Togg 100 km de ne kadar yakar?

Togg 100 km de ne kadar yakar?

Türkiye’nin ilk yerli otomobili Togg hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Togg Teknoloji Kampüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda törenle açılmıştı. Törende Togg‘un ilk akıllı cihazı olan C SUV, 1.300 Togg çalışanının alkışları arasında seri üretim bandından indi. Akıllı cihazın üretim bandından inmesiyle birlikte Togg’un merak edilen detayları ortaya çıkmaya başladı. Şimdiden sipariş üstüne sipariş yağan TOGG saatte kaç km hız yapıyor ve ne kadar yakıyor sizler için araştırdık. İşte, TOGG km’de ne kadar yakar sorusunun cevabı

Togg‘un ne kadar yakacağı, deposunun ne kadar dolacağı hesaplandı. Şimdiden sipariş üstüne sipariş yağan TOGG saatte kaç km hız yapıyor ve ne kadar yakıyor sizler için araştırdık. İşte, TOGG km’de ne kadar yakar sorusunun cevabı

ogg 100 km de ne kadar yakar?
ogg 100 km de ne kadar yakar?

Togg’un aslında bir otomobil değil, bir akıllı cihaz olduğu sık sık vurgulanıyor. Bu da baştan aşağı elektronik aksamlarla dolu Togg’un nasıl bir teknolojiye sahip olduğuna dair insanlarda bir merak uyandırıyor. Togg’un ilk akıllı cihazı C SUV’un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda seri üretim bandından inmesiyle birlikte, vatandaşların Türkiye’nin otomobili Togg’a yönelik merakları arttı. Bu meraka sahip olan vatandaşlar Togg‘un detaylarını aramaya başladı. En çok merak edilen konu ise elbette Togg’un ne kadar yaktığıyla ilgiliydi. Elektrikli olan Togg’un km’de ne kadar yakacağı bir süredir araştırılıyordu. Nitekim bu konuda bir hesaplama yapıldı. Dizel ve benzinle farkı olay yaratacak!

YÜZDE 75 ORANINDA AZALIYOR

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, elektrikli araçların fosil yakıtlı araçlara göre daha tasarruflu olduğu bilinirken, Togg’daki kilometre maliyeti yüzde 75 oranında azalıyor.

Togg’un ev tipi elektrikle dolması halinde kilovat başına maliyeti

Togg’un ev tipi elektrikle dolması halinde kilovat başına maliyeti yüksek kademede güncel olarak 2,6 lira. Böylece 500 kilometre menzile sahip Togg’da bulunan 90 kWh’lık bataryanın evden şarj edilmesi halinde ödenecek miktar 235 lirayı bulacak. Aracın iş yerinden şarj edilmesi halinde ticarethane kademesindeki kilovat birim değeri 4,45 liraya çıkıyor. Togg’un iş yerinde doldurulması durumunda ise maliyet 400 liraya yükseliyor. Benzinli bir araç, 500 kilometreyi 920 liraya, dizel araç ise 745 lirada kat ediyor.

Togg’un ev tipi elektrikle dolması halinde kilovat başına maliyeti
Togg’un ev tipi elektrikle dolması halinde kilovat başına maliyeti

NORMAL ŞARJDA İSE YÜZDE 36 TASARRUF SAĞLIYOR

Togg’un şarj markası Trugo’nun Türkiye’nin dört bir yanına açacağı DC (50 kWh-hızlı şarj) istasyonlarıyla 90 kWh’lık bataryanın yüzde 80’i 25 dakikada dolacak. Togg’un DC istasyonlardaki dolum maliyeti ise kWh başına güncel tarife olan 7,7 lirayla 693 liraya çıkacak. 4 saati bulan AC (22 kWh-normal şarj) dolumun maliyeti ise kilovat başına güncel fiyatı 6,5 lira. Böylece 90 kWh’lık Togg’un AC şarjla bataryanın tamamı 585 liraya dolacak. Normal şarjda yüzde 36’dan fazla tasarruf sağlayan elektrikli Togg, hızlı şarjda ise benzinli bir araca göre yüzde 25’e daha az masraf çıkaracak.

TOGG İÇİN APARTMANLARA SARJ İSTASYON GELİYOR

Türkiye geneline Togg markası Trugo’yla 1.500 hızlı şarj istasyonu kurulacak. Yoğun yerlerde 25 kilometrede bir istasyon kurulma kararı verilirken, daha seyrek yerlerde ise 50 kilometre yarı çapı baz alınacak. Kurulan istasyonlarda2 soket yer alacak. Bu da 3 bin aracın aynı anda şarj edilmesine imkan sağlıyor. Mevcut haliyle Türkiye’de şu an 4 bini aşkın şarj istasyonu bulunuyor. 1.500’ü özel kullanımda olan şarj istasyonlarının çoğu AC (22 kWh-normal şarj) konumunda. Yasal düzenlemeyle site ve AVM’lerdeki otoparklarda zorunlu olan şarj istasyonlarının yaygınlaşması için apartmanlara da izin verilecek. Ancak apartmanlarda hali hazırda Şarj istasyonunun kurulması için oy birliği şartı aranıyor. Togg’la birlikte yapılacak yeni düzenleme ile çoğunluğun istemesi şartına bağlanarak apartmanlarda istasyon kurulumunun önü açılacak.

TOGG İÇİN APARTMANLARA SARJ İSTASYON GELİYOR
TOGG İÇİN APARTMANLARA SARJ İSTASYON GELİYOR

TOGG’UN KİLOMETRE BAŞINA NE KADAR YAKACAĞI BELLİ OLDU

Yerli ve Milli gururumuz Togg elektrikli araç düz bir yolda 100 kilometrede ortalama 18 kWh değerinde elektrik tüketir, muadil bir SUV ise 100 kilometrede ortalama 7 litre dizel tüketir.

Ekim 2022 fiyatları ile 100 km için Togg şarj bedeli:

 • Evde şarj etmeniz halinde 18×1,73 TL = 31,14 TL
 • İşyerinde şarj etmeniz halinde 18×2,60 TL = 46,80 TL
 • Fabrikada şarj etmeniz halinde 18×4,45 TL = 80,10 TL

Togg aracınızı Tora Şarj istasyonlarında şarj etmeniz halinde:

 • AC Cihazlarda: 18×5,5 TL = 99 TL
 • DC Cihazlarda: 18×8 TL = 144 TL
 • Muadil Dizel SUV : 7 x 26,38 TL = 187,81 TL

100 km için gereken enerjiyi 11 kW’lık bir AC elektrikli şarj ile yaklaşık 1,5 saat gibi bir sürede elde edebilirken Star Charge 180 kW DC’de süre 10 dakikadır.

Tora Şarj 180 kW hızlı DC şarj cihazları Star Charge aynı zamanda Trugo Şarj istasyonlarında tercih edilen markadır.

TOGG’UN KİLOMETRE BAŞINA NE KADAR YAKACAĞI BELLİ OLDU
TOGG’UN KİLOMETRE BAŞINA NE KADAR YAKACAĞI BELLİ OLDU

TOGG’un açacağı hızlı şarj istasyonlarında ise 90 kWh’lik bataryanın yüzde 80’i 25 dakikada olacak. TOGG DC istasyonlarında dolum maliyeti, kWh başına güncel tarife olan 7.7 TL’ye çıkacak. 4 saat ibulan AV 22 kWh’lik normal şarj dolumu ise kilovat başına 6.5 TL olacak. Buna göre 90 kWh’lik TOGG’un AC şarjla bataryasının tamamı 585 TL’ye dolacak. Normal şarjda ise yüzde 36’dan fazla tasarruf olacak. Hızlı şarjda ise benzinli araca göre yüzde 25 daha az yakacak.

TOGG SAATTE KAÇ KM HIZ YAPIYOR?

 • Araç gücü lityum ve iyon pillerden sağlanan TOGG otomobiller, tek şarj ile batarya kapasitesine göre 300 km ve 500 km menzile sahip iki farklı güç paketi sunuyor.
 • Otomobil bataryaları 30 dakikadan kısa sürede %80 şarj edilebilecek.
 • Araçta rejeneratif fren sistemi yer alacak böylece yavaşlamalarda motorlar dinamo gibi çalışacak ve pili tekrar şarj ederek menzili %20’ye kadar uzatılacak.
 • Aracın arkadan itişli 200 HP ve dört tekerden çekişli 400 HP olmak üzere iki farklı motor gücünde üretilecek.
 •  Son hızı 180 km/sa olacak aracın 400 HP versiyonunda 0-100 km/sa hızlanması 4,8 saniye, 200 HP versiyonunda ise 7,6 saniyedir.
 • Aracın 4G/5G internet bağlantısı ile fabrikadan güncellemeleri otomatik olarak alacak.
 • Arıza durumunda araca uzaktan müdahale edilebilecek.
 • Aracın 3. seviye otonom sürüş özelliklerine sahip olacak.

TOGG ANKARA-İSTANBUL ARASI NE KADAR YAKIYOR?

TOGG ile İstanbul’dan Ankara’ya gitmek 207 TL’ye mal oluyor. Edirne’den Kars’a gitmek için ise 1671 kilometre için 2 bin TL yakmak gerekiyor. Öyleki Ankara-İstanbul otobüs bileti 300 TL, Edrne-Kars bileti ise 1000 TL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir