Terör hedefleri gece yarısı Suriye ve Irak’a yapılan operasyonla imha edildi

Terör hedefleri gece yarısı Suriye ve Irak'a yapılan operasyonla imha edildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde PKK/KCK/YPG‘li teröristler tarafından Türkiye’ye saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edildiğini açıkladı. Türk Silahları Kuvvetleri’nin Suriye’de; “Tel Rıfat, Maranez, Derbesiye, Malikiye, Ayn el Arap, Karaçok , Ayn Dagne,” bölgelerine, Irak’ta ise; “Sincar, Süleymaniye, Kandil” bölgelerine hava harekatı düzenlediği bilgisi verildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Suriye ve Kuzey Irak’a düzenlenen hava harekatı hakkında Twitter’dan paylaşım yapıldı.

Bakanlığın Twitter hesabından savaş uçağı görseli ile yapılan paylaşımda, “Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor” ifadeleri kullanıldı.

Türk Silahları Kuvvetleri’nin Suriye’de; “Tel Rıfat, Minnig Havalimanı, Maranez, Derbesiye, Malikiye, Ayn el Arap, Karaçok , Ayn Dagne, Ayn İsa” bölgelerine, Irak’ta ise; “Sincar, Süleymaniye, Asos, Kandil , Erbil-Kandil arası” bölgelerine hava harekatı düzenlediği bilgisi verildi.

Terör hedefleri gece yarısı Suriye ve Irak'a yapılan operasyonla imha edildi
Terör hedefleri gece yarısı Suriye ve Irak’a yapılan operasyonla imha edildi

“SÜLEYMANİYE, KANDİL VE SİNCAR VURULUYOR”

CNN Türk muhabiri Ahmet Türkeş, harekatın detaylarını canlı yayında anlattı. Türkeş, “Geniş kapsamlı bir hava harekatının gerçekleştirildiği yönünde ilk bilgiler geliyor” diyerek şunları söyledi: Hangi unsurların katıldığıyla ilgili net bilgiler ortaya çıkacaktır. Türkiye’de 2 terör saldırısı olmuştu. Gözler Suriye’ye çevrilmişti. Son günlerde MSB dikkat çeken bir paylaşım yapmıştı. İstiklal Caddesi’nde hayatını kaybeden 6 vatandaşın fotoğrafını paylaşmıştı. İlk bilgilere göre Süleymaniye, Kandil, Sincar’ın vurulduğu bildirildi. Bugüne kadar 4 Operasyon gerçekleştirilmişti. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekatı. Derinlikler iki ülkede de ayrı olacaktır. Suriye’nin Kuzeyinde operasyon bölgelerine yakın bölgelerin vurulduğu bilgisi geliyor.

Türk Silahları Kuvvetleri’nin Suriye’de; “Tel Rıfat, Maranez, Derbesiye, Malikiye, Ayn el Arap, Karaçok , Ayn Dagne,” bölgelerine, Irak’ta ise; “Sincar, Süleymaniye, Kandil” bölgelerine hava harekatı düzenlediği bilgisi verildi.

KOBANE’DE 8 AYRI NOKTA VURULDU

Öte yandan, Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan belirli aralıklarla savaş uçaklarının kalktığı öğrenildi.

Habertürk muhabiri Veysi İpek’in aktardığına göre, Kobane de 8 ayrı nokta hedef alındı. Uçakların Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan saat 21.00 sularında kaltığı bildirildi. Bölgede bulunan bir YPG karargahının vurulduğu da gelen bilgiler arasında.

SÜLEYMANİYE, KANDİL VE SİNCAR VURULUYOR
SÜLEYMANİYE, KANDİL VE SİNCAR VURULUYOR

HDPKK AĞLAMAYA BAŞLADI

Türk askerinin başlattığı operasyon HDP ve PKK cephesinde büyük panik yaratırken özellikle örgüt mensuplarıyla birlikte HDP’nin Avrupa Temsilciliği hava harekatının durdurulması çağrısında bulundu.

HDP’DEN AÇIK ÇAĞRI: DURDURUN

HDP’nin Avrupa Temsilciliği, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de bulunan YPG terör örgütüne başlattığı hava harekatını durdurma çağrısında bulundu.

COŞKUN BAŞBUĞ: SÜRPRİZ DEĞİL

Harekat Türkiye için sürpriz değil. ABD Erbil konsolosluğu üzerinden bilgiyi paylaştı. Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu kritik ziyaret vardı. G-20. Operasyonun yapılacağız biz Amerika’ya bildirdik. Muhtemelen dedim bir hava harekatı gerçekleşecek. Tahmin ettiğimiz gibi bu süreçte İstiklal Caddesi’ndeki yaşadığımız hain saldırının etkisi çok büyük. İlk ifadelerde de dikkat edersen işin ucu Suriye’nin kuzeyine dayandı. Ayn El Arab, Arfin, Münbiç çok konuşulan bölgelerdi. Burada çok kirli yapılanmalar var. Terör hadisesi giderek kümeleniyor, tedbir almak lazım diyoruz. Samimiyet aradığımız ülkeler terörü destekleyen, siyasi süreç izliyorlar.

Minnak çok önemli burada. Türkiye asla seyirci değil. Ortaya çıkan bir harekat var. Terör örgütüne çok büyük darbe. Burada bir harekat olursa Suriye Milli Ordusu’nun önemli bir rol oynayacağını söylemiştik ki baktığımızda süreç böyle işliyor. Bizim burada amacımız terör örgütleriyle mücadele. Biz burada harekatı büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Gerekli ülkeleri de uyarıyoruz. Sayın Çavuşoğlu’nun şu cümlesini hiç unutmam, ABD ile karşı karşıya gelme ihtimaliniz var mı sorusuna ” Biz burada terörle mücadele ediyoruz. Burada mücadele ederken biz terörün yanında kim var diye bakmayız.” demişti. Bu sözün şu an tesir ettiğini görüyoruz.

HAVA HAREKATININ İLK GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekatının ilk görüntülerini paylaştı.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor.” ifadesine yer verildi.

Paylaşımda ayrıca, terör hedeflerinin vurulduğu anlara ilişkin görüntüler yer aldı.

HAVA HAREKATININ İLK GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI
HAVA HAREKATININ İLK GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

ABD DEAŞ’la bir koalisyonla mücadele etmek yerine terör örgütleriyle mücadele etmeyi seçti. Ta ki Zeytin Dalı harekatına kadar. Bu gece gerçekleşen harekat da 650 kilometreye kadar yapılan bir harekat oldu. Şu anda operasyonun sonuçlarını bence en iyi ABD ile PKK biliyor.

CAŞIN: İÇERİYE 160 KM GİRMİŞLER

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, bu tarz bir harekatı dünyada sayılı ülkelerin yapabileceğini belirterek şunları söyledi:

Trump’ın söz verdiği gibi ABD askerinin çekilmediğini görüyoruz. Suriye’nin kuzeyindeki terör yuvalarının boşaltılmadığını görüyoruz. İran sınırından, Akdeniz’e kadar bölge hapsedilmiş durumda. Dünyada ancak dört beş ülkenin yapabileceği bir harekat. Eş zamanlı bir hava harekatı icra edilmekte. İçeriye 160 km girmişler. İstanbul’a yapılan bu saldırı uluslararası toplum tarafından reddedildi. Türkiye’nin Hristiyan ve Müslümanıyla bütün olduğu görüldü. Bence bomba ellerinde patladı. Buradan Yunanistan’a sesleniyorum; Görün Türkler nasıl geliyor. Türkiye, 7-24 bu tür operasyonlar yapabilir. Siyasi iradeyle ordunun birlikte olduğunu görüyoruz. Başkalarının yaptığı gibi sivilleri katleden bombalar atılmıyor.

YAVUZASLAN: ARTIK GECE RAHAT UYUYAMIYORLAR

Gazeteci Güngör Yavuzaslan ise “İstiklal’deki saldırıya misilleme olarak görülecek bir operasyon” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:Operasyona Suriye Milli Ordusu da destek veriyor. Terör örgütünün kamp olarak kullandığı noktalar hedef alınıyor. Bu operasyonu terör örgütü kaynakları da açıklamış durumda. Sahada yangın var. Bu yangın sadece terör kamplarının ortadan kaldırılması değil, destekçilerini de etkiliyor. Bize gelen ilk bilgiye göre, örgütte yüksek düzeyde kayıp var. Şu anda F16’larımızın vurduğu noktalara yakın yerlerde ABD askerlerinin de olduğunu biliyoruz. ‘Türkiye harekat yapamaz’ diye bir söz oluşmuştu. Artık gece rahat uyuyamıyorlar.

YAVUZASLAN: ARTIK GECE RAHAT UYUYAMIYORLAR
YAVUZASLAN: ARTIK GECE RAHAT UYUYAMIYORLAR

HAREKATIN ADI BELLİ OLDU

MSB, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde PKK/KCK/YPG’li teröristler tarafından Türkiye’ye saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edildiğini açıkladı.

MSB, Pençe-Kılıç Hava Harekatı’nın terörü kaynağında yok etmek amacıyla BM Antlaşmasının 51. maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı doğrultusunda gerçekleştirildiğini bildirdi.

RUSYA’NIN KONTROLÜNDEKİ HAVA SAHASI KULLANILDI MI?

CNN Türk’ün elde ettiği bilgilere göre, Türkiye Rusya’nın kontrolündeki hava sahasını kullanmadan operasyonu yapıyor. Ahmet Türkeş yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:
Milli Savunma Bakanlığı operasyona ilişkin ilk görüntüleri paylaştı. 30 saniyelik bir görüntü. O karargah binası olarak değerlendirdiğimiz iki bina geliyor ekrana, önce soldaki hedef ardından da sağdaki hedef vuruluyor. Karargah olarak değerlendirilen iki bina vuruluyor. İnsansız hava araçları da saniye saniye o anları kaydediyor. Hemen arkasında da bir silo bölgesi olduğunu tahmin ettiğimiz ( Gıdaların olduğu bölge) bir hedef vuruluyor. Ancak patlama o kadar şiddetli ki görüntülerde bozukluk meydana geliyor. Bu da aslında bize önemli ayrıntılar veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri sadece tespit ettiği yerleri vurmuyor.

Aynı zamanda operasyon anında birbirinden farklı hedefleri de insansız hava araçlarıyla canlı yayında naklen izleyebiliyor. Bu görüntülerin de Hava Kuvvetlerinin harekat merkezinde çekildiğini tahmin ediyoruz. Çünkü bir lazerle o hedeflere yönelik bir izleme yapılıyor. Genelde bu tarz operasyonlarda belirlenen bir hedefe birden fazla mühimmat atılabilir. Yani o hedef birden fazla kez vurulabilir ki o hedefin kesin bir şekilde imha edilebilmesi için. Ama burada tüm hedefler yalnızca tek seferde ve tam isabetle vuruluyor. Bu da aslında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu hedefleri izlediğini, tespit ettiğini ve başarılı bir şekilde vuracak kabiliyette olduğunun göstergesi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin hava sahasına Rusya’nın kontrolündeki bölgeye girmeden bu operasyonu gerçekleştirdiği bildiriliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, Rusya’nın kontrol ettiği Suriye Hava Sahasına girmeden bu operasyonu gerçekleştirebilir mi sorusuna cevap oluyor bu görüntüler. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hem yerli savunma sanayinin desteklediği kabiliyetlerle hem de yılların getirdiği bu özel birikimle bu operasyonu bir başka ülkenin hava sahasına girmeden gerçekleştirebiliyor.

YAVUZASLAN: ARTIK GECE RAHAT UYUYAMIYORLAR
YAVUZASLAN: ARTIK GECE RAHAT UYUYAMIYORLAR

‘TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ KARADAN KARAYA BU HEDEFLERİ VURABİLİYOR’

Hem Fırtına Obüsleri hem de Topçu Birlikleri dediğimiz sistemlerle 40-50 kilometlerik bir menzilde Türk Silahlı Kuvvetleri karadan karaya bu hedefleri vurabiliyor. Savaş uçakları ve silahsız insansız hava araçlarıyla da bu hedefler başarıyla imha edilebiliyor. Bu görüntülerde bunu ispatlar nitelikte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir