TAYFUN Balistik Füzesinin Atış Görüntüleri Paylaşıldı

TAYFUN Balistik Füzesinin Atış Görüntüleri Paylaşıldı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TAYFUN Balistik Füzesinin atış görüntülerini paylaştı. Türk semalarının koruyucusu SİPER’in son testinde uzun menzilde hedefi tam isabetle vurduğu belirtildi.

ROKETSAN tarafından geliştirilen TAYFUN Balistik Füzesi’nin test atışının görüntüleri paylaşıldı. Bu kapsamda TAYFUN füzesinin BOZAT adı verilen 8×8 bir TEL (Transporter erector launcher lançerli taşıyıcı araç) aracının üzerinde yer aldığı görüldü. Konuyla ilgili görüntüler Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in konuk olduğu  canlı yayınında ilk defa yayımlandı.

TAYFUN Balistik Füzesi’nin atış görüntüleri paylaşıldı

ANKARA – Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TAYFUN Balistik Füzesi’nin atış görüntülerini paylaştı.

Savunma Sanayii Başkanı Demir, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk semalarının koruyucusu SİPER sahaya inmeden önceki son testinde, uzun menzilde hedefi tam isabetle vurdu.

Karada, havada, denizde ve uzayda istiklal ve istikbalimiz için gece gündüz canSİPERane çalışmaya devam ediyoruz! Tebrikler” ifadelerine yer verdi.

TAYFUN füzesinin menzilinin yakında 1000 km bulacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı TAYFUN füzesinin menzilinin yakında 1000 km bulacağını açıkladı. TAYFUN füzesi hedeflenen azami menzil 1.000km’ye ulaştığı zaman, 3 kıtada toplam 34 ülkeyi menzil içerisine alacak.

TAYFUN füzesinin menzilinin yakında 1000 km bulacağını açıkladı
TAYFUN füzesinin menzilinin yakında 1000 km bulacağını açıkladı

1000 km menzil üzerinden hesaplama yapan Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz TAYFUN füzesinin 3 kıtada toplam 34 ülkeyi menzile alacağını hesapladı.

Buna göre, İtalya, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, Slovakya, Polonya, Ukrayna, Moldova, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Arnavutluk, K. Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, İran, Kuveyt, Irak, S. Arabistan, Suriye, Lübnan, Ürdün, İsrail, Filistin, Mısır ve Libya’ya olan mesafe TAYFUN füzesinin menzili içinde olacak.

Bunlardan en gelişmişi olan Bora, 8×8 Taktik Tekerlekli Araç ve Roketsan Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi üzerinden atılıyor ve 280 km menzile sahip. 470 kilogramlık savaş başlığına sahip Bora’nın hedefe ulaşırken yanılma payı da 50 metre olarak veriliyor.

Bora’nın yapımında çoğunlukla ABD’den ithal eden parçalar ve ara ürünler kullanılıyor. Türkiye’nin 10 yılı aşkın süredir, daha uzun menzilli ve daha ağır başlıklı Bora-2 üzerinde çalışıyor. Bora’nın geliştirilmiş ve güncellenmiş versiyonu demek; en az 300 kilometre menzili olması demek. Ancak Bora-2’yle hedeflenen menzille ilgili resmi bir açıklama yok.

Bora füzesinin hikayesi..

Bora balistik füzesi, Türk-Çin savunma iş birliğinden doğan, Çin’in B-611 ana serilerinden esinlenerek üretilen bir ürün. Mevcut açık-kaynaklı literatür, Türkiye’nin 300-mm’lik çok namlulu roketatar sistemlerini ve J-600T taktik balistik füzelerini de, Ankara ile Pekin arasında 1990’lı yılların sonunda başlatılan ikili askeri iş birliğine kadar götürüyor.

Türkiye’nin yeni füzesi 280 km menzile sahip ve GPS/INS güdüm sistemi bulunmakta. Çin B-611’in 50 metrelik bir CEP değeri vardır yani sapma payı balistik füzelerin isabet yetenekleri için kritik bir parametredir. ROKETSAN’ın cep değeri ise  BORA’da 10 metre kadar inerek cok yüksek nokta atışı yapabileceğini göstermektedir. Füze,  470 kilogramlık konvansiyonel harp başlığı taşıyabiliyor. MTCR (füze teknolojisi kontrol rejimi) kısıtlamaları ve Türkiye’nin Bora’yı ihraç etmek istediği göz önüne alındığında, füzenin mevcut özellikleri, test performansı ve gerçek çatışma koşullarında da kullanılmış olması büyük avantajlar sunuyor.

Yerli Balistik Füzelerimiz BORA Ne kadar Etkili ?

Yerli Balistik Füzelerimiz BORA Ne kadar Etkili ?
Yerli Balistik Füzelerimiz BORA Ne kadar Etkili ?

Özellikle olası Yunan savaşını belki de başlamadan bitirecek kadar etkili olabilir, zira Türkiye deki teknoloji ile balistik füze teknolojisi birleşince nokta hedefleri 1 saat içerisinde yok etmek mümkün. TB2 veya diğer insansız araçlarımız ile, lazerli hedefleme veya nokta istihbarat alındığında sapma payı 10 metre olan bir balistik füze, Yunanistan gibi zayıf bir ülke için savaş bitirici silah olmaması için hiçbir sebep yok.

Yerli balistik füzelerimiz, hava alanları , limanlar, üst askeri birliklerini ( alay, tugay, tümen vb ), gibi hedeflere etkili saldırıda Yunanista’nın hiçbir sansı olmayacağını açıkça söylemeliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir