Türkiye, Rus gazında 25 indirim isteyecek

Türkiye, Rus gazında 25 indirim isteyecek

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlığında bir heyet Ankara’ya geldi. Türkiye’nin bu ziyaret sırasında Rusya’dan ithal edilen doğal gazda yüzde 25 indirim isteyeceği belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’dan satın alınan gazın yüzde 25’inin Rus para birimi ruble ile ödenmesi konusunda Türkiye ile anlaşmaya varıldığını ve Rus şirketlerin ürünlerini Türkiye üzerinden ihraç edebileceklerine dair sinyaller aldığını belirtti.

Bloomberg’e konuşan kıdemli Türk yetkililer, Türkiye’nin cuma günü Ankara’da bir Rus delegasyonuna ev sahipliği yapacağını ve amacın Rusya’dan ithal edilen doğalgazın fiyatında yüzde 25’in üzerinde indirim isteneceğini söyledi.

Haberde olası bir anlaşmanın TL üzerindeki baskıyı azaltacağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gelecek yıl gerçekleşecek seçim öncesinde ve Avrupa’nın bir enerji darboğazı yaşadığı dönemde fayda sağlayacağı ifade edildi.

Türkiye, Rus gazında yüzde 25 indirim isteyecek
Türkiye, Rus gazında yüzde 25 indirim isteyecek

RUS BAKAN YARDIMCISI TÜRKİYE’YE GELİYOR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin Türkiye ile Rusya arasında 8-9 Aralık’ta gerçekleştirilecek siyasi istişareler kapsamında İstanbul’da olacak.

Türk Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasındaki istişareler Verşinin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetler arasında bugün başladı ve cuma günü de devam edecek.

İstanbul’da yapılacak toplantı kapsamında Birleşmiş Milletler ile ilgili Tahıl Anlaşmasının uygulanması gibi hususların yanı sıra Suriye, Libya, Filistin gibi bölgesel konuların ele alınması öngörülüyor.

ENERJİ FATURASI 100 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR

Türkiye 2021 yılında toplam 69 milyar metreküp doğalgaz ithalatının yaklaşık yarısını Rusya’dan tedarik etti. Erdoğan Türkiye’nin toplam enerji faturasının 2022 yılında geçen yıla göre iki katına çıkarak 100 milyar dolara ulaşabileceğini söylemişti.

Putin: Türkiye doğal gaz ödemesinin yüzde 25’ini ruble ile yapacak

Türkiye ile Rusya arasında çok sayıda alanda çalışmalar yürüttüklerini belirten Putin, “Her şeyden önce, (BM Gıda Programı) gıda programının uygulanmasına yaptığınız ve yapmaya devam ettiğiniz katkı için tekrar teşekkür etmek istiyorum. Ukrayna tahılının önemli kısmının en yoksul ülkelere gitmesini umuyoruz. Bu, şu ana kadar sağlanamadı.” dedi.

Putin: Türkiye doğal gaz ödemesinin yüzde 25'ini ruble ile yapacak
Putin: Türkiye doğal gaz ödemesinin yüzde 25’ini ruble ile yapacak

Putin, “Türkiye, Rusya’dan doğal gaz sevkiyatları için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldi, TürkAkım sorunsuz bir şekilde çalışıyor.” ifadesini kullandı.

Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’yle ilgili çalışmaların sürdüğünü, santraldeki ilk ünitenin 2023’te devreye alınmasını umduklarını vurguladı.

Putin, Rus gazının Türkiye’ye sevkiyatında ödemelerin yüzde 25’inin Rus rublesi olarak yapılmasıyla ilişkin anlaşmanın da yakında yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin de arttığını söyleyen Putin, Rus şirketlerin ürünlerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına satmasına yönelik adımlar atılabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir