SSB Demir: TRLG 150 km menzilli füzelerimiz hazır

TRLG 230 füzesinin menzili 150 km’ye uzatıldı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ROKETSAN tarafından geliştirilen TRLG-230 lazer güdümlü topçu füzesine atıfta bulunarak TRLG-230’ün menzilinin 150 kilometreye uzatıldığını söyledi.

ROKETSAN, modern savaşlarda en etkili silahlardan olan lazer güdümlü topçu füzelerinin menzilini arttırmak için çalışmalarına devam ediyor.

15 Temmuz Sonrası Savunma Sanayiindeki Gelişmeler Açılış Çalıştayı’nda konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ROKETSAN tarafından geliştirilen TRLG-230 lazer güdümlü topçu füzesine atıfta bulunarak, ”150 km menzilli lazer işaretlemeli yüksek hassasiyete sahip TRLG füzemiz ve daha uzun menzillerde çeşitli füzelerimiz; ATMACA, YILDIRIM, BORA ve KASIRGA füzelerimiz hizmete hazır durumdalar.” ifadelerini kullandı.

SSB Demir: TRLG 150 km menzilli füzelerimiz hazır
SSB Demir: TRLG 150 km menzilli füzelerimiz hazır

Bu kapsamda mevcut menzili 70 kilometre olan TRLG-230 füzesinin menzili 150 kilometreye çıkarılmış oldu.

TRG-230

TRG-230 Füzesi yüksek isabet ve tahrip gücü sayesinde 20 – 70 km menzil arasındaki yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü yaratır. TRG-230 Füzesi; Roketsan tarafından geliştirilen Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi ile uygun arayüzlere sahip farklı tipteki platformlar üzerinden atılabilir.

“TÜRKİYE, SAVUNMA SANAYİİNDE BUGÜN DÜNYA DEVLERİYLE YARIŞIR KONUMA GELDİ”

Savunma sanayisindeki gelişmelerden söz eden Prof. Dr. Demir, “Savunma sanayiimizdeki 15 Temmuz sonrasındaki gelişmelere baktığımız zaman; sadece 6 yıl öncesine kadar hiçbir seviyede hava savunma sistemimiz yokken, bugün Korkut, Sungur, Hisar A+, Hisar O+ sistemlerimizi hizmete sunduk. İnşallah testlerini gerçekleştirdiğimiz SİPER hava savunma sistemimizi de yakın zamanda hizmete alacağız. SİHA teknolojisinde dünyanın önde gelen 3 ülkesinden biri olduk.

TRG-230
TRG-230

MİLGEM‘ler, amfibi gemiler, sismik araştırma gemisi, çeşitli seviyede gemi ve botları yerli ve milli imkanlarla ürettik. Artık kendi savaş gemisini üretebilen 10 ülkeden birisi de biziz. Atak Faz-2 helikopterlerimiz güvenlik güçlerimizin gücüne güç kattı. 150 kilometre menzilli lazer işaretleyicili yüksek hassasiyete sahip TRLG füzemiz, 200 kilometre menzilli ilk deniz seyir füzemiz ‘Atmaca’, 280 kilometre menzilli karadan karaya füzemiz ‘Bora’ ile füze teknolojisinde çağ atladık. MAM-C ve MAM-L’nin yanı sıra TEBER, MAM-T, KGK, HGK, LGK gibi eklenen yeni mühimmatlarla SİHA’larımızı daha etkili hale getirdik.

Sadece dron sistemlerinde değil, anti-dron teknolojisinde de önemli mesafe kat ettik. Taşınabilir mühimmat sistemleri, ergonomik el bombası ekipmanları, yüksek kapasiteli şarjör, katlanabilir mayın dedektörü, EYP’ye karşı etkili karıştırıcı-köreltici sistemleri ile sahada Mehmetçik’e pratik çözümler sağladık. İnşallah 2023 yılında HÜRJET göklerle buluşacak ve ülkemiz için çok önemli bir proje olan Milli Muharip Uçak da hangardan çıkacak” diye konuştu.

ROKETSAN’ın Yeni Nesil Topçu füzeleri TRLG-122 / 230
ROKETSAN’ın Yeni Nesil Topçu füzeleri TRLG-122 / 230

Sistem Özellikleri

 • 7/24 Her Türlü Hava ve Arazi Şartında Kullanım
 • Kısa Atışa Hazırlık Süresi
 • Nokta Vuruş Yeteneği
 • Düşük İstenmeyen Etki
 • Hassas Angajman Yeteneği
 • Podlu Taşıma Depolama ve Kullanım

Uygun Hedefler

 • Yüksek Doğrulukta Tespit Edilmiş Hedefler
 • Topçu ve Hava Savunma Sistemleri
 • Radar Mevzileri
 • Toplanma Bölgeleri
 • Lojistik Tesisler
 • Komuta, Kontrol ve Haberleşme Sistemleri
 • Yüksek Öncelikli Diğer Hedefler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir