Türkiye’de ilk kez kullanılacak Medar mts mobil hız tespit radarı

Türkiye’de yerli radar dönemi başlıyor. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen lazer tabanlı mobil hız tespit sistemi, tek sistemle onlarca aracı 4 şeride kadar eş zamanlı takip edebiliyor

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen lazer tabanlı mobil hız tespit sistemi, belgelendirme çalışmaları ve seri üretimle ağustos ayındaki teslimata hazırlanıyor.

MESAN Elektronik Sanayi Ticaret AŞ (MESAN AŞ) tarafından geliştirilen Medar MTS Mobil Hız Tespit Sistemi, Türkiye’nin ilk LIDAR (lazer) tabanlı hız ihlal tespit sistemi olarak Yerli Malı Belgesi’nden sonra TSE K 612 kriter uygunluk ve Ulusal Tip Onay belgelerini de aldı.

Hız ihlal tespit sistemlerinin, resmi olarak trafik hız tespit uygulamalarında kullanılabilmesi için detay kural ve kaideleri olan Ulusal Tip Onay Belgesi alınması zorunluluğu bulunuyor. Bu belgeyi alarak yasal olarak kullanabilir duruma gelen Medar MTS, yine bu belgenin alınması için gerekli şartların başında gelen TSE 612 K kriteri uygunluğunu da tescil etti.

Türkiye'de ilk kez kullanılacak.Yerli radar dönemi başladı
Türkiye’de ilk kez kullanılacak.Yerli radar dönemi başladı

Medar MTS, geliştirilmesi tamamlandıktan sonra trafik birimlerinin ihtiyaçları doğrultusunda son şeklini aldı. Trafik birimlerinden önemli sipariş gelen Medar MTS, ağustos ve ekim aylarında yapılacak teslimatlara hazırlanıyor.

– TEK SİSTEMLE ONLARCA ARACI 4 ŞERİDE KADAR EŞ ZAMANLI TAKİP EDEBİLİYOR

MESAN AŞ Genel Müdürü Mustafa Ünlü, “Medar MTS ülkemizin ilk ve tek LIDAR tabanlı hız ihlal tespit sistemi olarak yerini aldı, TSE kriter uygunluğu, Yerli Malı ve Ulusal Tip Onay belgelerini de alarak tüm süreçlerini başarıyla tamamladı. Ülkemizdeki aktif ihtiyaçlar yanında, ürünümüz henüz yurt dışı pazarına tanıtılmamasına rağmen kısa sürede farklı ülkelerden önemli reaksiyonlar almaya devam ediyor, 2 farklı ülkede aktif proje görüşmelerini sürdürüyoruz. Özellikle uluslararası trafik fuarları ile önemli sayıda talep oluşacağından eminiz.” ifadelerini kullandı.

Medar MTS Mobil Hız Tespit Sistemi ile araç hızı, sınıfı, şeridi, lokasyonu, plaka ve araç görseli ile bunun yanında birçok önemli veri her bir araç için tespit edilebiliyor.

Şerit ve araç sınıfı bazlı hız limiti ayarlanabilmesine imkan sağlayan Medar MTS, tek bir sistemle aynı anda onlarca aracı 4 şeride kadar eş zamanlı takip edebiliyor ve ihlallerini ayrı ayrı belirleyebiliyor.

Türkiye'de ilk kez kullanılacak Medar mts mobil hız tespit radarı
Türkiye’de ilk kez kullanılacak Medar mts mobil hız tespit radarı

Eski nesil doppler teknolojisi yerine LIDAR ile tespit teknolojisi, gece uygulama yapılabilmesi, ihlal anını video içinden bulmak yerine uygulama anında otomatik ihlal dosyasının oluşturulması, yalnızca hız değil aynı zamanda araç sınıflaması ve şerit tespitinin gerçekleştirilerek araç ve şerit bazlı hız limitleri belirlenebilmesi, itiraza sebebiyet veren düşük çözünürlüklü ihlal görüntüleri yerine yüksek çözünürlüklü plaka ve araç görsellerinin oluşturulması gibi olanaklar sağlıyor.

Trabzon İl Jandarma Komutanlığı tarafından kullanıma başlanan ve gecede hız tespit yapabilme özelliğine sahip yüzde 100 yerli ve milli üretim olan yeni nesil hız tespit cihazları, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Trafik Timlerinin kullanılmaya başlandı. Trafik Timlerinde görevli toplam 21 personel yeni nesil radar cihazlarının kullanımı ile ilgili eğitimlere tabi tutuldu.

İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamada, “Yeni nesil radar cihazları, araç haricinde seyyar olarak kullanma ve denetim esnasında ise her cins araç için ayrı ayrı tespit yapabilme özelliklerine de sahip bulunmaktadır. Trabzon İl Jandarma Komutanlığının Jandarma Trafik sorumluluk alanı içerisinde hız nedenli meydana gelen Trafik Kazalarını ve bu kazalarda yaşanan can kayıplarını önlemek maksadıyla, tüm yollarda gece ve gündüz olmak üzere hız denetimlerine ağırlık verilecektir. “Huzurunuz Mutluluğumuzdur” parolası ile çalışmalarımız devam edecektir.” denildi.

Türkiye'de ilk kez kullanılacak Medar mts mobil hız tespit radarı
Türkiye’de ilk kez kullanılacak Medar mts mobil hız tespit radarı

Kullanım Alanları

-Polis Trafik Araçları

-Jandarma Trafik Araçları

-Belediye Trafik Araçları

-Güvenlik Araçları

-Devriye Araçları

-Asayiş ve Güvenlik Amaçlı Kullanım

Teknik Veri

Tespit Teknolojisi : LiDAR Teknolojisi
Çoklu Araç Takibi : Var
Tespit Edilen Görseller : Araç, araç plakası, yolcu görselleri
Hız Tespit Aralığı : 10-250 km/s
Araç Sınıflama : 3 tip sınıflama
Şerit Tespiti : 4 şeride kadar
Metaveri : Tarih, Saat, Araç Sınıf-Şerit-Hız-Yön, GPS
Depolama : 128 GB (256 GB opsiyonel)
İhlal Kamerası : dahili, 12 MP endüstriyel kamera
Enerji Besleme : 12 V DC
İhlal İnceleme : Var, araç içi tablet/PC uygulaması
Çalışma Sıcaklığı : -20 °C , +60 °C
Koruma Sınıfı : IP 65
Gece Görüş : Var – dahili IR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir