SONGAR Silahlı DRONE SİSTEMi

SONGAR Silahlı DRONE SİSTEMi

SONGAR DRONE SİSTEM

Türkiye’nin ilk milli silahlı drone sistemine yerli imkanlarla geliştirilen ASISGUARD firması  geliştirilen SONGAR 40 milimetre çapında mini roket entegre edildi.

İlk olarak otomatik makineli tüfekle ortaya çıkan ve daha sonra güvenlik güçlerinin envanterine katılan Songar’a geçen sürede farklı silah sistemleri ve mühimmatlar entegre edildi. Bunlara son olarak yerli imkanlarla geliştirilen mini roketler eklendi.

Asisguard ve Troy Teknoloji Savunma’nın bir süredir yürüttüğü entegrasyon çalışmaları sonunda ilk kez atış testi gerçekleştirildi. Songar’a yerleştirilen atıcı tüplere monte edilen mini roketlerle 8 başarılı atış yapıldı.

SONGAR DRONE SİSTEM
SONGAR DRONE SİSTEM

40 milimetre çapındaki roketler mini ve mikro insansız hava araçları (İHA) ile insansız kara araçlarında kullanılabilecek, dışa bağımlılığı olmayan bir çözüm olarak geliştirildi.

Döner veya sabit kanatlı, alçak irtifa, mini veya mikro İHA’ların taşıyabileceği yük limitleri içinde kalan mini roket, çok amaçlı kullanım için uygun altyapıya sahip bulunuyor. Yerli olarak üretilen, ihtiyaca göre geliştirilebilen sistemin, iç güvenlik ve sınır ötesi harekatlar ile meskun mahal operasyonlarında kullanımının faydalı olacağı değerlendiriliyor.

SONGAR DRONE SİSTEM
SONGAR DRONE SİSTEM

Tehditlere karşı tek seferde 6 mini roket

Uzunluğu 170 milimetre olan mini roket, 550 milimetrelik atıcı tüpten fırlatılıyor. Roketin ağırlığı tek kullanımlık atıcı tüple 500 grama karşılık geliyor. Bir mini İHA’ya 6 adete kadar roket entegre edilebiliyor.

Mini roket 2 kilometre azami menzile ulaşıyor, 1000-5000 metre etkili menzil aralığıyla görev yapıyor. Öğrenebilen akıllı tapaya sahip antipersonel harp başlığı 12 metre yarıçapta etkinlik gösteriyor. Zırh delici harp başlığı penetrasyon kabiliyeti STANAG 4569 Level 2 seviyesine karşılık geliyor.

Her bir SONGARTM Silahlı Drone Sistemi aşağıdaki sistemlerden oluşmaktadır:

● Bir adet SONGAR Silahlı Drone

● Bir adet Yer Kontrol İstasyonu (YKİ)

● Bir set Yer Destek Teçhizatı

Songar Silahlı Gimballı
SONGAR DRONE SİSTEM

GENEL ÖZELLİKLERİ

  • Milli Tasarım
  • Yer Kontrol İstasyonu (YKİ)
  • Otonom ve Manuel Uçuş Modları
  • Deniz seviyesinden 3000 metre, yer seviyesinden 300 metre yükseklikte çalışma kabiliyeti
  • Telemetri verilerinin ve görüntünün eş zamanlı aktarımı
  • Harita üzerinde rota planlama ve otonom uçuş
  • Kritik batarya ve bağlantı kopması durumlarında otomatik eve dönme özelliği
  • Standart 3 km ve opsiyonel 5 km menzilde görev icra edebilme özelliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir