Türkiye’den ABD’ye kara harekatıyla ilgili rest: Gölge etmeyin

Türkiye'den ABD'ye kara harekatıyla ilgili rest: Gölge etmeyin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin kara harekatı açıklamasına sert tepki göstererek, “Türkiye’yi engellemeye çalışan girişimler görüyoruz. Gölge etmesinler yeter” ifadesinde bulundu.

İstiklal Caddesi‘nde 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından Türkiye, Suriye‘ye yönelik kara harekatı için ciddi sinyaller vermeye devam ediyor. ABD’nin Türkiye’nin olası harekatı için kullandığı skandal “istila” ifadesine düzenlediği basın toplantısında tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gölge etmesinler yeter. ABD‘nin Suriye’de terör örgütlerine verdiği destek apaçık ortada. Bunları da sonlandırması gerekiyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya’da NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle; “Savaş devam ederken bile diplomasinin önemini vurguladık. Tahıl anlaşması, takastan örnek vererek diplomasinin her şarta sürdürülmesi gerektiğini vurguladık. Muhataplarımız özellikle tahıl anlaşması başta olmak üzere Türkiye’nin, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın gayretleri için teşekkür etti. Bizim için önemli hususlardan biri birlik ve dayanışma mesajını vermekti. Bu mesaj açık bir şekilde ortaya konmuş oldu.

Türkiye'den ABD'ye kara harekatıyla ilgili rest: Gölge etmeyin
Türkiye’den ABD’ye kara harekatıyla ilgili rest: Gölge etmeyin

SURİYE’DE OLASI KARA HAREKATI

Gölge etmesinler yeter diyeceğiz. Amerika başta olmak üzere bazı müttefiklerin Suriye’deki terör örgütlerine desteği apaçık ortada. Bu destekleri sonlandırmaları gerekiyor.

‘Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlama, terörle mücadele etme hakkı var ama…’ diyerek hemen uluslararası hukuk, siviller… Havadan vurun da karadan girmeyin gibi Türkiye’yi engellemeye çalışan girişimler görüyoruz. Biz gerekli cevapları verdik. Müttefiklerden destek bekliyoruz. Teröristleri mağdur gösteren açıklamalar duymak istemiyoruz.

Sadece İsveç ve Finlandiya’ya değil. Onlar da bize diğer NATO ülkelerini örnek gösteriyorlar. Haklılar. Sahadaki mücadelede biz muktedir bir devletiz, üstesinden geliriz.

Gölge etmesinler yeter. ABD‘nin Suriye’de terör örgütlerine verdiği destek apaçık ortada. Türkiye’yi engellemeye çalışan girişimler görüyoruz. Biz gerekli cevapları verdik. Müttefiklerden destek bekliyoruz. Öyle amalı, mamalı açıklamalar beklemiyoruz. ‘Diğer NATO müttefiklerinde de bunlar var’ diyor. Haklılar. İnsan devşiriyorlar, para topluyorlar… Bunları da sonlandırması gerekiyor. Gerek Irak, gerek Suriye’de dünyanın her yerinde terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

ABD’NİN HAREKAT RAHATSIZLIĞI

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlediği Pençe-Kılıç Hava Harekatı ile terör örgütü YPG/ Pkk’nin Gaziantep’in Karkamış ilçesi ile Kilis’teki sivilleri hedef alan saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yapmıştı.

Türkiye’de sivilleri hedef alan roket saldırılarının kınanmadığı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Suriye ve Türkiye’deki sivil can kaybı için en içten taziyelerini ifade eder. Sivilleri korumak ve ortak DEAŞ’ı yenilmesiyle ilgili ortak hedefi desteklemek için Suriye’de gerilimi azaltma çağrısında bulunuyoruz. Irak’ta, Irak’ın egemenliğini ihlal eden koordineli olmayan askeri harekata karşı çıkmaya devam ediyoruz.”

"ABD TERÖR ÖRGÜTLERİNE VERDİĞİ DESTEĞİ SONLANDIRILMALI"
“ABD TERÖR ÖRGÜTLERİNE VERDİĞİ DESTEĞİ SONLANDIRILMALI”

”IRAK’IN EGEMENLİĞİNİN İHLAL EDİLMESİNİ REDDEDİYORUZ”

Konuyla ilgili Pentagon‘dan yapılan açıklamada ise “Suriye ve Irak kuzeyine Türk hava saldırılarına ve Suriyeli Kürtlerin Türkiye’nin güneyine yeni saldırılar gerçekleştirdiğine dair haberler gördük. Bunlar, DEAŞ’a karşı mücadele ve grubun yeniden dirilmemesi gibi ortak hedefleri tehdit ediyor. ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıran her türlü askeri hamleyi veya Irak hükümeti ile koordine edilmeden askeri faaliyetlerin gerçekleştirilmesiyle Irak egemenliğinin ihlal edilmesini reddediyor.” denilmişti.

ABD, Türkiye’nin hava operasyonuna başladığı 19 Kasım’dan bu yana birçok kez açıklama yapmış ve ‘derin bir endişe’ duyduğunu belirtmişti. Son olarak Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye’ye itidal çağrısı yapıp, muhtemel bir kara operasyonunun DEAŞ’a karşı savaşta elde edilen kazanımları ‘ciddi bir şekilde’ tehlikeye atacağını savunmuştu. Pentagon Basın Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, basın toplantısında skandal bir şekilde ‘operasyon’ ya da ‘hârekat’ yerine ‘istila’ ya da ‘saldırı’ anlamına gelen ‘invasion’ kelimesini kullanmıştı; “Devam eden çatışma, özellikle de bir kara saldırısı, dünyanın terör örgütü DEAŞ’a karşı zorlu bir mücadeleyle elde ettiği kazanımları ciddi şekilde tehlikeye atar ve bölgeyi istikrarsızlaştırır. Benzer şekilde, Tükiye’nin sınırları içinde meydana gelen terör eylemleri konusundaki meşru güvenlik kaygılarını tanıyoruz. Türkiye’nin Suriye’deki potansiyel bir kara operasyonu konusunda kaygı duymaya ediyoruz. Tekrar itidal çağırısında bulunuyoruz.”

“Türk ordusu Suriye’de kara harekatı için neredeyse hazır”

Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyine kara harekatına başlamaya birkaç gün içinde hazır olacağı ve harekat kararının bugün yapılan kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanabileceği ileri sürüldü.

Toplantı öncesi  konuşan ve “Tüm hazırlıklar tamamlandı. Bu artık siyasi bir karar” diyen üst düzey bir Türk yetkili, “Operasyonun başlaması uzun sürmez. Bu sadece Cumhurbaşkanı’nın kararına bağlı” dedi.

Türk ordusu Suriye’de kara harekatında Neresi hedefleniyor?

Yetkili, olası bir kara harekâtının Münbiç, Kobane ve Tel Rıfat’ı hedef alacağını belirtti ve “2016’dan bu yana yapılan harekâtlarla Türkiye ve Suriyeli müttefikleri tarafından kontrolü sağlanan bölgelerin birleştirilmesi kaçınılmaz” diye konuştu. Öte yandan yetkili, Ankara’nın olası bir kara harekâtı konusunda hem Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hem de Rusya ile iletişim halinde olduğunu söyledi. Daha önce Vaşington ve Moskova’dan yapılan açıklamalarda Türkiye’nin olası kara harekâtına kırmızı ışık yakılmıştı.

Türk ordusu Suriye'de kara harekatında Neresi hedefleniyor?
Türk ordusu Suriye’de kara harekatında Neresi hedefleniyor?

“Gerçekleştirdiğimiz harekatlarla bu şeridin bir kısmını zaten oluşturduk, kalanları da Tel Rıfat, Münbiç ve Ayn El Arab’dan başlayarak gibi çıban başı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz. Bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine bineceğiz. Kendimize göre oyun planımız var.”

Türkiye’nin operasyon planladığı Suriye’nin kuzeyine Rusya’dan askeri takviye

Suriye’de Beşar Esad yönetimini destekleyen Rusya’nın Türkiye sınırına yaklaşık 15 kilometre mesafedeki Tel Rıfat bölgesine takviye gönderdiği belirtildi.

Bölge sakinleri ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin AFP haber ajansına verdiği bilgilere göre Rusya güçleri, Türkiye’nin kara harekatı düzenlemekle tehdit ettiği Kürt güçler ve Suriye ordusunun kontrolündeki bölgede varlığını arttırdı.

Tel Rıfat bölge sakinleri, Rusların takviyesinin kente ulaştığını bildirdi. Bölge sakinlerine göre Rus güçleri, bölgedeki Kürtler ve Türk yanlısı güçler tarafından kontrol edilen bölgeler arasına yeni barikatlar yerleştirdi. Kürt güçlerinin elindeki Tel Rıfat, bir yanda Suriye ordusu, diğer yanda ise Türkiye destekli muhalif güçlerle çevrili durumda.

Menag havaalanı ve Kobani

Suriye’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ((SOHR) ise Rus güçlerinin Suriye rejiminin elindeki Tel Rıfat’a yakın Menag askeri havaalanındaki varlığını sağlamlaştırdığını ifade etti.

SOHR ayrıca Rusların Kobani yakınlarında da güçlerini takviye ettiğini kaydetti. AFP’ye konuşan SOHR güvenlik yetkilisi Rami Abdel Rahman, Rus güçlerinin helikopterlerle devriye gezdiğini belirterek “Bu takviyelerin amacı Türk askeri operasyonunu engellemek ya da geciktirmek olabilir” dedi.

Suriye’deki Kürt güçlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) salı günü Rusya’dan Türkiye üzerinde kara operasyonundan vazgeçirmek için baskı kurmasını istediğini belirtmişti.

Suriye'nin kuzeyine operasyon
Suriye’nin kuzeyine operasyon

Suriye’nin kuzeyine operasyon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin zamanı geldiğinde “kendisini tehdit edenlere” karşı kara harekatı düzenleneceğine işaret ederek, güney sınırında 30 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturmak amacıyla öncelikle Tel Rıfat ve ayrıca Münbiç ve Kobani’yi hedef alacaklarını ifade ediyor.

Ankara, 13 Kasım’da İstanbul’da meydana gelen ve altı kişinin ölümüne neden olan saldırılardan bölgedeki YPG’yi sorumlu tutarak Suriye’ye hava operasyonu düzenlemişti. Şimdi kara harekatına hazırlandığını belirten Ankara’ya karşı Rusya, ABD ve Almanya operasyondan vazgeçmesi çağrısında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir