Rusya: TB2’lerin yazılımına “hakimiz”

Rusya: TB2'lerin yazılımına "hakimiz"

Ruslar yazılıma odaklandı: Türklere karşı kullanılmayacak!

Bayraktar TB2‘ler dünyanın dilinden düşmüyor. Son olarak Rus basınında yer alan bir haberde, Türkiye’den SİHA satın alan ülkelerin aldıkları SİHA’ları Ankara’ya karşı kullanamayacaklarına değinilerek yazılım konusuna vurgu yapıldı.

Rusya: TB2'lerin yazılımına "hakimiz"
Rusya: TB2’lerin yazılımına “hakimiz”

Rus basını Bayraktar SİHA TB2’leri kaleme alan bir analiz yayımladı. Selçuk Bayraktar’ın SİHA yazılımına “hakimiz” sözlerine vurgu yapılan makalede, “Şirketin CTO’su, (Teknolojiden Sorumlu Başkan) Türk drone üreticisi Baykar’ın teknolojisini çalıştıran yazılıma “hakim” olduğunu söyledi.” ifadelerine yer verdi.

“SİHA YAZILIMINA TÜRKLER HAKİM”

Russian Today Bayraktar TB2’leri manşetine taşıdı. Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın sözlerinden alıntı yapılan analizde SİHA yazılımına “Türkler hakim” vurgusu yapıldı.

Makalede, Selçuk Bayraktar’ın, Baykar‘ın bilgisayar korsanlarının İHA’ları ele geçirip zarar vermesini önlemek için de adımlar attığı” sözlere vurgu yaparak Bayraktar’ın, “Bilgi güvenliği konusunda elbette özel önlemlerimiz var.

"SİHA YAZILIMINA TÜRKLER HAKİM"
“SİHA YAZILIMINA TÜRKLER HAKİM”

Artık bu çağda devletlerin de hacklendiğini biliyorsunuz. Tüm bunlara karşı özel tedbirler alıyoruz ve bu da bir yarış.” sözlerine yer verdi.

Rusyada’ki Bayraktar TB2 SİHA enkazı

Rus basın kaynakları Rusya’ya götürülen Bayraktar TB2 enkazının İdlib’de bir Pantsir tarafından vurulduğunu iddia etti.

Rus yetkilerin ise enkazın Libya’da düşen bir Bayraktar TB2’ye ait olduğunu ifade etmişti. Rusya’nın Libya’daki varlığını inkar etmenin bir çeşidi olarak İdlib’te düşen bir Bayraktar TB2 ifadesi kullanılıyor.

Rusyada'ki Bayraktar TB2 SİHA enkazı
Rusyada’ki Bayraktar TB2 SİHA enkazı

Baykara bir soruda: ele geçirilen bir siha yazılımı ele geçirilebilir mi sorusuna şöyle cevap veriyor.

Tb2 veya başka bir insansız hava aracı hacklendiğinde veya arıza nedeniyle düştüğünde yada başka sebeplerden de olabilir, herhangi bir nedenle düşman eline geçerse hiçbir şekilde yazılıma sahip olma durumu yok biz baykar ekibi olarak buna önlem almış durumdayız diyerek bu konuda tüm meraklı arkadaşlarında içine su serpmiş oldu.

One thought on “Rusya: TB2’lerin yazılımına “hakimiz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir