Tayfun füzesi 3 kıtada toplam 34 ülkeyi menziline aldı

Tayfun füzesi 3 kıtada toplam 34 ülkeyi menziline aldı

TAYFUN füzesinin menzilinin yakında 1000 km bulacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı TAYFUN füzesinin menzilinin yakında 1000 km bulacağını açıkladı. TAYFUN füzesi hedeflenen azami menzil 1.000km’ye ulaştığı zaman, 3 kıtada toplam 34 ülkeyi menzil içerisine alacak.

Tayfun füzesi 3 kıtada toplam 34 ülkeyi menziline aldı
Tayfun füzesi 3 kıtada toplam 34 ülkeyi menziline aldı

Türkiye’nin dünyada büyük yankı uyandıran yeni balistik füzesi TAYFUN ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tayfun Füzesi menzili 560 kilometre olarak açıklandı, 560’ı bile yeterli bulmuyoruz. Geçen hafta bir görüşme yaptım. Nedir dedim nihai durum. Dediler ki biz 1000 kilometreyi yakalayacağız.” dedi.

TAYFUN FÜZESİNİN 1000 KM’LİK MENZİLİ 3 KITADA 34 ÜLKEYİ İÇERİSİNE ALIYOR

1000 km menzil üzerinden hesaplama yapan Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz TAYFUN füzesinin 3 kıtada toplam 34 ülkeyi menzile alacağını hesapladı.

Buna göre, İtalya, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, Slovakya, Polonya, Ukrayna, Moldova, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Arnavutluk, K. Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, İran, Kuveyt, Irak, S. Arabistan, Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail, Filistin, Mısır ve Libya’ya olan mesafe TAYFUN füzesinin menzili içinde olacak.

TAYFUN FÜZESİNİN 1000 KM'LİK MENZİLİ 3 KITADA 34 ÜLKEYİ İÇERİSİNE ALIYOR
TAYFUN FÜZESİNİN 1000 KM’LİK MENZİLİ 3 KITADA 34 ÜLKEYİ İÇERİSİNE ALIYOR

Bunlardan en gelişmişi olan Bora, 8×8 Taktik Tekerlekli Araç ve Roketsan Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi üzerinden atılıyor ve 280 km menzile sahip. 470 kilogramlık savaş başlığına sahip Bora’nın hedefe ulaşırken yanılma payı da 50 metre olarak veriliyor.

Bora’nın yapımında çoğunlukla ABD’den ithal eden parçalar ve ara ürünler kullanılıyor. Türkiye’nin 10 yılı aşkın süredir, daha uzun menzilli ve daha ağır başlıklı Bora-2 üzerinde çalışıyor. Bora’nın geliştirilmiş ve güncellenmiş versiyonu demek; en az 300 kilometre menzili olması demek. Ancak Bora-2’yle hedeflenen menzille ilgili resmi bir açıklama yok.

TÜRKİYE’NİN BALİSTİK FÜZE HEDEFİ HİPERSONİK HIZ

Katıldığı yayında yeni füze ilgili açıklamalarda bulunan Emekli Kurmay Albay Dr. Eray Güçlüer ise “Tayfun füzesinin menzili hesaplanırken kuş uçuşu mesafe 561 km ama roket parabol şeklinde uçuyor. Aslında füzenin izlediği yol aslında 561 km’den fazla. TAYFUN füzesinin menzili 561 km olarak gözükse de uçuş yolunu hesapladığımızda 1000 km’nin biraz altında bir mesafe çıkıyor. Türkiye 1000 km’nin üstünü yakalamaya çalışıyor. Bu oran ile orta menzilli balistik füze sınıfına girecek.

TÜRKİYE'NİN BALİSTİK FÜZE HEDEFİ HİPERSONİK HIZ
TÜRKİYE’NİN BALİSTİK FÜZE HEDEFİ HİPERSONİK HIZ

Seyir hızı olarak ise 4 mach’lık bir rakam çıkıyor. Türkiye hipersonik füzeyi yakalamaya çalışıyor, bu oran ses hızının 5 katı. Hipersonik füzeye ulaştığınız zaman, düşmanın radar sistemi bunu algılayamıyor.” dedi.

Balistik füzeler neden önemli?

Muharebe sahası için büyük öneme sahip balistik füzeler, genellikle denizden/denizaltıdan karaya veyahut karadan karaya atılıyor. Ateşlendikten itibaren parabol bir yörünge izliyor ve çoğunlukla atmosferin sınırını aşarak uzaya çıkıyor. Akabinde ise tekrar yörüngeye girip, yer çekiminden ötürü elde ettikleri o yüksek hızla hedeflerine yöneliyor.

Balistik füzeler neden önemli?
Balistik füzeler neden önemli?

Balistik füzelerin imha edilmesi, atmosfere girdikten sonra elde ettikleri hız sebebiyle çok zor. Bu sebepten ötürü uzayda, yani hedef yönelmeden önce imha edilmeleri gerekiyor. Bunun için de anti-balistik füzeler mevcut ancak onlar da çok yüksek birim maliyete sahipler. Ayrıca uzayda imha edilmeleri için çok gelişmiş sensör ağı gerekiyor. ABD ve Rusya başta olmak üzere oldukça az ülke anti-balistik füze teknolojisine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir