Roketsan İHA-230 füzesi ilk kez ihraç etti

Roketsan İHA-230 füzesi ilk kez ihraç etti

Türkiye savunma sanayide kritik seviyeleri aşıyor. 150+ kilometre menzile sahip olan ROKETSAN’ın ürettiği İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füzesi ilk ihracatını gerçekleştirdi. Havadan Atılan Süpersonik Balistik Füze’nin ilk ihracatı gerçekleşti ülkenin adı henüz açıklanmadı.

Konuyla ilgili olarak Roketsan tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin ilk süpersonik füzesi olan ve BAYRAKTAR AKINCI platformuyla birlikte kullanılacak olan İHA-230’un ilk ihracatını gerçekleştirdik. Güçlü iş birliğimizi sürdürerek, her geçen gün ülkemiz için üretmeye ve güçlenmeye devam edeceğiz!” ifadelerine yer verildi.

Roketsan İHA-230 füzesi ilk kez ihraç etti
Roketsan İHA-230 füzesi ilk kez ihraç etti

İHA-230 HAVA SAVUNMA AVCISI

“İHA-230’un deneme atışları başarıyla tamamlandı, şu anda seri üretimde. Bunların harp sahasında kullanılmasını şu anda bekliyoruz. Sesin birkaç kat üzerinde bir hızla 100-150 kilometre bandındaki, hava savunma hedefleri başta olmak üzere; hepsini, çok hızlı bir şekilde vurabilecek kabiliyeti bizim SİHA’larımıza kazandırmış olduk.” ifadelerine yer verildi.

Çok namlulu roketatar sistemleri ile bu sistemlerde kullanılan roket ve füzeler konusunda önemli bir yetkinliği bulunan Roketsan, TRG-230 Karadan Karaya Balistik Füzesi üzerinden İHA-230’u geliştirmiştir. İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füzesi, 150+ kilometre menzile sahiptir.

Operasyonel kullanım alanı füzenin bırakıldığı hız ve irtifaya bağlı olarak 150+ km’dir. Parçacık etkili harp başlığı bulunan İHA-230’un farklı hedef tiplerine karşı harp başlığı varyantları da bulunuyor. Sistem İHA’dan ayrılmadan önce ateşleme hazırlık işlemlerini yaparak göreve hazırlanıyor.  İHA’dan bırakıldıktan sonra, havada belli bir süre serbest düşüş yapıp katı yakıt motorunu otonom olarak ateşleniyor.

İHA-230 HAVA SAVUNMA AVCISI
İHA-230 HAVA SAVUNMA AVCISI

İHA-230 sahip olduğu karıştırıcı sistemlere karşı önlemi bulunan GNSS destekli ataletsel güdüm yeteneği ile hedefe hassas şekilde yönleniyor. Sistem at-unut özelliği ile çalışmaktadır. Düşman mevzilerinin derinlerine girmeksizin, kritik görevlerde kullanıcıya kullanım imkanı sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir