Temel Kotil duyurdu! 4. Gökbey ilk kez havalandı

Temel Kotil duyurdu! 4. Gökbey ilk kez havalandı

TUSAS Genel Müdürü Temel Kotil, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İlk kere havalanan 4’üncü GÖKBEY’imizin deneme uçuşlarından kareleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

TUSAS Genel Müdürü Temel Kotil, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İlk kere havalanan 4’üncü GÖKBEY’imizin deneme uçuşlarından kareleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Gece gündüz demeden çalışan bütün kıymetli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Daha fazlası için çalışmaya her zaman devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TUSAS Genel Müdürü Kotil paylaşımında, ilk kez havalanan 4’üncü GÖKBEY’in test uçuşundan fotoğraf karelerine de yer verdi. İlk kez havalanan 4’üncü #GÖKBEY‘imizin test uçuşlarından kareleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Gece gündüz demeden çalışan tüm değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Daha fazlası için çalışmaya her zaman devam edeceğiz.

Temel Kotil duyurdu! 4. Gökbey ilk kez havalandı
Temel Kotil duyurdu! 4. Gökbey ilk kez havalandı

GÖKBEY HELİKOPTERİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatılmıştır.

Program bütçesi ve takvimi 03 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılmış ve 26 Haziran 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştır.

En Zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Temel Kotil duyurdu! 4. Gökbey ilk kez havalandı
Temel Kotil duyurdu! 4. Gökbey ilk kez havalandı

Helikopterin geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecektir.

Yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk Genel Maksat Helikopteri T625 GÖKBEY ilk uçuşunu 6 Eylül 2018 saat 06:00’da başarıyla gerçekleştirmiş olup, 2021 yılında seri üretime geçeceği öngörülmektedir.

Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülmektedir.

T625 GÖKBEY, yalnızca günümüzün değil, aynı zamanda geleceğin operasyonel gereksinimleri de göz önünde bulundurarak, gelişmiş aviyoniklerle üstün performans ve kullanım kalitesi için tasarlanmıştır. Yüksek yük kapasitesine sahip geniş kabin alanı ile GÖKBEY, dünyanın dört bir yanındaki sivil ve askeri kullanıcıların, muhtelif görev profillerinin icrası için kolaylıkla konfigüre edilebilmektedir.

yerli-helikopter-gokbey
yerli-helikopter-gokbey

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Üretici: TUSAŞ
 • Max Ağırlık: 6 Ton
 • Motor: 2 x Turbo Şaft Motor LHTEC-CTS800·4AT
 • Pal Sayısı: 5

Yüksek Sıcaklık ve İrtifa Performansı

  • Çoklu Görev Kabiliyeti
  • Geniş Kabin Hacmi
  • Gelişmiş Aviyonik Sistemler ve Full Glass Kokpit
  • Katlanabilir İniş Takımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir