Türk mühendislerden jet İHA ile 150 kg kargo teslimatı!

Türk mühendislerden jet İHA ile 150 kg kargo teslimatı!

Havacılık ve Uzay sektöründe yepyeni bir proje. Sortie Cargo Kurucusu, aynı zamanda abim gibi gördüğüm akıl hocam Mehmet Emre Taşkın ve ekibini tebrik ediyorum. Yolunuz açık olsun. Her geçen gün çok daha büyük işlere imza atmaya devam ediyor.

İnsansız hava, deniz ve kara araçları artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Üstelik eskiden olduğu gibi artık yalnızca askeri değil, ticari faaliyetlerde de sıklıkla kullanıldığını görüyoruz. Bu doğrultuda Türk girişimciler tarafından yurt dışında kurulan bir şirket de kendi jet kargo İHA’larını üretti.

Türk mühendislerden jet İHA ile 150 kg kargo teslimatı!
Türk mühendislerden jet İHA ile 150 kg kargo teslimatı!

Kargo iletiminde jet İHA ile 1000 km dönemi!

Türk girişimciler tarafından İsviçre’de kurulan Sortie Cargo isimli şirket, kargo taşımacılığına özel jet İHA tasarladı. Şu an için bu çalışmayı hayata geçirmek için yatırım ve siparişe ihtiyaç duyuyor olsalar da küçük boyutlu bir prototipleri üretilmiş durumda. Bu tarz projelerin yurt içinde olması bizim için büyük gurur kaynağı olacak olsa da  yurt dışında olması da bizlere ayrı bir gurura sevk etmiş durumda.

İhtiyaçlara geliştirilecek olan bu jet kargo İHA’ları 1000km/s hızına çıkacak ve 150 kg’ye kadar yükleri 2 bin 500 km uzağa taşıyabilecek. Ayrıca  kendine özgün üretimleri olan fırlatma rampası sayesinde gemilerden veya pist olmayan engebeli arazili bölgelerden bile kalkış yapabiliyor. Yani otonom kalkış ve iniş olduğu anlaşılmakta.

Ayrıca bu İHA, rakiplerinin fosil yakıt değil farklı olarak, kısa süre önce yaşamış organizmalar ya da onların metabolik çıktılarından elde edilen bioyakıtı, yani yenilenebilir enerji kaynağı kullanacak bu da doğaya karşı temiz projeyi destekler nitelikte.

Kargo iletiminde jet İHA ile 1000 km dönemi!
Kargo iletiminde jet İHA ile 1000 km dönemi!

Teknolojik özelliklerine baktığımızda ise, saatte 1000 km/s hızına ulaşabilen bu jetler, kalkış yaptıktan sonra tamamen otonom bir şekilde hedefine uçmakta ve . 2 bin 500 km içerisindeki herhangi bir yere de yüklenen 150 kg’ye kadar olan kargoları da teslim edebilecek. İleriki tarihlerde geliştirildiğinde belki de şu anda pek çok imkansız gibi görülen kargolar artık bu şekilde nakledilecek.

Bu sistemler ile, askeri, ticari veya sivil kullanım amacıyla önemli bir kargoyu İstanbul’dan Ankara’ya 15 dakika gibi bir sürede ulaştırabilecek. Ayrıca isteğe ve yükün ağırlığına göre çok daha küçük boyutlu veya büyük bir versiyonunu kullanmak da mümkün. Ülkemizde de kargo taşımacılığı için geliştirilen projeler mevcut bunlardan bazıları şu şekilde.

ASELSAN ve ALTINAY iştiraki olan Dasal Havacılık Teknolojileri tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Kargo-İHA’sı Kargo 150, TEKNOFEST kapsamında ilk uçuşunu gerçekleştiriyor. 

150 kg faydalı yük kapasitesi, 100km/sa yatay uçuş hızı ve 40km operasyonel görev yarıçapına haiz olan Kargo 150 platformunun menzili, istenildiğinde arttırılabiliyor. Göreve ve bulunan coğrafyaya göre taşıdığı yükü yere indirmek yerine ihtiyaca binaen farklı yöntemlerle de hedef noktaya bırakabilen Kargo 150, kullanıcı kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

Türkiye’nin ilk Kargo-İHA’sı
Türkiye’nin ilk Kargo-İHA’sı

Albatros İnsansız Hava Aracı (İHA)

Yılmaz, “Aracın toplam uçuş ağırlığı 350 kilogramken, 75 kilograma kadar da faydalı yük taşıma kapasitesine sahip. Araç, deniz seviyesinden 3 bin metreye kadar, karadan ise bin metreye kadar irtifa alabiliyor. Maksimum menzili ise 20 kilometredir ve 45 dakika havada kalabiliyor” dedi.

One thought on “Türk mühendislerden jet İHA ile 150 kg kargo teslimatı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir