Türkiye üç milli i sınıfı fırkateyni aynı zamanda üretecek

Türkiye üç milli i sınıfı fırkateyni aynı zamanda üretecek

Savunma sanayide havada İHA/SİHA ve karada füze, tank gibi yerli projelerle üretime devam eden Türkiye denizde de kritik hamlelere imza atıyor.

MİLGEM Ada sınıfı korvetlerinin ikinci faz devamı niteliğinde olan MİLGEM İstif (İ) Sınıfı Fırkateyn Projesi’nin ilk gemisi TCG İstanbul’un inşası sürerken 6, 7 ve 8’inci gemiler için çalışmalar başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, MİLGEM Projesi’nin seyri ve İ sınıfı fırkateynlerin inşasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Demir, üç İ Sınıfı Fırkateyn Tedariki Projesi’nin Anadolu, Sedef, Sefine, TAİS Ortak Girişimi Ticari İşletmesi ve STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ İş Ortaklığı ile gerçekleştirilmesine karar verildiğini söyledi.

Türkiye üç milli i sınıfı fırkateyni aynı zamanda üretecek
Türkiye üç milli i sınıfı fırkateyni aynı zamanda üretecek

Proje kapsamında bu iş ortaklığında yer alan Anadolu, Sedef, Sefine tersanelerinin her birinin eş zamanlı bir adet İ sınıfı fırkateyni inşa etmesinin planlandığını belirten Demir, son yıllarda hem yurt içinde hem de yurt dışında gerçekleştirilen askeri gemi projeleri sonucu özel sektör tasarım ofisleri/tersanelerinin, askeri gemi tasarım ve inşasında oldukça ilerleme kaydettiğini bildirdi.

Demir, söz konusu işletmelerin proje yönetimi ve kalifiye iş gücü ile birlikte finansal yapılarını da geliştirdiğini, askeri gemi inşa projelerine yönelik proje ve risk yönetimini başarıyla icra edebilecek bilgi ve tecrübeye ulaştığını dile getirdi.

36 AYDA ÜÇ i sınıfı GEMİ TESLİM EDİLECEK

İ sınıfı fırkateynlerin özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilmesinin sağlayacağı faydalara dikkati çeken Demir, şu değerlendirmede bulundu:

“Gemilerin inşasının, sürdürülebilir bir askeri gemi inşa sanayisi oluşturabilmek için özel tersanelerin üretici sıfatıyla yer aldığı bir modelle yürütülmesinin uygun olduğu değerlendirildi.

Bununla birlikte, bu modelle üç gemi için teslim süresinde avantaj sağlanacak, askeri gemi inşasında özel sektör tersanelerinde bilgi ve tecrübe birikimi tutulacak ve pekiştirilecek, sektörün yetenek bazlı büyümesi ve sürdürülebilirliği desteklenecek, ihracat potansiyeli yüksek nitelikli bir ürün ortaya konulacak, ölçek ekonomisine katkı sağlanacak.

Üç geminin 36 ayda teslimi planlanıyor. İ sınıfı fırkateynlerin ilki TCG İstanbul’da yerlilik oranı yüzde 75 seviyesinde bulunmakta. Bununla birlikte projede 80 civarında, büyük çoğunluğu yerli alt yüklenici görev alıyor. Projede çalışan toplam firma sayısı ise yaklaşık 200.”

36 AYDA ÜÇ i sınıfı GEMİ TESLİM EDİLECEK
36 AYDA ÜÇ i sınıfı GEMİ TESLİM EDİLECEK

Toplanda 4 adet İ sınıfı fırkateyn üretilecek olup, isim ve borda numaraları aşağıdaki gibidir.

 • TCG İstanbul (F-515)
 • TCG İzmir (F-516)
 • TCG İzmit (F-517)
 • TCG İçel (F-518)

GEMİLERİ DONATACAK MİLLİ ÇÖZÜMLER

Demir, daha önce tasarlanan ve inşa edilen gemilerin üzerinde yer alan silah ve sensörlerden birçoğunun yurt dışından tedarik edilirken İstanbul Fırkateyni ile hemen hepsinin milli olarak tasarlanıp üretildiğini anlattı.

Yakın hava savunma sistemi Gökdeniz, üç boyutlu arama radarı Cenk, atış kontrol radarı Akrep, aydınlatma radarı, torpido kovanı, Milli Dikey Atım Sistemi MİDLAS, Hisar-D gibi milli çözümlerin konfigürasyona dahil edildiği bilgisini veren Demir, “Proje kapsamında yürütülecek çalışmalar ve yeni yerli çözümlerin kullanılmaya başlanmasıyla milli gemilerde yer alan sistem ve alt sistemlerdeki yerlilik oranı daha da artacak” diye konuştu.

Gemiye Dikey Atım Sistemi (DAS) ile su üstü ve hava hedeflerine karşı “Evolved Sea Sparrow Missile” (ESSM) güdümlü mermi atma kabiliyeti kazandırılan fırkateyni, ESSM güdümlü mermi entegrasyonuyla hava hedeflerine karşı kullanılabilecek güdümlü mermi sayısı 21’den 64’e, menzili ise 5 kilometreden 18,5 kilometreye çıkartılacak.

İ sınıfı GEMİ Özellikler:

113.5 metre boy
14.4 metre genişlik
3000 ton ağırlık
29 knots maksimum hız
5700 mil menzil
CODAG tahrik sistemi
General Electric üretimi 1 adet LM-2500 gaz türbin motor
MTU üretimi dizel motorlar

 • Silahlar:
  1 adet 76 mm Oto Melara baş topu
  (Büyük ihtimalle MKE üretimi yerli 76 mm top kullanılacak)
  16 adet VLS
  64 adet Hava Savunma Füzesi (Hisar füzeleri kullanılırsa sayı 16’da kalabilir.)
  16 adet Atmaca anti-gemi füzesi
  1 adet ASELSAN Gökdeniz Ciws
  2 adet 3’lü hafif torpido
  2 adet 25 mm ASELSAN STOP
  1 adet S-70B Seahawk Helikopteri

One thought on “Türkiye üç milli i sınıfı fırkateyni aynı zamanda üretecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir