TEI-TJ300 Orta Menzilli Gemisavar Füze Motoru

TEI-TJ300 Orta Menzilli Gemisavar Füze Motoru

TEI-TJ300

TEI-TJ300, füze sistemlerine uyarlanabilmesi için 240 mm (224 mm son açıklama) gibi kısıtlı bir çapta, bu itki sınıfında güç üretebilen dünyadaki ilk motordur. Motor boyutlarındaki zorlayıcı kısıtlar, ilgili füze sisteminin kullanım alanını bir çok platforma uyacak şekilde genişletmektedir. TEI-TJ300 motoru 5000 ft irtifada ses hızının %90’ına varan yüksek hızlarda çalışabilme özelliğine sahiptir. Herhangi bir başlatıcı sisteme (marş motoru) ihtiyaç olmadan rüzgar etkisi (windmilling) ile başlayabilme özelliği platformun hem hava, hem deniz, hem de kara savunma sistemlere uygulanabilmesini mümkün kılmaktadır.

TÜBİTAK desteği ile Eylül 2017’de TEI ve Roketsan arasında imzalanan protokole istinaden gerçekleşen işbirliği kapsamında, TEI-TJ300 OMGS (Orta Menzil Gemi Savar) Hava Solumalı Jet Motoru Projesine başlanmıştır. Tamamen milli olarak tasarlanıp geliştirilen ve imal edilen turbojet motorumuzun ilk prototip testi 25 Şubat 2020 tarihinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Füze sistemlerine uyarlanabilmesi için 224 mm kısıtlı çapta bu itki sınıfında güç üretebilen dünyadaki ilk motordur. Motor boyutlarındaki zorlayıcı kısıtlar, ilgili füze sisteminin kullanım alanını birçok platforma uyacak şekilde genişletmektedir. TEI-TJ300 motoru 5000 ft irtifada ses hızının %90’ına varan yüksek hızlarda çalışabilme özelliğine sahiptir. Herhangi bir başlatıcı sisteme (marş motoru) ihtiyaç olmadan rüzgar etkisi (windmilling) ile başlayabilme özelliği platformun hem hava, hem deniz, hem de kara savunma sistemlere uygulanabilmesini mümkün kılmaktadır.

Ayrıca Nisan 2021’de TEI-TJ300 motorumuz 224 mm gibi küçük bir motor çapı ile 1.342 Newton’luk bir itki seviyesine ulaşarak sınıfında bir dünya rekoruna imza atmıştır.

TEI-TJ300’den Dünya Rekoru

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), resmî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, TÜBİTAK desteği ile Eylül 2017’de geliştirilmeye başlanan Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300’ün 1342 N itki kuvvetine ulaşarak sınıfında dünya rekoru kırdığını bildirdi. TEI, söz konusu gelişmeyi sosyal medya hesabı üzerinden TEI’den Dünya Rekoru! TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiğimiz Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, 240mm (224 mm son açıklama) çap ile 1342N itki kuvvetine ulaşarak sınıfında dünya rekoru kırdı. ifadelerine yer vererek açıklamıştı.

TEI-TJ300 Orta Menzilli Gemisavar Füze Motoru Teknik Özellikler
TEI-TJ300 Orta Menzilli Gemisavar Füze Motoru Teknik Özellikler

TEI-TJ300 motoru, herhangi bir başlatıcı sisteme (marş motoru) ihtiyaç olmadan rüzgar etkisi (windmilling) ile başlayabilme özelliğine sahip. Bu özellik, platformun hem hava, hem deniz, hem de kara savunma sistemlerine uygulanmasını mümkün kılıyor. TEI-TJ300 motoru 5000 ft irtifada ses hızının %90’ına varan yüksek hızlarda çalışabilme özelliğine sahiptir.

“Penguin Muadili” TEI-TJ300 Orta Menzilli Gemisavar Füze Motoru

“TJ300’ün kullanılacağı füze olan Orta Menzilli Gemisavar (OMGS) Füzesi’nin 3.2 metre uzunluğa ve 300 kilogram ağırlığa sahip olacağı paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Bu uzunluğa ve ağırlığa yakın benzer füzelere baktığımızda, karşımıza Penguin füzesi çıkıyor. Norveç merkezli Kongsberg şirketi tarafından geliştirilen Penguin füzesi, geçtiğimiz yıllarda emekliye ayrılan Kartal sınıfı Hücumbotlar (Penguin Mk 1) ile halihazırda aktif görevde olan S-70B SeaHawk helikopterlerinde (Penguin Mk 2) kullanılmak üzere uzun yıllar önce Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde alınmıştı. Penguin Mk 2’nin uzunluğu ile OMGS için verilen ağırlık neredeyse aynı, 3 metre. Penguin Mk 2’nin fırlatılış ağırlığı ise 392 kilogram.

TEI-TJ300 Orta Menzilli Gemisavar Füze Motoru Teknik Özellikler

  • Azami İtki (N)/(lbf) : 1400/315
  • Özgül Yakıt Tüketimi (g/kN.s) : 37,4 (SLS ISA0, yağlama ihtiyacı hariç)
  • Kuru Ağırlık (kg)/(lb) : 34/74,9
  • Uzunluk (mm)/(in) : 450/17,7
  • Çap (mm)/(in) : 224/8,8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir