Selçuk Bayraktar’dan MİUS Kızılelma ve TB3 SİHA açıklamaları

Selçuk Bayraktar'dan MİUS Kızılelma ve TB3 SİHA açıklamaları

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar TB-3 SİHA ve MİUS Kızılelma üzerinde yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Bayraktar “Bu iki hava aracı göreve başlarsa muharebe tarihinde devrim yapacaklar.” dedi

Selçuk Bayraktar, ilk uçuşuna gün sayan Türkiye’nin yeni gücü milli insansız savaş uçağı (MİUS)Bayraktar Kızılelma’nın da üretim hattına girdiği görüntüleri paylaşmıştı.

Bayraktar, Batman Üniversitesi’nde bir araya geldiği öğrencilerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Savunma sanayisinin, ulusların bağımsızlığı için önemli olduğunu belirten Bayraktar, teknoloji geliştirebilme kabiliyetinin de uluslar için neredeyse okuma-yazma bilme oranı kadar yaşamsal öneme sahip olduğunu söyledi.

Bayraktar TB3 SİHA
Bayraktar TB3 SİHA

“15 YILDA DÜNYANIN EN İYİ DENİLEBİLECEK İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINI YAPTIK”
Teknolojide yazılımın önemine dikkati çeken Bayraktar, üretmekten daha önemlisinin tasarlamak olduğunu belirtti.

Milli ve özgün İHA’ları etik ve ahlak çerçevesinde kendi bildikleri düsturla geliştirmeye devam ettiklerini aktaran Bayraktar, “Bu çalışmalarımızda hep şunu söyledik; Baykar ne yaptı? Milli, özgün insansız hava aracı yaptı. Nasıl yaptı? İlk günden bu yana etik ve ahlaka uyarak yaptı. Ben size bu işin genetik kodunu anlatıyorum.” diye konuştu.

Bayraktar, 15 yılda dünyanın en iyi denilebilecek insansız hava araçlarını (İHA) yaptıklarını belirterek yoğun bir gayret ve yılmayan mücadele azmiyle bu noktaya geldiklerini söyledi.

MİUS - Kızıl Elma Uçağı: Bayraktar Kızılelma geliyor!
MİUS – Kızıl Elma Uçağı: Bayraktar Kızılelma geliyor!

Şu anda Bayraktar TB-3 ve Kızılelma ile ilgili yaptıkları çalışmalara ilişkin Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bayraktar TB-3 dünyada ilk defa kısa pist bir gemiden konvansiyonel bir şekilde inip kalkan insansız hava aracı olarak çok büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacak. Bayraktar Kızılelma ile birlikte görev yaptığında, nasıl ki Türk orduları dünyada SİHA’larla ilk muharebeyi Azerbaycan’da kazandılar ve dünya muharebe tarihine böyle geçtiler. Bayraktar TB-3 ve Kızılelma inşallah bu iki hava aracı göreve başlarsa muharebe tarihinde devrim yapacaklar.”

Bayraktar TB3 SİHA
Bayraktar TB3 SİHA

Bayraktar TB3 SİHA

Bayraktar TB3, Baykar firması tarafından geliştirilen TB2 SİHA’nın üst versiyonu olarak tasarlanmaktadır. TB3 SİHA’da, uydu kontrollü (SATCOM), yerli motor TEI-PD-170, katlanır kanat yapısı ve Aselsan CATS gibi farklı yeni elektronik ve mekanik özelliklere sahip olacaktır.

Bayraktar TB3 kısa pistlere iniş kalkış yapabilecek yapısal özellikleriyle uçuş güvertesine sahip LHD/Uçak Gemisi türündeki gemilerde de kullanılabilecek. TB3 bu özellikleriyle Silahlı İnsansız Hava Araçları kullanım konseptinde devrim niteliğinde değişikliklere neden olacaktır.

Bayraktar TB3 SİHA
Bayraktar TB3 SİHA

Bayraktar TB3 Özellikleri:

 • Otomatik İniş ve Kalkış
 • 280 kg Faydalı Yük Kapasitesi
 • 24+ Saat Havada Kalış
 • 125 Knots 160 Knots Seyir Hızı (Maks)
 • 2.6 m Yükseklik
 • 8,35 m Uzunluk
 • 14 m Kanat Açıklığı
 • 1450 kg Kalkış Ağırlığı
 • Görüş Hattı ve Görüş Hattı Ötesi Haberleşme
 • Kısa Pistli Uçak Gemilerinden Kalkış ve İniş Kabiliyeti
 • Katlanır Kanat Yapısı
 • Yüksek İrtifada Görev

MİUS Kızılelma

Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ve dünyada büyük yankı uyandıran insansız hava araçlarından farklı olarak agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar KIZILELMA bu özelliğiyle harp sahasında dengeleri değiştirecek. Bayraktar TB-2 ve Bayraktar AKINCI’dan elde edilen tecrübelerle tamamen Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından geliştirme çalışmaları devam eden hava aracı yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı etkinlik sağlayacak.

Baykar MİUS | Muharip İnsansız Uçak Sistemi
Baykar MİUS | Muharip İnsansız Uçak Sistemi

DÜŞÜK RADAR GÖRÜNÜRLÜĞÜ

İnsanlı savaş uçaklarının tasarım süreçlerinde en kritik hususlardan biri olarak değerlendirilen düşük radar kesitine sahip olma özelliği Bayraktar KIZILELMA’nın tasarımında da öncelikli olarak dikkate alındı. Düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla gerçekleştirecek olan Bayraktar KIZILELMA’nın 6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedefleniyor.

Kalkış Ağırlığı: 5,5 Ton

Faydalı Yük Kapasitesi: 1,5 Ton (Gövde içi ve kanat altında mühimmat taşıma kabiliyeti)

Seyir Süresi: 5 Saat

Maksimum İrtifa : 40.000 ft (12.000 m)

Seyir Hızı: 800 km/sa (0,65 Mach)

Özellikler:

Katapult yardımı olmadan yakalama kabloları ve kanca yardımıyla TCG Anadolu LHD gemisinden iniş ve kalkış

İlk prototipler sübsonik, sonraki prototiplerde ise süpersonik kabiliyet

Düşük Radar İzi

Dikey kuyruklar ve önde bulunan yatay kontrol yüzeyleri (Kanart)

Akıllı Filo Otonomisi

İlk Prototipte Uçuş Hedefi: 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir