Roketsan 300 adet DSH Roketini Teslimat için hazır hale getirdi

Roketsan 300 adet DSH Roketini Teslimat için hazır hale getirdi

Roketsan, büyük çaplı bir Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi teslimatına hazırlanıyor. 300 adet DSH Roketi, bu yıl Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 16 adet TUZLA Sınıfı Karakol Botu’nun, Roketsan üretimi DSH Roketi ile teçhiz edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda Roketsan, ilk kafile DSH Roketi teslimatını daha önce gerçekleştirmiş ve 12 botta kullanıma alınmıştı.

Roketsan, 2’inci kafile kapsamında 300 adet DSH Roketi’ni bu yılın sonuna kadar Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edecek. Bu teslimat ile birlikte kalan 4 adet TUZLA Sınıfı Karakol Botu da DSH Roketi ile donatılmış olacak.

Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi su üstü platformlardan su altı hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirilmiş, 500 – 2000 m menzil ve 15 – 300 m derinlik aralığında kullanılabilen, su üstü platformunun silah yönetim sistemi ve sonarı ile entegre çalışabilen, otomatik yönlendirme yeteneğine sahip bir silah sistemidir.

Kıyıya yakın sularda Denizaltı Savunma Harbi (DSH) icra eden hafif su üstü unsurları tarafından kullanılmak üzere geliştirilen DSH Roketi Atıcı Sistemi denizaltılara karşı etkinlikle kullanılabilecek bir silahtır.

Kıyıya yakın sularda sonar şartlarının uygun olmaması nedeniyle denizaltılar ancak kısa mesafelerden tespit edilebilmekte, sahte temas olasılığı da oldukça yüksek olmaktadır. Bu temaslarda maliyeti pahalı olan torpidolarla angaje olunması yerine, tehdidin ekonomik ve güvenilir bir silah ile etkisiz hale getirilmesi anlayışıyla geliştirilen DSH Roketi Atıcı Sistemi, hafif ve kompakt yapısı sayesinde her tip su üstü platformuna kolaylıkla entegre edilebilecek, etkinliği yüksek bir silahtır.

Roketsan 300 adet DSH Roketini Teslimat için hazır hale getirdi
Roketsan 300 adet DSH Roketini Teslimat için hazır hale getirdi

Aynı hava savunmada olduğu gibi denizaltı savunma harbi de kendi içerisinde katmanlı bir şekilde yapılmalıdır. Hava savunma sistemleri en alçak irtifadan başlayıp en yüksek irtifada balistik füze önlemek için özelleşmiş birçok seviyede ve boyutta sistemlerden, radarlardan ve füzelerden oluştuğu gibi DSH’de Deniz Karakol Uçakları, ANKA-AKSUNGUR gibi insansız hava araçları, S-70 Seahawk benzeri donanma helikopterleri, su üstü savaş gemileri ve denizaltılar aracılığıyla yapılmaktadır. Daldırma Sonarları, Manyetik Anomali Dedektörleri, Sonobuoylar gibi sistemler denizaltıları tespit etmeye yaramaktadır.

Tespit edilen denizaltıya müdahale etmek ise Türkiye için 3 katmandan oluşmaktadır. En üst katman Akya Ağır Torpido olacaktır. Bir altında ise Orka Hafif Torpido olacaktır. Bu katmanın en altını ise ROKETSAN üretimi Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi oluşturacaktır.

DSH Roketi Atıcı Sistemi’nin stabilizasyon, otomatik ve manuel yönlendirme vb. özellikleri mevcuttur. Atış Kontrol Sistemi, gemilerden alınan hedef ve seyir bilgileri ile gerekli atış bilgilerini hesaplayabilmektedir.

DSH Roketi’nin Türk Donanmasına çok kritik iki katkısı olmaktadır.

İlk olarak elbette donanmadaki torpido taşıyamayacak en küçük gemiden fırkateyn sınıfındaki en büyük muharip gemiye kadar her su üstü platformada kullanılabilecek olması. Bu sayede Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’nde, gerginliğin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde Denizaltı Savunma Harbini etkin bir şekilde birçok platform üzerinden yapabileceğiz.

Diğer bir büyük katkısı ise kıyıya yakın bölgelerde sonarlar büyük bir etkinlikle çalışamayacağı için denizaltıları da net bir şekilde tespit edemeyecektir. Özellikle Adalar Denizi’nde ve Türkiye’nin karasularında sonarların yanılma durumu söz konusu olacaktır. Bu tip durumlarda ise yüksek maliyetli torpidolar harcamak yerine DSH Roketi kullanabilmek maliyet etkin bir çözüm sunmaktadır.

Roketsan 300 adet DSH Roketini Teslimat için hazır hale getirdi
Roketsan 300 adet DSH Roketini Teslimat için hazır hale getirdi

Temel Özellikler

 • Deniz Platformu Silah Yönetim Sistemine Entegrasyon Özelliği
 • Otomatik ve Manuel Yönlendirme Özelliği
 • Yüksek Patlayıcılı Harp Başlığı
 • Duyarsız Mühimmat Özelliği
 • Zaman Ayarlı Tapa

Sistemin Genel Özellikleri

 • 6 adet atışa hazır DSH roketi (ROKETSAN tarafından geliştirilmiştir.
 • İki eksende stabilize, servo kontrollü taret yapısı
 • Gemide mevcut algılayıcıların (sonar, gemi cayrosu, meteorolojik algılayıcılar vb.) bilgilerini de kullanarak hedef bölgesine isabetli atış
 • Savaş Yönetim Sistemine entegrasyon
 • Yüksek isabetli balistik hesaplama yeteneği
 • Salvo atış kabiliyeti
 • Otomatik ve manüel olarak drisa ve irtifa eksenlerinde yönlenme ve sürekli takip edebilme
 • Devreye alındıktan sonra her an atışa hazır halde ve süre kısıntısı olmadan çalışabilme
 • Sistem seviyesi arıza tespit ve lokalizasyonu
ROKETSAN DSH Roketi ve Atıcı Sisteminin Teknik Özellikleri
ROKETSAN DSH Roketi ve Atıcı Sisteminin Teknik Özellikleri
ROKETSAN DSH Roketi ve Atıcı Sisteminin Teknik Özellikleri
Menzil : 500-2000 m
Patlama Derinliği : 15-300 m
Harp Başlığı : Yüksek Patlayıcılı (HE), Duyarsız Mühimmat Özellikli
Tapa : Zaman Ayarlı (Atış Kontrol Bilgisayarı ile Otomatik Derinlik Ayarı)
Çap : 196 mm
Ağırlık (Roket) : 35.5 kg
Ağırlık (Tüplü) : 43 kg
Uzunluk (Roket) : 1300 mm
Patlayıcı Ağırlığı : 12 kg
Atıcı Sistem Ağırlığı (Roket Yüklenmemiş) : 1220 kg
Yakıt Tipi : Az Dumanlı Kompozit Yakıt
Salvo Aralığı : 0.8 sn
Atıcı Sistem : Stabilize, Sonar Verisi ile Otomatik Lançer Yönlendirme
Atıcı Sistem Roket Kapasitesi : 6 Roket
Lançer Yönlendirme : Otomatik – Manuel

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir