TOGG Sedan fiyatı ortaya çıktı!

TOGG Sedan fiyatı ortaya çıktı!

Otomobil sektöründeki önemli isimler bile şu anda TOGG’un çıkışını bekliyorlar. Çünkü TOGG hem fiyatı, hem de arz – talep dengesiyle Türkiye pazarındaki satışları kökünden etkileyebilir.

TOGG NEDİR?

TOGG Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kısatlmasıdır.

Türkiye’de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017’de açıklandı. Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Eylül 2019’da Kök Grubu’nun projeden çekileceği iddia edildi. Ekim 2019’da şirket merkezi Şişli, İstanbul’dan Gebze, Kocaeli’ne taşındı. Şirketin CEO’su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022’de satışa çıkacağını açıkladı. Tanıtılacak otomobilin elektrikli C segment SUV olacağı duyuruldu.

Yerli otomobil "TOGG"dan gururlandıran başarısı
Yerli otomobil “TOGG”dan gururlandıran başarısı

TOGG SEDAN FİYATI NE KADAR, TOGG FİYAT 2022 LİSTESİ AÇIKLANDI MI?

TOGG fiyat listesi aramaları arttı. 2019 yılında üretimine başlanan araç modelinin 2022 yılında satışa çıkarılacağı daha önce duyurulmuş, TOGG SUV modeli €40.000 olacağı açıklanmıştı.

Şimdi gelelim  versiyonu ile ilgili fiyat söylentilerine. Eğer TOGG ile ilgili haberleri az çok takip ediyorsanız, SUV versiyonunun içten yanmalı motorlarla rekabet edebilecek bir fiyat etiketine sahip olacağını da biliyorsunuz demektir.

TOGG’un SUV versiyonunun günümüz fiyat koşullarında 800 bin TL civarlarında bir etikete sahip olması bekleniyor. Çünkü içten yanmalı C-SUV modellerinin fiyatları ortalama olarak bu seviyelerde.

Uzmanların görüşüne göre TOGG Sedan’ın fiyatı genel anlamda TOGG’un SUV versiyonundan daha ucuz olacak. Yani bir başka deyişle TOGG SUV satışa çıktığında, TOGG Sedan fiyatı da büyük ölçüde netleşmiş olacak.

yerli otomobil TOGG
yerli otomobil TOGG

TOGG sedan Fiyat Listesi 600 bin TL ile 800 bin TL’den başlayan fiyatlarla piyasaya sunulması bekleniyor. Ancak TOGG satış fiyatı daha belli değil.

TOGG SUV fiyatı netlik kazanmasa da yeni nesil elektrikli SUV modeli için de şirketin CEO’su bir açıklamasında 25.000$ – 30.000 $ seviyesinde başlangıç fiyatının olabileceğini ifade etmişti.

TOGG SEDAN fiyat listesi de merak konusu oldu. Hem elektrikli hem de tam otomatik olan araç için de netleşen bir fiyat henüz yok. Ön sipariş fiyatları da seri üretime geçmediği için netlik kazanmadı.

yerli otomobil TOGG
yerli otomobil TOGG

TOGG SEDAN TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

TOGG Sedan’da 200 ile 3400 beygir gücü bulunuyor. 0’dan 100’e 4,8 saniyede çıkan otomoıbilin 500 km de menzili var. Tamamen elektrikli otomobil olan TOGG Sedan modern dizaynı ve gelişmiş teknolojilerle donatılan görüntüsü ile dikkat çekiyor. Muadilleri ile teknik açıdan altta kalmayan bir otomobil olan TOGG bunun yanında üstün niteliklere de sahip. TOGG Sedan için kapsamlı bir tanıtım henüz yapılmadı. Bunun ilerleyen aylarda gerçekleştirilebileceği bildirildi.

TOGG NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

Togg fiyatına ilişkin henüz netlik yokken, seri üretim tarihi belli oldu. Aracın 2022 yılında seri üretime geçerek 2023 yılı ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi amaçlanıyor.

TOGG AÇILIMI NEDİR, TOGG LOGOSU ANLAMI NE?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu açılımı olan Togg’un logosu ”akıl-kalp, insan-teknoloji, doğu-batı, birlik-çokluk ve bilim-sanat” gibi ifadelerle paylaşıldı.

TOGG SARJ
TOGG SARJ

TOGG TEKNİK ÖZELLİKLERİ

TOGG henüz satışan sunulmadığı ve test aşamasında olduğu için özellikler paylaşılmadı. TOGG otomobil hakkında bilinen özellikler şu şekilde;

Araç gücünü lityum iyon pillerden almaktadır. Tek şarj ile batarya kapasitesine göre 300 km ve 500 km menzile sahip iki farklı güç paketi sunulacak. Aracın bataryalarının 30 dakikadan kısa sürede %80 şarj edilebilmesi planlanmaktadır. Araçta yer alacak rejeneratif fren sistemi ile yavaşlamalarda motorların dinamo gibi çalışması ve pili tekrar şarj ederek menzili %20’ye kadar uzatması planlanmaktadır.

Aracın arkadan itişli 200 HP ve dört tekerden çekişli 400 HP olmak üzere iki farklı motor gücünde üretilmesi planlanmaktadır. Son hızı 180 km/sa olacak aracın 400 HP versiyonunda 0–100 km/sa hızlanması 4.8 saniye, 200 HP versiyonunda ise 7.6 saniyedir.

Aracın 4G/5G internet bağlantısı ile fabrikadan güncellemeleri otomatik olarak alabilmesi, arıza durumunda araca uzaktan müdahale edilebilmesi planlanmaktadır. Aracın 3. seviye otonom sürüş özelliklerine sahip olacağı açıklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir