Roketsan Endonezya’ya KHAN ve Hava Savunma Sözleşmesi imzaladı

Roketsan Endonezya’ya KHAN ve Hava Savunma Sözleşmesi imzaladı

ROKETSAN, hava savunma sistemi ve Uzun Menzilli Topçu Füzesi Khan’ın ilk ihracatını Endonezya’ya yapacak.

Türk savunma sanayisinin lider füze ve roket sistemleri üreticisi ROKETSAN, Endonezya’nın Cakarta kentinde düzenlenen Indo Defence Expo&Forum 2022’ye katıldı ve önemli anlaşmalara imza attı.

Güneydoğu Asya’nın gelişen ekonomisi ve nüfusuyla birlikte, jeopolitik etkileri de düşünüldüğünde önemini gelecek yıllarda devam ettireceğini vurgulayan Kurtuluş, geçmişteki tecrübelerle bu yılki fuara katılım sağladıklarını ifade etti.

Roketsan Endonezya’ya KHAN ve Hava Savunma Sözleşmesi imzaladı
Roketsan Endonezya’ya KHAN ve Hava Savunma Sözleşmesi imzaladı

Kurtuluş, ROKETSAN’ın kara, hava, deniz dahil birçok katmanda çeşitli ürünleri bulunduğuna işaret ederek, Endonezya Savunma Bakanlığının Türkiye ve Türk savunma sanayisine gösterdiği teveccüh ve güven sayesinde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonuyla hava savunma ve Khan balistik füze olmak üzere 2 anlaşma imzaladıklarını bildirdi.

Roketsan Khan balistik Füzesi ve özellikleri

Sistemin tam olarak menzili hakkında bilgi verilmezken, Roketin çapı 610 mm, ağırlığı 2500 kg ve savaş başlığı 450 kilogram olan füzenin sapma (cep) oranı <50 m olduğu açıklandı. Roketin GNSS / İNS ve sadece İNS navigasyon olarak hedefe yönelen iki türü çeşidi bulunuyor.

Khan Füzesinin ihraç versiyonu olduğu düşündüğünde menzilinin +280 km olduğu düşünülmektedir. Bora füzesinin ise menzili tam olarak bilinmemektedir.

Ülkemizin ilk uzun menzilli füzesi olma özelliği taşıyan Khan’ın testleri Karadeniz’de yapılmıştı.

“İmzaladığımız sözleşmelerle ilk ürünlerimizi yakın dönemde Endonezya Savunma Bakanlığının hizmetine sunmuş olacağız. İki ayrı konu söz konusu. Birincisi Karadan Karaya Uzun Menzilli Topçu Sistemi Khan. Bu sistem 280 kilometre menzile kadar ve savaş alanının derinliklerinde yüksek hassasiyetle etkili olan önemli bir silah sistemi. Khan sistemini ilk defa Endonezya ordusunun kullanımına vermiş olacağız. İkinci konu katmanlı hava savunmaya yönelik. Endonezya Savunma Bakanlığının bu konudaki gereksinimleri farklıydı. Bunlarla ilgili uluslararası iş ortaklarımızla beraber yeni bir model geliştirdik. Teknik ve finansal bir model oluşturuldu. Burada katmanlı hava savunma sistemine ait ilk ürünlerimizi orta ve uzun menzilli 2 ayrı sistem olarak hizmetlerine sunmuş olacağız. Önümüzdeki dönemlerde yakın hava savunma sistemleri konusunda da görüşmelerimiz olacak.”

Roketsan Khan balistik Füzesi menzili ve özellikleri
Roketsan Khan balistik Füzesi menzili ve özellikleri

Yeni iş birliği fırsatları bulunuyor

Endonezya’da ROKETSAN ürünlerinin daha fazla tercih edilmesini umduklarını dile getiren Kurtuluş, “Endonezya adalardan oluşan, çok büyük kıyı şeritlerine sahip. Dolayısıyla deniz sistemleri ve gemiden gemiye güdümlü mermiler konusunda ihtiyaçları olan, bu anlamda potansiyel taşıyan önemli ülkelerin başında gelmekte. Bu fuarda ilk imzalarını attığımız iş birliğinin yakın dönemde çok daha fazlasını geliştirmek amacı ve ümidindeyiz.” dedi.

Khan balistik Füzesi ve özellikleri Özellikleri
Khan balistik Füzesi ve özellikleri Özellikleri

Endonezya aynı zamanda hava savunma sistemi’de alacağını bildirdi hava savunma sistemlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Khan balistik Füzesi ve özellikleri Özellikleri

  • Çapı: 610mm
  • Uzunluk: 7m/ 7.2m
  • Ağırlığı: 2500kg
  • Savaş başlığının ağırlığı: 470kg
  • Güdüm Sistemi: GNSS/INS
  • Fırlatma Açısı: -45 / +65 derece
  • Menzili : 80 -260 km (KHAN)
  • Menzili : 80 -360 km (BORA)
  • Cep: <50 m
  • Atışa Hazırlanma: 20 dk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir