Siper 70+km Uzun menzilli milli hava savunma füzesi

Siper 70+km Uzun menzilli milli hava savunma füzesi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Siper açıklıyor.

“Hava savunma sistemlerimizin yolculuğuna devam ediyoruz. Adım adım olan bu yolculukta çeşitli kademelerdeki sistemlerimizi devreye koyduk ve şu anda daha ileri kademelere doğru olan yolculuğumuzda Siper’e doğru hedeflerimize yürüyoruz. Siper yolculuğumuzun testlerinden birisini daha gerçekleştirdik. Giderek artan menzil ve irtifalarda testlerimiz devam ediyor. Çeşitli mesafelerde ürünler çıkmaya devam edecek. Siper hedefimize geçtiğimiz günde ülkemizde 5-6 çeşit hava savunma sistemimizin devrede olduğunu göreceğiz.”

Siper Uzun menzilli milli hava savunma füzesi
Siper Uzun menzilli milli hava savunma füzesi

Siper füzesi, Türkiye’nin katmanlı hava savunma ihtiyacının milli imkânlarla karşılanması açısından büyük önem taşıyor. Bölge hava savunması kapsamında stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı korunması amacıyla geliştirilen Siper, uzun menzilde ve dağıtık mimaride hava savunması sağlanmasına imkân verecek. Yürütülen çalışmalarla yerli sistemlere katmanlı bir hava savunması oluşturulması amaçlanıyor.

Bu kapsamda 2019 yılında KORKUT sistemlerinin seri üretimi ve 35 mm Modernize Çekili Topların teslimatları gerçekleştirilirken, sonrasında araçtan atılan 4 kilometre irtifa ve 8 kilometre menzile kadar etkili SUNGUR füze sistemi hizmete alındı.

Alçak irtifa hava savunma füze sistemi HİSAR-A+ füzesinin teslimatlarına başlanırken Hisar-O+ füzesinin seri üretimi başladı. HİSAR A+ sisteminin önleme menzili 15 kilometre iken HİSAR O+ sistemininki 25 kilometreyi buluyor. Siper’in ise S-400 ile rekabet edebilir bir seviyede olması amaçlanıyor.

Siper Uzun menzilli milli hava savunma füzesi
Siper Uzun menzilli milli hava savunma füzesi

ÖZELLİKLERİ NELER?

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan SİPER UMBHSFS Projesi; Roketsan, ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE iş birliğiyle geliştirilmekte.

Test atışı gerçekleştirilen füze, HİSAR-RF Füzesi üzerinden geliştirilen SİPER Blok-I Füzesidir. 70+ kilometre menzile sahip olacağı tahmin edilen SİPER Blok-I Hava Savunma Füzesi, HİSAR-RF füzesi üzerinden geliştirildi.

Tıpkı HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ Füzelerinde olduğu gibi çift darbeli motoru bulunan SİPER Blok-I Hava Savunma Füzesi, ayrılabilir fırlatma motoru yani booster’a sahip.

Siper Uzun menzilli milli hava savunma füzesinde kullanılacak uzun menzilli radar
Siper Uzun menzilli milli hava savunma füzesinde kullanılacak uzun menzilli radar

Böylelikle esasında radar güdümlü orta menzilli hava savunma füzesi (HİSAR-RF)’nin menzilinde iki katından fazla artış sağlandı.

Gerçekleştirilen test esnasında SİPER Blok-I Füzesi; booster motor ile platformdan ayrılmış, kademe ayırma sistemi ile booster motoru uçuş esnasında füzeden ayrılmış ve çift darbeli motora sahip HİSAR-RF füzesi uçuşunu gerçekleştirildi.

SİPER Blok-I Füzesinin, 2022 yılında da atışlı testleri devam edecektir. HİSAR-RF üzerinden geliştirilen SİPER Blok-I Füzesi, SİPER Sistemi’nde kullanılacak füzelerden sadece bir tanesi.

katmanlı hava savunma sistemi
katmanlı hava savunma sistemi

SİPER, tıpkı Patriot ve S-400 sistemlerinde de olduğu gibi birden fazla füze seçeneğinin bulunacağı ve zaman içerisinde daha gelişmiş füzelere ev sahipliği yapacak bir ‘Çok Katmanlı Hava Savunma Füze Sistemi’ olarak adlandırılmakta.

Her bir SİPER Hava Savunma Sistemi Bataryası; dört adet SİPER Füze Fırlatma Sistemi (FFS)’ne, en az iki adet Füze Taşıma Yükleme Sistemi (FTYS)’ne, bir adet TEIRS Arama Radarı (AR)’na, bir adet Atış Kontrol Merkezi (AKM)’ne, bir adet Atış Kontrol Radarı (AKR)’na, bir adet Filo Kontrol Merkezi (FKM)’ne ve üç adet Haberleşme İstasyon Aracı (HİA)’na sahip olacaktır. SİPER Sistemi’nde Arama Radarı olarak ise ASELSAN tarafından geliştirilen Erken İhbar Radar Sistemi kullanılacaktır.

Siper Uzun menzilli milli hava savunma füzesinde kullanılacak uzun menzilli radar
Siper Uzun menzilli milli hava savunma füzesinde kullanılacak uzun menzilli radar

Testi gerçekleştirilen füzenin açık kaynaklarda yazan özellikleri:

 • Menzil: 70>100 km
 • İrtifa: 20+ km
 • Savaş Başlığı: RF Güdüm
 • Hisar-O+’nun booster takılmış hali
 • Envanter: 2023

Her filoda;

 • 1 adet Filo Kontrol Merkezi (FKM)
 • 1 adet Arama Radarı (TEIRS-Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi)
 • 1 adet Haberleşme Röle Aracı (HRA)
 • 2 Batarya
siper hava savunma sistemi
siper hava savunma sistemi

Her bataryada;

 • 1 Atış Kontrol Radarı (AKR) (Silah Tespit Radarı (STR) uzerinden)
 • 1 Atış Kontrol Merkezi (AKM)
 • 4 adet Füze Fırlatma Sistemi (FFS) (6’lı lancer)
 • 1 adet Haberleşme İstasyon Aracı (HIA)
 • 2 adet Füze Taşıma Yükleme Sistemi (FTYS)
 • Füzeler (70-90 km menzil, hava soluyan hedefler icin)
 • Milli Radar Ağı RADNET, NATO, Link16, Üst Komuta Kontrol vb bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir