Tam 720 adet Bayraktar TB-2 SİHA satın aldılar!

Tam 720 adet Bayraktar TB-2 SİHA satın aldılar!

Bayraktar TB2 SİHA’lara dünyanın birçok noktasından talep yağıyor. BAYKAR’ın ayda 20 adet TB2 SİHA ürettiği ve şu ana kadar 720 SİHA sattığı ortaya çıktı.

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, TB2 için 22 ülkeyle ihracat sözleşmesi yaptıklarını ve üretim hattının 3 yıl boyunca rezerve olduğunu açıkladı. BAYKAR ayda 20 adet TB2 üretiyor; bu da 720 SİHA’nın şimdiden satıldığını gösteriyor. Ukrayna’ya satılan bazı sihalar da 400′ üncü siha sayılarını görmüştük.

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna ordusuna yardım eren Came Back And Alive Vakfı’nın sorularını yanıtladı. Bayraktar, TB2 SİHA’nın üretim kapasitesi hakkında açıklamalarda bulundu. BAYRAKTAR TB2 SİHA’dan başlangıçta ayda 1 adet yapıldığını belirten Haluk Bayraktar, bu rakamın şu anda 20’ye çıktığını açıkladı.

Tam 720 adet Bayraktar TB-2 SİHA satın aldılar!
Tam 720 adet Bayraktar TB-2 SİHA satın aldılar!

Bayraktar TB-2 22 ülkeye ihraç edildi

Gelecek yıl daha fazla Bayraktar TB2 üretmek istediklerini söyleyen Haluk Bayraktar, “Çok daha büyük miktarlarda Bayraktar TB2 SİHA üretmek istiyoruz, bu konuda gerekli yatırımları yapıyoruz” dedi. Şu ana kadar 22 ülke Bayraktar TB2 ve 4 ülke ile AKINCI ihracatına yönelik sözleşme imzalandığını vurgulayan Haluk Bayraktar, BAYKAR üretim hattının 3 yıl boyunca rezerve olduğunu açıkladı. Bu 720 SİHA’nın satıldığını gösteriyor.

Bayraktar TB2’lerin Yerlilik Oranı Nedir?

Tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran ve şu anda da 6 ayı aşkın süredir devam eden Rusya- Ukrayna savaşında aktif olarak rol oynayan Bayraktar TB2’lerin yerlilik oranı dünya gündemine damgasını vurmuştur. Şu anda piyasada olan ve ülkeler tarafından kullanılan savunma araçları arasında rekor sayıda sayılabilecek düzeyde bir yerliliğe sahip olan Bayraktar TB2’lerin yerlilik oranı yüzde 93 olarak açıklanmıştır.

TEI-PD170
TEI-PD170

Bayraktar TB2’lerin Motoru Yerli mi Kim Üretiyor?

Bayraktar SİHA motorunun üreticisi, son yıllara damgasını vuran insansız hava aracı ile yakından ilgilenen ülkeler tarafından sıklık ile araştırılmaya devam ediliyor. Daha önce yapılan resmi açıklamalar kapsamında nemli bilgilere değinen Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, insansız hava aracının motorunu geliştiren üretici firmayı açıklamıştı. SAHA İstanbul’un İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen SAHA EXPO Savunma ve Havacılık Hibrit Fuarı’nda konuşma yapan Haluk Bayraktar, insansız hava araçlarında, Ivchenko Progress ve Motor Sich’in iş birliği ile üretilmiş olan AI- 322F motorunun kullanılacağını ifade etmişti. Ancak uzun zamandır yerli üretim olan pd 170 motorunu kullanmaktadır. PD-170 motoru kendi sınıfından dünya lideri olduğunu da özellikle belirtmek isterim.

TB2 SİHA özellikleri

 • Haberleşme menzili: <300 km
 • Seyir – maksimum hız: 70 knot – 120 knot
 • Faydalı yük kapasitesi: 150 kg
 • Faydalı yük – ISR: Değiştirilebilir EO/IR/LD ya da çok amaçlı AESA Radar
 • Faydalı yük – mühimmatlar: 4 Adet lazer güdümlü akıllı mühimmat
 • Yakıt kapasitesi / tipi: 300 Litre / benzin
 • Kalkış ve iniş: Pist (Otomatik)
 • Maksimum kalkış ağırlığı: 700 kg
 • Havada kalış: 27 Saat
 • Kanat açıklığı: 12 metre
 • Yükseklik: 2.2 metre
 • Uzunluk: 6.5 metre
 • İtki tipi: 105 Hp içten yanmalı enjeksiyonlu motor
 • Operasyonel – maksimum irtifa: 18 bin feet – 25 bin feet

600 milyon liralık fabrika

Bu arada Resmi Gazetede 5 Eylül 2019 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığının 1504 sayılı karara göre; Baykar, 600 milyon liralık yatırım ile yeni bir insansız hava araçları ve akıllı sistemler üretim tesisi kuracak. Tesisin faaliyetleri ise devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir