TOGG’tan CES 2023 Süprizi: BEYOND X

TOGG’tan CES 2023 Süprizi: BEYOND X

Togg’un ön satışında NFT sürprizi

Türkiye’nin gururu Togg ikinci defa dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından CES’e katıldı. Las Vegas’taki fuarda Togg bu kez farklı bir konseptle yer aldı. Togg Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, şubat ayında başlayacak ön satışların ardından mart sonu gibi otomobillerin yollarda olacağını söyledi.

TOGG’ un CES2023 fuarında “Mobilitenin Yarından Sonrası” sloganı ile yaptığı yeni ürün tanıtımı büyük ilgi gördü. Sıra dışı tasarımı ve bir uzay konsepti teknolojisini andıran özellikleri ile heyecan yaratan bu yeni ürün büyük yankı uyandırdı.

CES’in tüm dünyada kabul görmüş bir teknoloji fuarı olduğunu belirten Karakaş, fuarda tüketicilerin teknoloji ile bir araya geldiğini, tüketicilerin geleceğin teknolojilerini ve yeni gelişmeleri takip ettiğini söyledi.

Togg'un ön satışında NFT sürprizi
Togg’un ön satışında NFT sürprizi

2023 yılının ortalarında yollarda görmeye hazırlandığımız yerli ve milli otomobil markamız TOGG’un fabrika açılışından sonra seri üretime başladığı duyurulmuştu.

Bir yandan üretim bandının çalışmasına hızla  devam edilirken bir yandan da firma, dünya üzerinde marka değerini arttırma ve pazarda var olduğunu gösterme çabasında.

TOGG yetkililerinin özellikle üzerinde durduğu konu bir otomobilden fazlasının üretildiği yönünde. Otomobillerin artık evlerimizden daha fazla vakit harcadığımız alanlar olduğunu düşünürsek bu konuda yanılmadıklarını söyleyebiliriz. Bu aşamada dört teker üzerinde her türlü teknolojik ihtiyaca cevap veren bir dijital araç konsepti zaten tüm dünyada geliştirilmeye çalışılan bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Bu aşamada TOGG’un vizyonu ve gözünü diktiği mobilitede öncü olma sloganı çok doğru bir hamle.

Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel seri

Togg’un yaptığı her işte inovatif bir kuvvetin olmasını arzu ettiklerini vurgulayan Karakaş, bunların şeffaf ve izlenebilir, takip edilebilir bir yapıda olmasını da önemsediklerini ifade etti.

Karakaş, Togg’un ön sipariş sürecine ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Testler tamamlandıktan, homologasyon ve tip onayı çıktıktan sonra artık trafiğe çıkmaya hazır araçlarımız olacak. Bunların ön siparişlerine de şubatın ikinci yarısından itibaren çıkmaya başlayacağız. Bunu yaparken de 3 kademeden geçiyoruz. İlk kademe, 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı, dolayısıyla 2023 adet özel seri aracın NFT’lerle, dijital sanatlarla birleştirilmiş NFT’lerle ihaleye çıkılarak satın alma hakkının alınması.

İkincisi, geri kalan araçların da bir kısmının ön siparişini bir dijital yarışmayla, inovatif dijital bir yarışmayla, özellikle ‘digital native’ diye tabir ettiğimiz kesimin ilgisini göstereceğini düşündüğümüz bir oyunlaştırılmış yarışmayla yapmak istiyoruz. Diğer taraftan da buraya katılmak isteyen ama şansını kurayla denemek isteyenler için de şeffaf bir kura çekimi şeklinde planlıyoruz.”

Gürcan Karakaş, 2023 yılında toplam 20 bin civarında araç üretmeyi hedeflediklerini kaydetti.

BEYOND X NEDİR?

Mobilitenin yarından sonrasının ipuçlarını veren ve Togg Dizayn Stüdyosu’nun tasarladığı ve Pininfarina ile birlikte geliştirilen Beyond X alanı katılımcılara kişiselleştirilmiş bir mobilite deneyimi sunuyor. Yolculuklarına tünelde başlayan ziyaretçiler, heykelsi ve dairesel bir kapsülün içinde hayal gücünü zorlayan bir görsel sanat eşliğinde mobilite deneyimi yaşıyor. Katılımcılar, kendileri için en uygun müzik ve ortamın içinde, Satürn, Orman, Fütüristik Şehir ve Sanatsal Türkiye gibi dört olası senaryodan birini yaşayabiliyor. Beyond X, sıra dışı dijital bir deneyim ile akıl, ruh, kalp ve dört duyuyu harekete geçiriyor.

BEYOND X NEDİR?
BEYOND X NEDİR?

‘USECASE MOBILITY’

Stantta 4 farklı köşede sürdürülebilirlik ve mobilite ekosistemi kavramlarını vurgulayan 4 farklı tema anlatılıyor. Ziyaretçiler bu alanlardan ilkinde Togg’un kazandıran, gezdiren, eğlendiren ve iş birlikleriyle sürekli gelişen bir dijital deneyim platformu olarak tasarladığı ve Trumore markası altında topladığı kişiselleşmiş, akıllı, empatik ve kesintisiz kullanıcı deneyimini tanıma fırsatı buluyor.

AKILLI ŞEHİRLER İÇİN TRUMORE

Kullanıcı ihtiyaçlarını anlayan yapay zekâ günlük rutinleri planlıyor, asistanlık yapıyor. Akıllı rotalama ile uygun şarj istasyonuna göre, park yeri planlama, sipariş verebilme ve ödeme yapabilme gibi çözümlerini deneyimletiyor. Kazandıran blokzincir tabanlı fintek çözümleri ile kullanıcılarına benzersiz bir deneyim sunuyor. Sürekli gelişen iş ortaklığı ağıyla kullanıcılarına daha fazlasını deneyimletiyor.

Togg ziyaretçileri temiz enerji çözümlerini deneyimleme alanında ise Siro’nun elektrikli araçlar için karbon nötr hücre çözümleri, yenilenebilir enerji santralleri ve haneler için enerji depolama çözümleri ile Trugo’nun yüzde 100 yenilenebilir sertifikalı enerji kullanan, uçtan uca, kullanıcı odaklı elektrikli araç şarj hizmetlerini yakından tanıma imkanına erişiyor. “Temiz enerji çözümleri” köşesi blok zinciri teknolojiyle, kullanıcıların üretmesini, yönetmesini ve temiz enerji ticareti yapmasını sağlayan bir ekosistemi anlatıyor.

'USECASE MOBILITY'
‘USECASE MOBILITY’
Oldukça sıra dışı bir konsept tasarım ile gelen BEYOND X bilinen otomobil sektörü kullanıcı deneyimine adete meydan okuyan bir yapıda görünüyor.
Birçok yorumda kullanıcı ve güvenlik testlerinin hangi aşamada olduğu soruları sorulsa da firmanın vizyon açısından yapmış olduğu bu konsept çoğunlukla beğenilmişe benziyor.Dünyanın en büyük teknoloji fuarı olarak bilinen CES her yıl yapılan ve teknoloji dünyasına yön veren oldukça önemli bir fuar organizasyonu. Teknoloji devlerinin her yıl ilk ürünlerini ve gelecekteki vizyonlarını sergiledikleri hatta birçok açıdan birbirleri ile yarışır durumda oldukları bir konumda.
Televizyondan, akıllı telefonlara, ev elektroniğinden bilişim teknolojilerine, 5G’den mobiliteye kadar birçok farklı alanda teknoloji Vegas’taki fuarda yerini aldı.
Son dönemde özellikle elektrikli otomobillerin ve mobilitenin öne çıktığı fuarda ilk kez geçen sene yer alan TOGG bu yıl çok daha etkili bir giriş yaptı.CES202 Fuarında önceki sene ilk yerli elektrikli otomobil tasarım konseptini ve prototipin tanıtan TOGG bu yıl çok daha farklı bir vizyon ve bakış açısı ile fuarda yerini aldı.5-8 Ocak tarihleri arasında düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES’e duyuları harekete geçiren bir deneyim alanıyla katılan Togg, dünyada ilk kez uygulanacak bir yöntemle yapılacak ön sipariş sürecine dair ipuçlarını da duyurdu.
Beyond X’ in tasarımında TOGG’un ilk konsept tasarımlarını yapan Pininfarina ile birlikte çalışıldı. TOGG CEO Gürcan Karakaş: “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına özel olarak üreteceğimiz ve açık artırma ile satışa sunacağımız NFT (Nitelikli Fikri Tapu) koleksiyonu ise 2023 adet akıllı cihazın ön siparişine katılma hakkı ve sıralama önceliği sunacak.” 
Togg 2024’ün sonunda Avrupa’ya satışa çıkaçak

Togg 2024'ün sonunda Avrupa'ya satışa çıkaçak
Togg 2024’ün sonunda Avrupa’ya satışa çıkaçak

Togg’un dünya pazarına girmeyi de hedeflediğini belirten Karakaş, “2024’ün sonunda Avrupa’daki pazarın gelişmesiyle de Avrupa’ya açılmayı planlıyoruz ve o doğrultuda da ülke ülke genişleterek gideceğiz.” dedi.

Karakaş, Togg’un diğer çalışmalarına da değinerek, Siro isminde batarya geliştiren, üreten ve ihraç etmeyi de planlayan bir şirket kurduklarını anımsattı. Karakaş, bu şirketin 120 ülkeden sorumlu olacağını, sadece otomobil dünyası için değil aynı zamanda enerji depolama sistemleri için de çalışacağını kaydetti.

Kurdukları Trugo şirketiyle de hızlı şarj hizmetleri vermek üzere yola çıktıklarını belirten Karakaş, “Burada da 1000 tane şarj istasyonunu Shell ile beraber kurmak üzere yola çıktık, hatta kurmaya başladık. Buradaki amacımız da 180 ve 300 kilovatlık şarj istasyonlarıyla pazarda belli bir seviyeyi, çıtayı yükselterek kullanıcıların faydasına yukarıda tutmak istiyoruz.” dedi.

Karakaş, Togg’un Sedan modelini de hazırlamaya başladıklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir