TürkAkım’a sabotaj girişimi: Kremlin duyurdu: Gözaltılar var

Avrupa için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi oluşturabiliriz

Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından dile getirilen TürkAkım’a yönelik sabotaj girişimi ile ilgili Kremlin’den yeni bir açıklama geldi. Açıklamada olay ile ilgili gözaltılar olduğu bilgisine yer verildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz günlerde TürkAkım doğal gaz boru hattına yönelik saldırı girişimi olduğunu, söz konusu saldırının önlendiğini açıklamıştı.

Putin’in bu açıklamasından sonra Kremlin’den yeni bir duyuru geldi. Açıklamada söz konusu sabotaj girişimi ile ilgili çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Putin bu iddiayı bugün Astana’daki zirvede de dile getirmişti. Rus lider konu ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı;

TürkAkım'a sabotaj girişimi: Kremlin duyurdu: Gözaltılar var
TürkAkım’a sabotaj girişimi: Kremlin duyurdu: Gözaltılar var

‘Türk Akım’da sabotaj yapmayı planlıyorlardı ama önledik. Başarılı bir biçimde çalışmaya devam ediyor.’

KREMLİN DUYURDU

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk Akımı doğalgaz boru hattıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Peskov, “(Rusya Devlet Başkanı) Bazı güçler, ki bu güçlerin kökenini Devlet Başkanı Vladimir Putin ima etti, Türk Akımı’nı da hedef aldı. Sabotajcılar yakalandı ve birkaç kişi tutuklandı. Onu patlatmak istediler” ifadelerini kullandı. Söz konusu ‘sabotajcıların’ Rusya’da yakalandığını belirten Peskov, konuya yönelik daha fazla detay vermedi.

KREMLİN’DEN YENİ AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan Kremlin, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında gerçekleşen görüşmenin ardından yeni bir TürkAkım açıklaması yaptı.

Kremlin’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkakım boru hattı Kuzey Akım’ın yerine geçmeyecek. Bu iki ayrı boru hattından bahsederken farklı kapasitelerden bahsediyoruz.”

TürkAkım'a sabotaj girişimi: Kremlin duyurdu: Gözaltılar var
TürkAkım’a sabotaj girişimi: Kremlin duyurdu: Gözaltılar var

NÜKLEER SANTRAL VE TÜRK AKIMA SABOTAJ GİRİŞİMİ

Güvenlik Konseyi ile yaptığı toplantıda, “Ukrayna’nın Rusya’daki Kursk Nükleer Güç Santrali’ne üç saldırı düzenlediğini” söyleyen Putin, santralde meydana gelen hasarların ciddi bir sorun yaşanmadan onarıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir