Tek Seferde 750 Adet 12.7 mm CANiK M2 QCB Uçaksavar Teslimatı

Tek Seferde 750 Adet 12.7 mm CANiK M2 QCB Uçaksavar Teslimatı

CANiK M2 QCB GENEL TANIMI

CANiK, dünyanın kendini muharebede en çok kanıtlamış ağır makineli tüfeği olan .50 kalibre Makineli Tüfeği, en ileri teknoloji ile yeniden tasarlayıp, iyileştirerek hizmetinize sunmaktadır.

CANiK M2 QCB (Hızlı Değiştirilebilir Namlu), Canik’in üstün ateşli silahlar ailesinin en son üyesidir. Canik M2 QCB, zırhlı ve zırhsız araçlarda, deniz platformlarındave tripod ayaklığı üzerinde piyade tarafından anti-materyal ve anti-personel amaçlarıyla yaygın olarak kullanılan M2 ağır makineli tüfeğin performansı arttırılmış yeni versiyonudur.

Tek Seferde 750 Adet 12.7 mm CANiK M2 QCB Uçaksavar Teslimatı
Tek Seferde 750 Adet 12.7 mm CANiK M2 QCB Uçaksavar Teslimatı

Hafif silah, havacılık, roket ve füze alanında tasarlama ve üretme konusundaki bilgi birikiminden faydalanan CANiK, M2 üzerindeki ateşleme mekanizmasının ömrünü iki katına çıkarmayı ve piyasadaki en uzun ömürlü ve en iyi dağılıma sahip namluyu geliştirmeyi başarmıştır. Silahın çevresel ve ağır şartlarda çalışma performansını da arttırmıştır. Bir diğer göze çarpan gelişme ise, makineli tüfek üzerine çok çeşitli optik ve aydınlatma ekipmanlarını monte edebilme özelliğidir.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan Platform Makineli Tüfeği projesi (PMT 12.7) kapsamında geliştirilen yerli ve milli 12.7 x 99 mm uçaksavar CANiK M2 QCB (Quick Change Barrel), Türk Silahlı KuvvetleriSamsun Yurt Savunma (SYS) bünyesinde faaliyet gösteren dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden CANiK, bir başarıya gururla daha imza attı.

CANiK M2 QCB GENEL TANIMI
CANiK M2 QCB GENEL TANIMI

2018 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan Platform Makineli Tüfeği projesi kapsamında geliştirilen, Türkiye’nin tek ve en büyük kalibre makineli tüfeği CANiK M2 QCB, TSK ve kolluk kuvvetlerinin envanterine kazandırıldı.

750 adet uçaksavarı (CANiK M2 QCB), tek seferde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim ederek Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilki daha gerçekleştirdi.

Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı hizmetine girdi. Türkiye’nin kalifiye olmuş tek ve en büyük kalibre makineli tüfeği olan CANiK M2 QCB’nin 750 adetlik teslimatı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir seferde teslim edilen en yüksek adet 12.7mm makineli tüfek olarak da tarihe geçti.

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral: yerli ve milli bir firma olarak deneyimli ve güçlü ekip ve muazzam bir çalışma ile Türkiye’nin tek ve en büyük kalibre makineli tüfeğini geliştirdiklerini belirterek, “Aralık 2022’de teslim etmeyi taahhüt ettiğimiz 750 adet M2 QCB’nin tamamını TSK’nın envanterine kattık.

CANiK, M2 QCB için 3.500 adet  sipariş verildi
CANiK, M2 QCB için 3.500 adet  sipariş verildi

Teslim edilen 750 adet uçaksavarın kurumlara adetsel dağılımı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve kurumlarımızın yapmış olduğu mutabakata göre belirlendi.

‘ORDUMUZUN VE EMNİYET GÜÇLERİNİNHİZMETİNE SUNMAKTAN ONUR DUYUYORUZ”

Aral, ” olarak deneyimli ve güçlü ekibimizle birlikte muazzam bir çalışma ile Türkiye’nin tek ve en büyük kalibre makineli tüfeğini geliştirdik. 3 yıllık bu dönemde 160 milyon liralık Ar-Ge ve 440 milyon liranın üzerinde endüstriyelleşme yatırımıyla hayata geçirdiğimiz uçaksavarımız CANiK M2 QCB’yi TSK ve İç İşleri Bakanlığımızın hizmetine sunduğumuz için onur duyuyoruz.

CANiK M2 QCB, buzlanma ve kirlenme testlerini dünyada başarı ile tamamlayan tek silah oldu. Ayrıca, resmi olarak 20.000 namlu atım ömrü ile dünya rekoru kırdık ve 12.7×99 mm Ağır Makineli Tüfekler için hazırlanmış dünyanın en zor kalifikasyon testini tekrarsız sıfır hata ile tamamladık.

CANiK, M2 QCB için 3.500 adet  sipariş verildi
CANiK, M2 QCB için 3.500 adet  sipariş verildi

Ağustos 2022’de elde ettiğimiz kalifikasyon başarımızın ardından şimdi de yeni bir rekora imza attık ve toplamda 750 adet uçaksavarı (CANiK M2 QCB) ordumuzun envanterine tek seferde kazandırdık.

Cumhuriyet tarihinde ve hatta bu kalibrede bir silahın tek seferde 750 adet bir rakamla teslim edilmesi neredeyse görülmemiş bir başarıdır. Bize güvenerek, bu görevi veren Savunma Sanayii Başkanlığımıza teşekkürü borç biliyoruz.” dedi.

CANiK, M2 QCB için 3.500 adet  sipariş verildi

Aral, “Dünyanın dört kıtasında 69 ülkeye ihracat gerçekleştiren markamız markamız ile Türkiye ekonomisinin kalkınmışlık seviyesini daha ileri noktalara taşımaya yönelik katkı sunmaya devam ediyoruz.

Şu anda kadar CANiK, M2 QCB uçaksavarı için 3.500 adet onaylanmış siparişi bulunuyor. 3.500 adetlik siparişin tamamı yurt dışındaki dost ve müttefik ülkelerin kolluk kuvvetlerine teslim edeceğiz” diye konuştu.

TÜM TESTLERDE MÜKEMMEL PERFORMANS ÇIKARDI 20 BİN NAMLU ATIM ÖMRÜ İLE DÜNYA REKORUNU KIRDI

Türkiye’nin kalifiye olmuş tek yerli ve milli uçaksavarı CANiK M2 QCB, Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Ağustos 2022’de kalifiye edildi.

CANiK, M2 QCB uçaksavar Teknik özellikleri
CANiK, M2 QCB uçaksavar Teknik özellikleri

Silahlar kalifikasyon sürecinde 40 günlük kısa bir sürede Amerikan TOP ve NATO standartlarında 23 farklı testin hepsini hatasız ve tekrarsız tamamlayarak, daha önce görülmemiş bir sonuç elde etti. Bu kalifikasyon ve test sürecinde, 200 binin üzerinde mermi kullanıldı.

Buzlanma ve kirlenme testlerini dünyada başarı ile tamamlayan tek silah olduğu gibi 20 bin namlu atım ömrü ile de dünya rekorunu kırdı. Bu test sonuçları ile dünyadaki tüm benzerlerinden çok daha üstün bir performans gösteren CANiK M2 QCB Türkiye Cumhuriyeti envanterine girdi.

CANiK, M2 QCB uçaksavar Teknik özellikleri

MODEL CANiK M2 QCB
Kalibre 12.7 mm (.50 cal.)
Mühimmat Tipi 12.7 x 99 Standart NATO
Silahın Ağırlığı (Esnek Mermi Yolu, Mayon Kutusu ve Tripod dahil değil) Max. 38.5 kg
Namlu Komplesi Ağırlığı Max. 12 kg
Toplam Boy Max.1.665 mm
Namlu Boyu Max. 1.145 mm
Çalışma Mekanizması Hava ile soğuyan şeritle beslenen geri tepme ile çalışan
Ateşleme Mekanizması Seçmeli Tam veya Yarı Otomatik
Namlu Çıkış Hızı 900 m/s (Mühimmat Cinsine Göre Değişebilir)
Atım Hızı 450-650 atım/dakika
Etkili Menzil 1.830 m
Maksimum Menzil 6.800 m
Namlu Ömrü Min. 25.000 atım
Dağılım Değeri (Yarı Otomatik) 100 metrede 18cm (≈6 MOA)
Geri Tepme Kuvveti 150-250 pounds

One thought on “Tek Seferde 750 Adet 12.7 mm CANiK M2 QCB Uçaksavar Teslimatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir