TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemileri deprem bölgesine doğru yola çıktı.

TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemileri deprem bölgesine doğru yola çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar gemileri, deprem bölgelerine iş makinesi ulaştırmak için yola çıktı. Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetlerine ait TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemilerinin, deprem bölgelerine iş makinesi ulaştırmak üzere Hatay’ın İskenderun ilçesine doğru yola çıktığını duyurdu.

TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemileri deprem bölgesine doğru yola çıktı.
TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemileri deprem bölgesine doğru yola çıktı.

Ayrıca gemilerde, uyku tulumu, battaniye, çadır, ısıtıcı, jeneratör, gıda malzemeleri ve arama-kurtarma teçhizatları da bulunuyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından TGC Sancaktar ve TGC Bayraktar gemileriyle bölgeye iş makineleri gönderildiği bildirildi

Milli Savunma Bakanlığının, sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Deniz Kuvvetlerine ait TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemilerinin, deprem bölgesine iş makinelerini ulaştırmak için Mersin’e doğru yola çıktığı belirtildi..

Gemilerde ayrıca uyku tulumu, battaniye, çadır ısıtıcısı, jeneratör, gıda malzemeleri ve arama kurtarma teçhizatlarının da bulunduğu kaydedildi.

Halihazırda 53 bin 317 arama kurtarma görevlimiz ile destek personelimiz enkaz bölgesinde çalışıyor, yurt içi ve dışından gelen ekiplerle bu sayı her geçen saniye artıyor.

Çok daha fazla sayıda kamu görevlisi, sivil toplum kuruluşu görevlisi ve gönüllü de çalışmalarda yer alıyor. Kurtulanların barınmadan giyeceğe ve yiyecekten ısınmaya kadar tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tedbirleri de hayata geçiriyoruz.

TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemileri deprem bölgesine doğru yola çıktı.
TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar gemileri deprem bölgesine doğru yola çıktı.

Şu ana kadar 4 bin çadır 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri afetzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye gönderildi.

“100 MİLYARLIK ACİL DESTEK SAĞLADIK”

Biz de sahadaki arkadaşlarımızla sürekli irtibat içinde Cumhurbaşkanlığı kriz merkezi üzerinden gelişmeleri takip ederek gereken müdahaleleri yapıyoruz. Acil yardım ve destek faaliyetleri için hemen 100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik.

100 MİLYARLIK ACİL DESTEK SAĞLADIK
100 MİLYARLIK ACİL DESTEK SAĞLADIK

“KAN BAĞIŞI STOKLARIMIZ GÜÇLÜ”

Bölgedeki havalimanlarımızın bir kısmını sadece yardım uçuşlarına tahsis ettik. Bölgeye 1000’e yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakta görevli toplamda 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır. Ülkemizin her yerindeki vatandaşlarımız ihtiyaç halinde stokların güçlü tutulması için kan bağışı yapıyor.

İçişleri Bakanlığı’mıza ve TSK’ya mensup olarak güvenlik güçlerimizden çok sayıda personel arama kurtarma çalışmalarında görevlendirildi. TSK, kara unsurlarındaki binlerce personelinin yanı sıra Deniz Kuvverleri’mizin 10 gemisi, Hava Kuvvetleri’mizin 54 yüksek kapasiteli kargo uçağı dahil tüm imkanlarıyla çalışmalarda yer almaktadır. Emniyet teşkilatımız zaten sahadadır.

Türkiye’de depremde: Hangi ülkeler el uzattı, kim ne yaptı?

AB Komisyonunun kriz yönetimi, sivil koruma ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında 19 ülkeden 27 arama kurtarma ve sağlık ekibi gönderildiğini bildirdi.

Türkiye'de depremde: Hangi ülkeler el uzattı, kim ne yaptı?
Türkiye’de depremde: Hangi ülkeler el uzattı, kim ne yaptı?

Bu ülkelerin Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya, Romanya, İtalya, Macaristan, Avusturya, Almanya, Estonya, İspanya, Malta, Slovakya, Portekiz, Karadağ ve Arnavutluk olduğunu ifade eden Lanercic, ekiplerde toplam 1150 kişi ve 70 köpeğin bulunduğu aktardı.

İlk etapta 10 ülke yardım teklif etmiş, daha sonra bu sayı 13 ve 17’ye çıkmıştı.

– AB Sivil Koruma Mekanizması

AB Sivil Koruma Mekanizmasında 27 AB ülkesi dışında İzlanda, Norveç, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Türkiye yer alıyor. Mekanizma yangın, sel, deprem gibi doğal afetlere hazırlık ve bunlara karşılık verilmesi gibi amaçlar için kullanılıyor.

AZERBAYCAN’DAN TÜRKİYE’YE YARDIM

– Azerbaycan’da, Türkiye’deki depremlerde mağdur olan vatandaşlara destek olmak için yardım kampanyaları başlatıldı.

Azerbaycan Kızılayı, “Seninleyim Türkiye’m” isimli yardım kampanyası başlattı ve vatandaşlara kardeş ülke Türkiye’ye yardımda bulunmaları çağrısı yaptı.

AZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE'YE YARDIM
AZERBAYCAN’DAN TÜRKİYE’YE YARDIM

Öte yandan, Azerbaycan Savunma Bakanlığı da Türkiye’ye askeri hekimlerden oluşan ekip gönderdi.

Azerbaycan, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’ye 400’den fazla personel ile insani yardım malzemesi göndermişti.

RUSYA’DAN ARAMA KURTARMA EKİPLERİ TÜRKİYE’YE GELDİ

Rusya Acil Durumlar Bakanı Aleksandr Kurenkov, Türkiye’de depremden etkilenen bölgelere Rus arama kurtarma ekipleri ve sağlık uzmanları gönderildiğini bildirdi.

Kurenkov, başkent Moskova’da yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatı üzerine, arama kurtarma ekiplerinin, Türkiye ile Suriye’ye doğru yola çıktığını belirtti.

Söz konusu ekiplerin, bakanlığa ait 4 uçakla depremden etkilenen bölgelere gönderildiğini kaydeden Kurenkov, bunların 100 kurtarma uzmanı ile 7 kinoloji grubundan oluştuğunu ve gerekli ekipmanlarla donatıldığını aktardı.

Ayrıca Kurenkov, ekiplerle birlikte deprem bölgesine sahra hastanesinin de ulaştırılacağını ve bu hastanede 40 sağlık uzmanının tıbbi destek sağlayacağını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir