Turan Birliği kuruldu mu? Ordusu nerede?

Turan Birliği kuruldu mu? Ordusu nerede?

28,09,2020=TURAN ORDUSU RESMEN KURULDU

İlk etapta Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan Turan Ordusuna Katıldı. Sadece bu 4 devletin bünyesinde bulunan 12 milyon 800 binlik asker gücü sayısı bile Başta İsrail ve Çin olmak üzere birçok ülkeyi korkutmaya yetti. Kurulan Turan Ordusu, NATO gibi görev alacak.

Turan Birliği kuruldu mu? Ordusu nerede?
Turan Birliği kuruldu mu? Ordusu nerede?

Turan devleti kurulursa ne olur?

Türk devletleri arasında siyasi açıdan en güçlüsü Türkiye’dir. İşte tüm bu sebeplerden ötürü eğer ileride bir Turan devleti kurulursa bu, Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinden başlar ve başkenti Ankara olur.

Turan kurmak ne demek?

Turancılık, tüm Ural-Altay kavimlerinin birliğini savunan siyasi görüş. İlk olarak Macarlar, Finler, Estonlar ve Rusya içindeki Fin-Ugor kavimleri ile beraber Tunguzlar, Moğollar ve Türklerin bir araya getirilmesi olarak ortaya çıkmıştır!

Turan Birliği kim kurdu?

Türk Devletleri Teşkilâtı, 3 Ekim 2009’da Nahçıvan’da imzalanan Nahçıvan Anlaşması ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye arasında kurulmuş olan uluslararası örgüttür.

Turan Ordusu haberi Rusları korkuttu

Rusya’nın önde gelen savunma sitelerinden “en.topwar.ru”, Yaycı paşanın verdiği röportajda ‘Turan Ordusu’ kurulması gerektiğini belirtmesinden rahatsız olan Rusya savunma çevrelerinin görüşlerini sayfalarına taşıdı. Bahçeli’nin, Başkan Erdoğan’a Urallar, Batı ve Doğu Sibirya’nın büyük bir bölümünü içeren ‘Büyük Turan’ haritasını sunduğunu aktaran site, Türk Devletleri Teşkilatı’ndan da bahsetti.

Turan Ordusu haberi Rusları korkuttu
Turan Ordusu haberi Rusları korkuttu

Ankara, Orta Asya ülkelerine boyun eğdirmeye çalışırken, birkaç yıl önce Kazakistan ve Özbekistan ile askeri işbirliği anlaşmaları imzalandı. Benzer şekilde Kırgızistan, Azerbaycan ve Türkmenistan ile birliği genişletme planları var. Aynı zamanda, Erdoğan zaten bir askeri ittifak prototipine sahip – Türkiye’ye ek olarak Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ı da içeren bir Türk devletleri örgütü. Gözlemci statüsünde, Türkmenistan ve gerçekten Türk Macaristan. Azerbaycan-Türk düetinin Dağlık Karabağ’daki askeri başarıları, Türk Birliği’nin faaliyetlerine özel bir tat katmaktadır. Çatışmaya, ‘işgal altındaki bölgelerin kurtarılması için 44 günlük Vatanseverlik Savaşı’ gibi iddialı bir isim bile verildi.

Ateşli milliyetçi Bahçeli

O zaman ateşli milliyetçi Devlet Bahçeli, Türk cumhurbaşkanına Urallar, Batı ve Doğu Sibirya’nın büyük bir bölümünü içeren kötü şöhretli ‘Büyük Turan’ haritasını sundu. Bu açıkça Erdoğan’ın başını döndürdü ve geçen yıl Türk devletlerinin örgütlenmesinin önemli bir oturumu gerçekleşti ve bu sırada ‘Sivil Savunma Mekanizması’ kararlaştırıldı. Böylesine süslü bir terim, örgüt içinde paramiliter bir statüye sahip olan ve gerçek ‘Turan Ordusu’nun öncüsü olan bir yapıya işaret ediyordu. Türk politikacılarının çok dikkatli hareket etmeleri gerektiği anlaşılmalıdır. ‘Büyük Turan’larıyla hem Rusya’nın hem de Çin’in emellerine saldırıyorlar. Sadece Rusya sınırları yakınında bir askeri blok inşa edilmekle kalmıyor, aynı zamanda Moskova’nın ortakları arasında da kafa karışıklığı yaratılıyor.”

Erdoğan’ın çabaları panikletti

TURAN
TURAN

“Erdoğan’a hadım edilmiş ‘sivil savunma’ değil, ‘Turan Ordusu’ fikrine geri dönülmesi gerektiğini ilk hatırlatan Cihat Yaycı isimli eski Tümamiral oldu. Şimdi emekli oldu, ancak Deniz ve Küresel Strateji Araştırmaları Merkezi’ne başkanlık etmesine rağmen, sözlerini belirli bir derecede geleneksellikle dinlemeye değer olan bu tür şahinler çok şey söyleyebilir” ifadelerini kullanan Rus savunma sitesi, şu çarpıcı değerlendirmelerde bulundu:

“12 Ocak’ta Yaycı, Türk milliyetçisi Yeni Akit gazetesine, KGAÖ’nün yasalara göre ‘Büyük Turan’a ait olması gereken topraklarda artan etkisi hakkında bir röportaj verdi. Rusya, Beyaz Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan’ın asıl görevinin stratejik tesisleri yağmacılardan ve haydutlardan korumak değil, Türkiye’nin stratejik ortağını işgal etmek olduğunu söylüyorlar. Ve Türkler arasında askeri blok olmadığı için Ankara’nın müdahale için hiçbir yasal dayanağı yok. Şimdi Erdoğan daha önce deneseydi her şey çok daha güzel olabilirdi. En azından Dağlık Karabağ’da olanlardan daha kötü değil.

Turan Birliği kuruldu mu? Ordusu nerede?
Turan Birliği kuruldu mu? Ordusu nerede?

One thought on “Turan Birliği kuruldu mu? Ordusu nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir