Suudi Arabistan Türkiye’den alıyor hem de 6 milyar dolar

Suudi Arabistan Türkiye'den alıyor hem de 6 milyar dolar

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin davanın devrinin ardından Suudi Arabistan, 2020 yılından beri Türkiye ürünlerine uyguladığı ambargoyu kaldırma kararı verdi.

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerin düzeltilmesinin ardından sıradaki ülke Suudi Arabistan oldu. Suudi Arabistan ile de ilişkiler yeniden rayına oturtuldu.

Suudi Arabistan ÖNCE SEYAHAT YASAĞI KALKTI

Selman isteğini ziyaret öncesi Türkiye’ye seyahat yasağını kaldırarak başladı. Bu adımın ardından dikkat çeken bir hamle daha geldi.

Suudi Arabistan Türkiye'den alıyor hem de 6 milyar dolar
Suudi Arabistan Türkiye’den alıyor hem de 6 milyar dolar

TÜRK ÜRÜNLERİNE UYGULANAN AMBARGO DA SON BULDU

Son olarak Suudi Arabistan, 2018 yılından beri Türk ürünlerine uyguladığı gayri resmi ambargoyu kaldırdı.

Öte yandan iki ülkenin karşılıklı olarak devreye soktuğu yapıcı adımların meyvesini verdiği görülüyor. Diplomatik kaynaklara göre bu adımların ilerleyen günlerde daha da artması bekleniyor.

Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki normalleşme sonrası Arap ülkesinden mobilya sektörüne ilgisi bir hayli yükseldi.

Türkiye ve Suudi Arabistan arasında son yıllarda yaşanan gerilimin diyalogla aşılması, mobilya sektörünün bu ülkeye yaptığı ihracata yeniden hareketlilik kazandırdı. Ekim ayı itibariye, Türkiye’den Suudi Arabistan’a yapılan ihracat rakamları 2021 yılının üzerine çıktı. Sektör temsilcileri, Arabistan’a yılsonu itibariyle 35 milyon dolarlık ihracat öngördüklerini, 2023 yılında ise bu rakamın 150-200 milyon dolara kadar çıkabileceğini ifade etti. Yakalanan ihracat ivmesiyle birlikte 1 yıl içinde Suudi Arabistan’ın yeniden sektörün 5’inci pazarı haline gelmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan’la ikili ilişkilerin her geçen gün iyileşmesinin pazarda tekrar güçlenmelerini sağladığını kaydeden İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (İİB) Başkanı Erkan Özkan, “Bölge, birkaç yıl öncesinde mobilya üreticilerimizin 5’inci pazarı konumundaydı ancak yaklaşık bir buçuk yıl süren aksamalar ihracat rakamlarının düşmesine sebep oldu. Yılın ilk altı ayında grafik istediğimiz gibi gitmiyordu ancak haziran itibarıyla rakamlarda artış başladı. İki ayda yaklaşık 6 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştık.

TÜRK ÜRÜNLERİNE UYGULANAN AMBARGO DA SON BULDU
TÜRK ÜRÜNLERİNE UYGULANAN AMBARGO DA SON BULDU

Şu anda geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 57 daha fazla ihracat yaparak 2021 yılının total rakamını geçmeyi başardık. Hareketliliğin tekrar başlamasıyla birlikte haziran ayından beri yakaladığımız ivme aynı şekilde devam ederse bu yılı 35 milyon dolar seviyelerinde tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu. Suudi Arabistan’ın çok büyük bir pazar olduğunu, aktaran “İhracatımız 210 milyon dolarlara kadar çıkmıştı. Şimdi hem üreterek hem de ihraç ederek eski günlerdeki rakamlarımıza çıkmayı hedefliyoruz. Her şey istediğimiz gibi giderse 2023 yılında pazardaki eski günlerimize dönebiliriz. Gelecek yıl 150-200 milyon dolarlık seviyelere çıkarak bu doğrultuda kararlı adımlarımızı sürdürmek istiyoruz.”

Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği (MOYSAD) Başkan Vekili Davut Doğan da gelişmeleri değerlendirdi.

“Eski günlerimize döneceğiz”

“Pazarın kapanmasıyla ülkedeki bayiliklerde ciddi kopmalar oldu. Şu anda yapılan satışlar daha çok otellerin yenilenmesi gibi proje bazlı satışlar” diyen Doğan, “Kaybedilen bayiliklerin yeniden kazanılmasıyla birlikte 1 yıl içinde Suudi Arabistan yeniden ilk 5 pazarımız arasına girer” diye konuştu. Öte yandan dünyada resesyon olsa da sektörün Rusya’da da büyüdüğünü aktaran Doğan, “Aynı şekilde Dünya Kupasına hazırlanan Katar’da şirketlerimiz güzel işler yaptı. Afrika’da büyüyen bir pazar Doğanlar Mobilya olarak Gana’da bir mağaza açılışına hazırlanıyoruz. Ayrıca Angola, Zambiya ve Ugandada geleceği olan pazarlarımız arasında. Tüm bunlarla sektörümüz bu yıl hedeflediği 6 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalar” diye konuştu.

Ruslar İtalyan mobilyasını bıraktı

Bu yıl Suudi Arabistan kadar Rusya’da sektörün yükseleceği yeni pazarlar arasında yer alıyor. 2022 yılı öncesinde Rusya’nın Türkiye’den mobilya alımlarının oldukça az olduğuna dikkat çeken Erkan Özkan, “Rusya’nın Avrupa ile sıkıntılar yaşamaya başlamasıyla birlikte pazarda yeni alanlar açılmış oldu. Rusların normalde İtalyan mobilyasına bir düşkünlüğü vardı ama artık oradan alamıyorlar. Bu sebeple başka ülkelerin üretimlerine yoğunlaşmış durumdalar. Biz de üreticilerimizle birlikte Rusya pazarında olmaya ve oradaki payımızı artırmaya çalışıyoruz. Geçen yıl Rusya’ya yaklaşık 67 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Hedefimiz 2022 yılını, geçen yılın rakamlarının üzerine çıkarak tamamlamak. Özellikle Rusya’daki mobilya fuarlarına katılarak hem iş birliklerimizi hem de pazardaki bilinirliğimizi artırmaya çalışıyoruz” bilgisini paylaştı.

Türkiye’ye Tarımda dolar yağabilir, tamı tamına 35 milyar dolar

Batı’da başlayan enerji krizi sonrası Avrupalı dev zincir marketler rotayı resmen Türkiye’ye çevirdi. Türkiye’nin tarımsal alandaki ihracatı 10 milyar dolara çıkabilir.

Türkiye tarımsal üretimde kendi kendine yeten nadir ülkelerden biri. Kendine yeterlilik Çin’de yüzde 46, Almanya’da yüzde 78, ABD’de yüzde 88 iken bu oran Türkiye’de yüzde 136. Fındıkta, kirazda, incir ve kayısı üretiminde dünya lideriyiz. Ancak bazı ürünlerdeki ihracat miktarı istenen seviyede değil. Örneğin; taze sebze ve meyvede toplam ihracatımız 3-3.5 milyar dolar seviyesinde. Hollanda’da ise bu rakam 100 milyar doları aşıyor.

Türkiye'ye Tarımda dolar yağabilir, tamı tamına 35 milyar dolar 
Türkiye’ye Tarımda dolar yağabilir, tamı tamına 35 milyar dolar

Uzmanlara göre; ihracat pazarlarında etkili olunamamasının bir kaç nedeni var. Ürün çeşitliliği yetersiz olması, ilaç kalıntısı içermeyen üretimin sınırlı olması ve en büyük ihracat pazarlarımızdan Avrupa’da İspanya, Hollanda, İtalya gibi ülkelerin pazara hakim olması en önemli nedenler olarak sıralanıyor. Ancak Rusya-Ukrayna savaşı sonrası patlak veren doğalgaz krizi nedeniyle Avrupalı çiftçilerin üretimden vazgeçip seraları kapatması pazarda dengeleri değiştirmiş durumda. Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, tropikal meyve üreticisi Mustafa Ezici ve Almanya’da yaklaşık 40 yıldır yaş sebze-meyve ihracatı yapan iş insanı Mirbey Adam, Türkiye’nin potansiyelinin avantaja çevirebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir