SYS, CANiK M2 QCB için Yeni İhracat Siparişleri Aldı

CANİK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfek

Uçaksavar olarak bilinen CANİK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfeği seri üretimine başlama aşamasına gelen Samsun Yurt Savunma (SYS), ihracat için ön sipariş aldı. SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, “Bu silahın, Afrika ve Güney Doğu Asya ülkelerinde çok büyük bir pazarı bulunuyor. Dünyada bu silahı üretebilen sadece 4 firma var. 5’incisi bir Türk şirketi olan Samsun Yurt Sanayi olacağı için gururluyuz. Uluslararası üreticilerin, bu silahın farklı ülkelere satışı için ihracat lisansı almaları, en az 90 gün sürüyor. Biz sipariş aldıktan 45 gün sonra teslimat yapabileceğiz” dedi.

CANİK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfek
CANİK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfek

650 ADET UÇAKSAVARIN ÜRETİMİ TAMAM

Savunma sanayindeki yüzde 100 yerli ‘uçaksavar’ gereksinimini 2010’lu yılların başında öngören ve Ar-Ge çalışmalarına 2012 yılında başlayan SYS, 2018’de Milli Savunma Bakanlığı ile imzaladığı ‘PMT 12.7 mm Ağır Makineli Tüfek Projesi’nin ardından çalışmalarına hız verdi.

Son teknoloji ve NATO ordularının envanterindeki silahların standartların da uçaksavar üretme kabiliyetine sahip olan şirket, projede tüm test süreçlerini 6 kez başarıyla tamamlandı.

CANİK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfeğin namlusu üzerinde iyileştirme çalışmalarını halen sürdüren SYS, prototiplerle birlikte 650 adet ağır makineli tüfeğin teslimatını yapmaya da hazır.

SİLAHLAR NATO STANDARTLARINDA

Proje sonunda teslim edilecek ağır makineli tüfeklerin NATO ve T.O.P. standartlarında ve dünyadaki rakiplerinden daha üstün özelliklere sahip olması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, şimdiden dünyanın birçok ülkesinden ön sipariş almaya başladıklarını belirtti.

Aral, yerli uçaksavarın ihracat potansiyeliyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Özellikle Afrika ve Güney Doğu Asya ülkelerinde, bu silahın çok büyük bir pazarı bulunuyor. Bununla birlikte, dünyada bu silahı üretebilen sadece 4 firma var. 5’incisi bir Türk firması olacağı için gururluyuz. Uluslararası üreticilerin, bu silahın farklı ülkelere satışı için ihracat lisansı almaları, en az 90 gün sürüyor. Biz sipariş aldıktan 45 gün sonra teslimat yapabileceğiz. Dünyadaki pek çok ülke, M2 12.7 mm ağır makineli tüfeklerin kabul testleri için, ABD tarafından tanımlanan T.O.P. standardını uyguluyor. İlk etapta üreteceğimiz M2 QCB 12.7 mm ağır makinalı tüfekler, T.O.P. standardını kolaylıkla karşıladığı için, ihracat potansiyeli çok yüksek olacak.”

CANİK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfek
CANİK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfek

HEDEF; İLK ETAPTA 2 BİN ADET ÜRETMEK

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde araç konvoyları, araç parkları, tabur ağırlık bölgesi, tabur komuta yeri, piyade birliklerinin temel atış destek unsuru, su üstü platformlarının asitmetrik taaruza karşı önlem ve amfibi harekatta görev alan unsurların ileri atış destek görevleri içerisinde kullanılıyor.

SYS ilk etapta, yılda 2 bin adet CANIK M2 QCB’yi seri olarak üretmeyi, daha sonra ise bu kapasiteyi her yıl bin adet arttırmayı planlıyor. 9 mm hafif silah alanında kazandığı başarıları 12.7 mm ağır makineli silah üretiminde devam ettirmeyi hedefleyen SYS, Canik Arms markasıyla  1.2 dakikada 1 tabanca üretiyor. Bu da yıllık 350 bin adet tabanca üretimi anlamına geliyor.

SHOT Show fuarına katılan Samsun Yurt Savunma (SYS), ABD’de ilk kez sergilediği CANiK M2 QCB ağır makineli tüfek için yeni ihracat siparişleri aldı. Yeni siparişler, Brezilya ve Paraguay ile çeşitli Uzakdoğu ve Güney Amerika ülkelerinden geldi.

Firma, 18-21 Ocak tarihlerinde Las Vegas’ta gerçekleştirilen fuardaki standında, 30 bini aşkın ziyaretçi ağırladı. Yeni müsabaka tabancası CANiK SFx RIVAL’ı ve MECANIK marka optik nişangâhları yurt dışındaki bir fuarda ilk kez sergileyen SYS, çeşitli ürünleri için ABD’nin önemli mağaza zincirlerinden yüksek miktarlarda siparişler aldı.

CANİK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfek
CANİK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfek

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, firmanın fuar katılımı hakkında şunları söyledi: “Dünya endüstri devleri arasında Türkiye’yi temsil etmek bizim için büyük bir gurur kaynağı ve başarı göstergesi oldu. Yarış tabancamız SFx RIVAL ve ülkemizin milli uçaksavarı CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfeğimizle fuarın yıldızı olduk. Fuar standımızda ABD pazarına sunacağımız yeni ürünlerimizden MECANIK optik nişangâhlarımız da büyük bir ilgi topladı.

Özellikle 18 aylık Ar-Ge çalışması sonucu tasarladığımız yeni yarış tabancamız, sportif atıcılar ve kişisel savunma amaçlı tabanca kullanıcılarına daha iyi bir atış deneyimi sunabilecek nitelikte olan özellikleriyle ilgiyi üzerine topladı. Medarı iftiharımız CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfeğimizle dünyada bu silahı üreten 5’inci ülke olan Türkiye’yi fuarda temsil etmenin onurunu yaşadık. Ateşli silahlar alanında geliştirdiğimiz yeni ürünlerimizle bu alandaki en yeni trendlerin belirleyicisi olduk. Fuar süresince kurduğumuz iş bağlantılarıyla pazardaki hareket alanımızı genişlettik. Aldığımız yüksek miktardaki siparişlerin pazardaki faaliyetlerimize nitelikli bir değer kazandıracağını şimdiden söylemek mümkün.

GENEL ÖZELLİKLERİ

  • Hızlı değiştirilebilir namlu
  • Sıcak namlu değişimini kolaylaştıran namlu taşıma kolu
  • Yönü değiştirilebilir kurma kolu
  • Yönü değiştirilebilir şerit besleme sistemi
  • Tekli ve otomatik atış seçeneği
  • Krom kaplama namlu iç yüzeyi
MODEL CANiK M2 QCB
Kalibre 12.7 mm (.50 cal.)
Mühimmat Tipi 12.7 x 99 Standart NATO
Silahın Ağırlığı (Esnek Mermi Yolu, Mayon Kutusu ve Tripod dahil değil) Max. 38.5 kg
Namlu Komplesi Ağırlığı Max. 12 kg
Toplam Boy Max.1.665 mm
Namlu Boyu Max. 1.145 mm
Çalışma Mekanizması Hava ile soğuyan şeritle beslenen geri tepme ile çalışan
Ateşleme Mekanizması Seçmeli Tam veya Yarı Otomatik
Namlu Çıkış Hızı 900 m/s (Mühimmat Cinsine Göre Değişebilir)
Atım Hızı 450-650 atım/dakika
Etkili Menzil 1.830 m
Maksimum Menzil 6.800 m
Namlu Ömrü Min. 20.000 atım
Dağılım Değeri (Yarı Otomatik) 100 metrede 18cm (≈6 MOA)
Geri Tepme Kuvveti 150-250 pounds

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir