afganistan’a yardım götüren ilk tren yola çıktı

Afganistan’da halkın gıda malzemeleri başta olmak üzere temel ihtiyaç malzemelerinin karşılanması için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve TCDD Taşımacılık A.Ş. koordinasyonunda sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen kampanyada toplanan insani yardım malzemelerinin yer aldığı.

“İyilik Treni”, düzenlenen törenle yola çıktı. 46 vagondan oluşan İyilik Treni’nde 748 ton gıda, sağlık, giyim, battaniye, hijyen malzemeleri yer alıyor. İran’ı geçerek İnceburun’a kadar TCDD Taşımacılık A.Ş.’ye ait vagonlar ile taşınacak olan malzemeler, İnceburun’da Türkmen vagonlarına aktarılarak Afganistan’ın Türkmenistan sınır garı olan Turgundi’ye devam edecek. Toplam yolculuk 16 gün sürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir